Skip to main content

Jakie akcesoria kupić do roweru trekkingowego?

Autor: materiał partnera
(fot. matriały partnera)
(fot. matriały partnera)

Rower trekkingowy to sprzęt stworzony z myślą o turystyce rowerowej. Łączy w sobie najlepsze cechy roweru szosowego i mocnego sprzętu MTB. Jeśli planujesz zwiedzać na nim świat, potrzebne będą Ci też odpowiednio dobrane akcesoria rowerowe.

Turystyka rowerowa uprawiana jest od lat, ale dopiero ostatnio jej popularność wzrosła. Coraz więcej rowerzystów marzy o dalekich wyprawach. Do tego potrzebne są rowery, na których można wygodnie pokonać dłuższe dystanse. 

Dla kogo są przeznaczone rowery trekkingowe?

Dla długodystansowców i miłośników zwiedzania świata na dwóch kółkach. Rower trekkingowy (https://www.tabou.pl/trekking) to swego rodzaju hybryda rowerów: szosowego, miejskiego i MTB. Oznacz to, że sprawdzi się na bardzo zróżnicowanych trasach. Bez kłopotu zjedziesz na nim z asfaltu na bezdroża i podjedziesz pod górę objuczony bagażem.

Siedzisz na nim w wygodnej pozycji, tak abyś z przyjemnością pokonywał kolejne kilometry tras. Do uprawiania turystyki rowerowej potrzebujesz nie tylko niezawodnego sprzętu, żeby każdy wyjazd był udane przydadzą się również akcesoria rowerowe do roweru trekkingowego. 

Jak wybrać oświetlenie do roweru?

Oświetlenie to nie tyle akcesoria, co niezbędne wyposażenie każdego roweru trekkingowego. Najlepsze rowery trekkingowe wyposażone są w wymagane przepisami oświetlenie zasilane dynamem ukrytym w piaście. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli jednak Twój rower takowego nie otrzymał w standardzie warto dobrze przemyśleć jego wybór. 

Lampy ładowane na USB to jedna z opcji, ma jednak swoje wady. Musisz pamiętać o regularnym ładowaniu, co prawda jeśli wybierzesz droższy model nie będziesz musiał podłączać lamp do prądu co chwilę. Ładowanie lamp w trasie może być kłopotliwe. 

Drugi typ lamp rowerowych to urządzenia na wymienne baterie. To rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze dla podróżników - baterie kupisz w kiosku lub na stacji benzynowej. Wybierając lampę czy odblaskowe akcesoria rowerowe zwróć uwagę na sposób ich montażu. Warto kupić lampę, która będzie oferować kilka trybów świecenia łatwo dopasujesz jej pracę do różnych warunków. Wyposażenie roweru trekkingowego na wyprawy tylko w obowiązkowe światła to za mało. Dodaj odblaski na koła i sakwy, aby kierowcy widzieli cały obrys Twojego pojazdu.

Zabezpieczenie roweru

Kradzież roweru trekkingowego podczas wyprawy to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą Cię spotkać. Dlatego potrzebujesz solidnego zabezpieczenia. 

Dostępne rodzaje zapięć rowerowych to:

  • linka stalowa,
  • łańcuch,
  • U-lock - stalowa szekla z zamkiem szyfrowym,
  • zapięcie składane,
  • blokada tylnego koła,
  • lokalizator GPS.

Wszystkie zapięcia mechaniczne mają bardzo zróżnicowane ceny. A co za tym idzie - poziom zabezpieczenia będzie bardzo różny. Na co zwracać uwagę? Zwykle zapięcia wykonuje się z hartowanej stali - to standard. 

Ważny jest też materiał jakim stal została pokryta - powłoka zewnętrzna nie musi służyć wyłącznie do ochrony lakieru przed porysowaniem - może być dodatkowym utrudnieniem dla złodzieja. Rodzaj zamka to kwestia indywidualnego wyboru, ale ważne jest jak został on zamocowany do zapięcia i czy jest zabezpieczony przed wyszarpnięciem i rozwierceniem. Zapięcie linką czy U-lockiem warto uzupełnić o blokadę tylnego koła. Jeśli jesteś właścicielem bardzo drogiego roweru poza dobrym zapięciem kup lokalizację GPS. Daje największe szanse na odzyskanie roweru po kradzieży. 

Jakie akcesoria rowerowe mieć podczas wycieczki?

Na wszelkie wypadek powinieneś mieć ze sobą podstawowe narzędzia: łyżka do opon, kit do naprawy dętki, pompka rowerowa i klucze. Dobrym rozwiązaniem są akcesoria rowerowe w postaci multitoola. To taki scyzoryk rowerowy, w którym znajdziesz niezbędne imbusy, nóż i śrubokręt. Zajmuje niewiele miejsca, a z pewnością ułatwi serwis w trasie. 

Pompka to kolejne niezbędne akcesorium rowerowe - w trasę najlepiej zabrać ręczną. Jest lekka i zajmuje niewiele miejsca w sakwach. Jeśli zabierzesz ze sobą pompkę i kit naprawczy do opon nie będziesz musiał wracać pieszo. 

Są też takie akcesoria rowerowe, które nie są niezbędne, ale na pewno wpłyną na Twój komfort jazdy. Pierwszym z nich jest licznik - możesz kontrolować średnią prędkość i w ten sposób planować trasę na bieżąco. To wygodne rozwiązanie, gdy trzeba zmienić trasę na inną w trakcie podróży. Z całą pewnością powinieneś wybrać licznik odporny na uszkodzenia mechaniczne, zasilany wydajną baterią. Nie może być zbyt duży, aby nie zajmował miejsca na kierownicy i nie utrudniał kierowania rowerem. 

Uchwyt na smartfon to kolejne akcesorium rowerowe, które z pewnością przyda się podczas długich podróży. Wybierz pełne - takie, które zabezpiecza smartfon przed zalaniem podczas deszczu i uszkodzeniem mechanicznym. 

Rower trekkingowy to bardzo uniwersalny sprzęt - możesz na nim dojechać na co dzień do pracy, a na urlopie zwiedzić pół Polski. Jego największa zaleta to wygoda, jeśli dodamy do tego dużą wytrzymałość mamy wszechstronny rower na długie lata. Jeśli wyposażysz go w dopasowane do swoich potrzeb akcesoria rowerowe będziesz czerpać pełną przyjemność z jazdy.