Niezwykłe rowery ze Zwrotnika Raka pomogą chorym na raka

Rowery, które udowodniły, że rak to nie wyrok, stają przed kolejnym wyzwaniem. W ub. roku w ramach projektu Rak’n’Rolling pokonały ponad 5000 km, by symbolicznie przejechać raka – Zwrotnik Raka.
Następnie przeszły gruntowny serwis i zostały pomalowane przez rowerowych artystów. Teraz każdy może wylicytować niezwykłe modele Merida i pomóc podopiecznym Fundacji Rak’n’Roll wygrać z chorobą nowotworową. Wyścig o życie wspierają czołowy polski kolarz szosowy Przemysław Niemiec oraz Gunn-Rita Dahle Flesjaa, najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego.
Raka można pokonać tak, jak można pokonać drogę na Zwrotnik Raka. Właśnie o tym przekonali w ubiegłym roku uczestnicy projektu Rak’n’Rolling, którzy przejechali ponad 5000-km trasę z Polski do Sahary Zachodniej. Pomogły im w tym rowery Merida, które następnie przeszły gruntowny serwis i zostały pomalowane przez rowerowych artystów. Jeżdżące dzieła sztuki trafiły właśnie na aukcje charytatywne organizowane przez Fundację Rak’n’Roll. Potrwają one do połowy grudnia, a szczegółowe informacje na temat aukcji wraz z odnośnikami do nich znajdują się na stronie internetowej www.raknrolling.blogspot.com. Artyści pracujący charytatywnie nad nowym wizerunkiem modeli Merida Crossway wykorzystali przeróżne techniki. Każdy z czterech rowerów ma swoją bogatą historię i dzięki artystom swój niepowtarzalny charakter. Każdy został przypisany jednemu podopiecznemu Fundacji, który jest w trakcie leczenia. Po zakończeniu aukcji każde dwukołowe dzieło sztuki trafi do nowego właściciela, a kwota z jego sprzedaży zasili konto konkretnego podopiecznego. „Największym moim marzeniem jest oczywiście to, abym wyzdrowiał. Chciałbym jeszcze długie lata spędzić razem z moją rodziną – żoną i córką” – wyznaje Robert, jeden z przyszłych beneficjentów aukcji.
<content>19112</content>
Wyścig o życie pomagają wygrać także ci, którzy wygrali już w życiu niejeden raz. Są to ikony marki Merida na świecie i w Polsce – najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego Gunn-Rita Dahle Flesjaa i czołowy polski kolarz szosowy Przemysław Niemiec. Oboje wzięli udział w sesji fotograficznej z niezwykłymi rowerami, przekazali też na licytację wyjątkowe pamiątki. Norweska legenda oddała na aukcję swoje dwie koszulki kolarskie z autografem – jedną w barwach swojej drużyny, Multivan Merida Biking Teamu, i drugą w tęczowych barwach tegorocznej mistrzyni świata. – Rak stał się chorobą, z którą większość z nas ma coś wspólnego, m.in. przez rodzinę czy znajomych, powoduje wiele bólu i krzywdzi mnóstwo osób. Od lat angażuję się w działania wspierające walkę z rakiem w Norwegii i nigdy nie byłabym w stanie powiedzieć „nie” dla tak ważnego projektu jak ten – tłumaczy swoje poparcie dla Rak’n’Rollingu Dahle Flesjaa. – Pomysł aukcji pięknie wymalowanych rowerów po antyrakowej wyprawie jest świetny, podzielę się nim z osobami, które zajmują się akcjami dla walki z rakiem w Norwegii – dodaje. Równie chętnie podpisał i przekazał na aukcję koszulkę Lampre-Merida Przemysław Niemiec, 6. kolarz tegorocznego Giro d’Italia. – Gdy tylko mogę udzielić wsparcia, nie odmawiam. Wierzę, że akcja ta przyniesie dobre rezultaty i pomoże wygrać w najważniejszym wyścigu.
***
Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj życie! rozpoczęła działalność z inicjatywy Magdy Prokopowicz 6 października 2009 r. Jej celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet oraz przyszłych mam. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia. Do tej pory Fundacji udało się też zrealizować wiele projektów komunikacyjnych m.in. takich jak: „Boskie Matki", „Gadaj Badaj”, „Daj włos” czy „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi". Strona internetowa: http://www.raknroll.pl/.
Projekt Rak’n’Rolling. Celem pierwszej akcji „na Zwrotnik Raka” było symboliczne przejechanie na rowerach raka – Zwrotnika Raka. Ekipa rollingowców wyruszyła z Warszawy 12 października 2012 r. i przez 3 miesiące pokonała ponad 5000-km trasę przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Maroko i Saharę Zachodnią. Wyprawę organizowały doświadczone rowerzystki Agnieszka Grudowska, Eliza Czyżewska, a do ekipy dołączyła także Magdalena Węglarz. Trasa podzielona była na 8 etapów, każdy trwa 8 dni i liczył około 500 km. W każdym z etapów wzięły udział osoby, które wygrały walkę z rakiem. Projekt został nagrodzony prestiżowym „Travelerem”, nagrodą przyznaną przez „Traveler National Geographic”, w kategorii Inicjatywa Społeczna. Strona internetowa: www.raknrolling.blogspot.com.
- Zamana: Gunn-Rita przypomniała mi Tour de France
- Grunt to adrenalina