Skip to main content

Lato z narty.pl: Zakopane- zimowa stolica Polski, atrakcyjna także na wakacje.

Autor: Paweł Kiliański
Zakopane
Zakopane

Większość z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję przebywać  dłużej lub krócej w Zakopanem i wie, jaka tam panuje niezwykła atmosfera. Wszyscy na pamięć znają nazwy, które od zawsze kojarzą się wyłącznie ze stolicą Tatr m. in Krupówki, Giewont, Wielka Krokiew i wiele innych. Czy więc warto wybrać się do Zakopanego na wakacyjny urlop? Mam nadzieję, że rozwieje wasze wszelkie wątpliwości.

Co robić w Zakopcu

Jeśli jednak ktoś nie miał okazji bycia w zimowej stolicy Polski i nie ma pojęcia co zwiedzić, to właśnie idealnie trafił. Każdy w tej uroczej miejscowości znajdzie coś dla siebie. Górscy piechurzy, którzy kochają wspinać się na najwyższe szczyty, mogą skorzystać z kilkudziesięciu szlaków w zależności od danej kondycji fizycznej. Bardzo łatwym i przyjemnym szlakiem, w sam raz dla rodzin z dziećmi, jest trasa do Morskiego Oka,  gdzie można za odpowiednią opłatą również dojechać dorożką. Ciekawym pomysłem dla bardziej aktywnych może być wejście na Giewont, gdzie znajduję się krzyż widoczny z centrum Zakopanego. Osoby, które lubią siedzieć na trawce i podziwiać górskie widoki, mogą wejść lub wjechać na Gubałówkę, skąd dokładnie widać m. in. Wielką Krokiew, całe Zakopane i najwyższe szczyty Tatr.

W pochmurne dni, kiedy nie wybierzemy się w góry, warto zobaczyć trochę zabytków  położonych w mieście. Warto obejżeć jedną z kilku willi znanych Polaków np. Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Karola Szymanowskiego oraz wielu innych. W mieście znajduję się kilka muzeów m in. Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego.


 Podczas letnich wakacji Zakopane wprost żyje imprezami, szczególnie jest to widoczne weekendy. Prawie codziennie działa Orange Letnie Kino, gdzie w plenerze można oglądać filmy na wielkim telebimie za darmo. Wartym zobaczenia może być organizowana co tydzień impreza pod nazwą „Tatrzańskie Wici”, w której będzie można zobaczyć to, co w Podhalu jest najlepsze czyli śpiew, tanieć i pyszne jadło. Dla fanów wielkich sportowych emocji również jest coś przygotowane. Co roku w sierpniu na Wielką Krokiew do Zakopanego przyjeżdżają najlepsi skoczkowie na świecie wraz z Adamem Małyszem na czele. Tym razem Letnie Grand Prix odbędzie się 22 i 23 sierpnia, a cena biletu na każdy dzień zawodów wynosić będzie 35 zł niezależnie od trybuny. Przez tydzień (21-29 sierpnia) w Zakopanem odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na którym pojawią się wiele zespołów z Polski, jak również z zagranicy. W Zakopanem znajduję się także aquapark, gdzie ceny zaczynają się od 12zl/ 1h.

Gdzie spać

W Zakopanem, jak również sąsiednich miasteczkach i wioskach znajduję się wiele miejsc noclegowy zróżnicowanych od siebie ceną i standardem. Postanowiłem wybrać kilka ciekawych propozycji, żeby ułatwić wybór z bogatej oferty noclegowej:

Hotel Mercury Kasprowy Zakopane - położony jest na zboczach Gubałówki, skąd roztacza się przepiękny widok na Tatry. Obok hotelu znajduje się letnie kąpielisko podgrzewane letnią woda geotermalną. W ramach wakacyjnej promocji, ceny noclegu zaczynają się już od 200zł/os i ramach oferty klienci mogą skorzystać ze: śniadanie oraz kolacja w formie bufetu tematycznego, wstępu na basen hotelowy oraz do sauny, bilet na kolej krzesełkową Szymoszkowa i bezpłatny internet.

Hotel Crocus - kolejne miejsce noclegowe, które warto polecić turyście wybierającemu się do stolicy Tatr. Letnia oferta, jaką przygotował hotel obejmuje: nocleg w luksusowych pokojach, śniadanie w formie szwedzkiego bufetu,  korzystanie z basenu, jacuzzi, sauny,zniżki na Spa  i gastronomie. Cena za osobę wynosi 199zł.

 Jeżeli jednak ktoś dysponuje skromniejszym budżetem, to godnym polecenia miejscem na nocleg jest willa „Pod Banderą”. Ceny od osoby pokojach od 2- 4 osobowych zaczynają się już od 30 zł za dobę.
 
Dojazd: Z Krakowa do Zakopanego samochodem najlepiej jest dojechać popularną „Zakopianką”, czyli drogą nr.7. Osoby poruszjące się z okolic Aglomeracji Górnośląskiej mogą udać się w kierunku Żywca przez Bielsko Biała, następnie skręcić na przejście graniczne w Korbielowie (trasa nr 945) i przez Słowację dojechać do przejścia granicznego w Chochołowie, skąd już kilka kilometrów dzielą nas od Zakopanego.

Przydatne linki:

www.ezakopane.pl
www.orbis.pl/pl/zakopane/hotele/mercure_kasprowy_zakopane/
hotelcrocus.pl/index.php