Skip to main content

Jean Claude Van Damme otworzy sezon turystyczny w regionie Spisz

Autor: Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce
Słowacja Hniezdne Nestville Park, Obraz
Słowacja Hniezdne Nestville Park, Obraz

Tradycja, historia, najczystsze powietrze na Słowacji, wiele źródeł mineralnych, kurorty, bystry Dunajec, magiczna przyroda. Kraina Górali, Łemków, Niemców i Słowaków. To wszystko kryje w sobie region Północnego Spiszu i Pienin.

Ten często zapomniany skrawek Opens external link in new windowSłowacji, ma w sobie to, co może postawić go na pozycji destynacji turystycznej stworzonej na relaks i wypoczynek.

Jedną z największych tegorocznych letnich atrakcji turystycznych regionu Północny Spisz - Pieniny  będzie Nestville Park www.nestville.sk w wiosce Hniezdne, 5 km od Zamku Lubovnia. Nazwa "Nestville" powstała poprzez połączenie słów NEST i VILLE, gdzie "NEST" znaczy gniazdo, a VILLE jest skrótem od angielskiego słowa "VILLAGE" , co w tłumaczeniu znaczy wieś, czyli Gniazda.

Hniezdne było najmniejszym królewskim miasteczkiem Królestwa Węgierskiego. Nestville Park jest jedynym takim projektem na Słowacji, którego celem jest pokazanie odwiedzającym tradycji, rzemiosła oraz narzędzi, które wykorzystywano w poszczególnych okresach czasu w Regionie Północny Spisz. Atrakcyjna ekspozycja przybliży wszystkim odwiedzającym cały proces czynności związany z uprawą i przetwarzaniem zboża, produkcją gorzałki- „warzeniem“ od XIII wieku aż do dziś. W ten sposób nawiązuje się na tradycje Północnego Spiszu oraz zachowuje się i przedstawia historię produkcji alkoholu i z nią związanych rzemiosł.

Częścią Nestville Parku jest również sala do degustacji, gdzie odwiedzający będą mieli możliwość spróbowania produktów, które będą produkowane w areału.

Dominantą Nestville Parku będzie jeden z największych rzeźbionych obrazów w Europie. Siedmiu rzeźbiarzy pracowało na nim przez trzy lata, a przedstawia on tradycyjny sposób życia mieszkańców wspomnianej wioski, które od XII wieku poświęcali się przede wszystkim na obrabianiu ziemi i hodowaniu zbóż. Drzewo pochodzi z 80-letniej lipy spod Tatr, rama obrazu pochodzi ze 100-letniej sosny i ma wysokość 615 cm, a szerokość 215 cm. Jest to dzieło, które musicie zobaczyć przy okazji pobytu w regionie.

<content>19112</content>

Częścią areału będzie funkcjonujący obecnie Nestville Catering service, który przygotowuje i organizuje w specjalnie zaprojektowanej części parku akcje towarzyskie, wydarzenia, eventy, rauty oraz innego rodzaju imprezy. Uroczyste otwarcie Nestville Parku odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2012 r. przez znanego w całym świecie belgijskiego aktora Jean Claude Van Damme. Otwarciu towarzyszyć będą występy regionalnych zespołów ludowych, konkursy, pokazy taneczne, animacje dla dzieci, degustacje oraz koncerty znanych słowackich zespołów muzycznych. Zabawa potrwa przez cały sobotni dzień w godzinach 9.30 – 24.00.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.