Skip to main content

Już jutro odbędzie się wyścig kolarski Faster than a Train

Autor: mat. prasowe
Faster than a Train / fot. Denisa Halušková
Faster than a Train / fot. Denisa Halušková

Dolný Kubín, 10 czerwca 2024 r.| – Do drugiej edycji wyścigu Faster than a Train zostało zaledwie kilka dni! W sobotę, 15 czerwca 2024 r., cztery peletony kolarzy zmierzą się z pociągiem. Przyjdź kibicować swojemu faworytowi i przeżyj fantastyczny dzień!

Regionalny pociąg Oravka jest ważnym środkiem transportu dla mieszkańców regionu Orawy, natomiast dla turystów przejazd nim jest okazją do podziwiania krajobrazów. Na trasie liczącej niespełna 60 kilometrów w przepięknych miejscach znajduje się 21 stacyjek; wiele z nich to punkty wyjścia umożliwiające rozmaite formy spędzania wolnego czasu w tym wyjątkowym regionie.

Celem wyścigu Faster than a Train jest pokazanie zalet naszego regionu. Mamy tu mnóstwo zabytków historii i kultury, liczne cenne obiekty przyrodnicze oraz wiele możliwości uprawiania sportów” wyjaśnia Matúš Kvas – autor pomysłu wyścigu i jego współorganizator.

Bardzo sobie cenimy to, że możemy organizować wyścig także dzięki wsparciu naszego stałego partnera – spółki kolejowej Železničná spoločnosť Slovensko ZSSK. W związku z tym postanowiliśmy w tym roku przygotować specjalne działanie promocyjne pod tytułem Jeden bilet otwiera wszystkie drzwi”, dodaje. Bilet kolejowy kupiony 15 czerwca 2024 roku na trasę z Kraľovan do Trstenej lub dłuższą uprawnia do wejścia:

  • na Zamek Orawski, gdzie można za darmo zwiedzić podstawową trasę,
  • na pływalnię Aquarelax w Dolnym Kubínie, gdzie za darmo można spędzić w basenie pływackim 90 minut,
  • do Galerii Orawskiej w Dolnym Kubínie i bezpłatnego obejrzenia prezentowanych ekspozycji,
  • do Galerii Márii Medveckiej w Tvrdošínie, gdzie można za darmo obejrzeć ekspozycję,
  • a także do Orawskiej glinianej szopki w Trstenej.

Wystarczy okazać bilet kolejowy i można wejść za darmo. Promocja obowiązuje wyłącznie 15 czerwca 2024 roku.

Całodniowy program towarzyszący na stacji końcowej

Oravka jedzie z Kraľovan do Trstenej. Podobnie biegnie trasa Faster than a Train; w chwili odjazdu pociągu na peronie pojawi się peleton 60 kolarzy, którzy będą starali się wyprzedzić pociąg. „Nowością w drugiej edycji są dwie strefy dla kibiców, które przygotowujemy we współpracy z firmami Hoval a Strabag, które są naszymi partnerami. Mieszkańcy Dolnego Kubína i Oravskiego Podzámku będą mogli w ciągu dnia dopingować kolarzy, stojąc na wcześniej wyznaczonym i oznakowanym miejscu, gdzie czekają na nich różne konkursy oraz drobne upominki ufundowane przez naszych partnerów“, uzupełnia Juraj Fačko – współorganizator wyścigu.

W Trstenej, na placu M. R. Štefánika, przygotowano dla publiczności bogaty program. „Ogromnie cieszymy się, że w tym roku udało się nam poszerzyć współpracę z miastem Trsteną i razem przygotować program towarzyszący, interesujący nie tylko kolarzy, a w dodatku zupełnie ZA DARMO. Zapraszamy wszystkich w sobotę, 15 czerwca, na plac w Trstenej. Będą tam fantastyczne występy muzyczne, znakomite jedzenie i piwko, a także program przygotowany przez naszych partnerów oraz różne konkursy“, oznajmia Matúš Kvas.

Sobota 15 czerwca 2024 r. w Trstenej

Przez cały dzień będzie nam towarzyszyć dwoje konferansjerów – Becca i Šorty z radia Európa 2. W programie przewidziano oczekiwanie na peletony połączone z kibicowaniem im na ostatniej prostej przy stacji kolejowej. O 13:00 zaczną się występy muzyczne. Jako pierwsza wystąpi kapela ludowa Oravskí richtári (Orawscy wójtowie), następnie zagra zespół Stolen Money z Dolnego Kubína, a po nim trio Chiki Liki Tu-A. Po dojechaniu ostatniego peletonu na metę zagra Billy Barman, a wieczór zakończy godzinny koncert DJ EKG.

Podczas występów będzie można skosztować pysznych dań, napić się piwa i zobaczyć, co dzieje się na stoiskach partnerów wydarzenia. „Mamy nadzieję, że uda się nam stworzyć minifestiwal, który spełni wszelkie oczekiwania publiczności“, mówi Juraj Fačko.

W tym roku w Faster than a Train wystartują trzy peletony kolarskie, do których każdy mógł się zgłosić, i już tradycyjnie peleton zaproszonych znanych gości. Pojadą w nim na przykład: biznesmen Šimon Šicko, wschodząca gwiazda hokeja z Trstenej – Juraj Pekarčík, pierwszy słowacki zwycięzca Ironmana – Michal Holub, kajakarz-slalomista Alexander Slafkovský, były bramkarz hokejowy Ján Laco i triatlonista Richard Varga. Na starcie tradycyjnie pojawią się: artysta plastyk Erik Šille, neurobiolożka Dominika Fričová oraz producent Michal „Yaksha” Novotný. Ten peleton wystartuje z Kraľovan o 14:28.

Zachęcamy wszystkich z bliższych i dalszych okolic, by pojawili się w Trstenej, gdzie będą mogli przeżyć miły dzień wypełniony świetnym programem i to w dodatku zupełnie ZA DARMO“, zapraszają organizatorzy.

Najważniejsze informacje o wyścigu Faster than a Train

Druga edycja odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2024 r.

Z Kraľovan wystartują cztery peletony o godzinie: 8:28, 10:28, 12:28 i 14:28.

Rejestracja na drugą edycję wyścigu jest już zakończona i nie można dołączyć do peletonów.

Program towarzyszący w Trstenej będzie trwał cały dzień, a wystąpią: Oravskí richtári, Stolen Money, Chiki Liki Tu-A, Billy Barman oraz DJ EKG.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, trasę w aplikacji Strava a wszystkie ważne informacje zamieszczane są również na Facebooku lub Instagramie.