Skip to main content

Nowy sezon Mazovii: zmiany i sprawdzone rozwiązania

Autor: Biuro Prasowe Merida Polska
Cezary Zamana Merida Big.Nine
Cezary Zamana Merida Big.Nine

Trudno byłoby nam zrobić 30 maratonów, bo tyle propozycji dostaliśmy – mówi Cezary Zamana tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu Merida Mazovia MTB Marathonu. Liczba etapów najpopularniejszych maratonów rowerowych w Polsce wzrosła w tym roku do 17, są też inne zmiany. Uczestnicy Mazovii o wielu z nich przekonają się już 21 kwietnia w Legionowie.

– Po największych tourach na świecie trudno znaleźć cykl wyścigów z tyloma etapami – przyznaje Cezary Zamana, który od lat buduję markę najpopularniejszych maratonów rowerowych w Polsce. W tegorocznym Merida Mazovia MTB Marathonie nie zabraknie sprawdzonych rozwiązań, które w 2012 r. na każdy etap ściągały średnio blisko tysiąc zawodników, pojawią się także nowości. Jedną z najważniejszych z nich są częstsze podwójne maratony. – W zeszłym roku zrobiliśmy wyścig w Ełku i Orzyszu jeden po drugim i taka formuła bardzo się spodobała naszym uczestnikom. Gdy jedziemy w atrakcyjne miejsce, dobrze byłoby zostać na parę dni i stanąć w tym czasie na starcie więcej niż jednego maratonu – tłumaczy ostatni polski zwycięzca Tour de Pologne. Uczestnicy Merida Mazovia MTB Marathonu trzykrotnie będą mogli spędzić ze sobą więcej niż jeden dzień wyścigowy. – Będą to weekendy w ściśle wyselekcjonowanych miejscach, m.in. w Bydgoszczy i Toruniu. Można będzie po maratonie zwiedzić piękne miasta i dobrze wykorzystać czas nie tylko na rowerze. Podwójne maratony to świetny pomysł na wyjazd całą rodziną – zachęca Cezary Zamana. W stosunku do zeszłego sezonu, w kalendarzu Merida Mazovia MTB Marathonu pojawi się pięć nowych atrakcyjnych miejsc rowerowych zmagań. Będą to Bydgoszcz, Nałęczów, Puławy, Gołdap i Płock.

Dla kolarzy i dla dzieci
Nowością w tegorocznym cyklu będzie też wprowadzenie jazdy indywidualnej na czas. „Czasówki” zostaną rozegrane w Olsztynie, Kazimierzu Dolnym i Supraślu i wyłonią „Mistrza jazdy indywidualnej na czas”. – Chcemy pokazać, że na różne sposób można się bawić na rowerze i czasami można się poczuć kolarzem jeszcze bardziej. Zależy nam także na tym, by maksymalnie wykorzystać każdy metr trasy maratonu – przedstawia genezę nowej atrakcji na Merida Mazovia MTB Marathonie. – Wszystkie „czasówki” będą przeprowadzane w wyjątkowych miejscach, często na pięknych ścieżkach wokół jezior – dodaje jeden z najlepszych polskich kolarzy ostatnich dekad.

– Najbardziej cenię w Mazovii superatmosferę i zaangażowanie zawodników w rywalizację – mówił po zeszłorocznym cyklu Artur Korc, zwycięzca głównej klasyfikacji generalnej Merida Mazovia MTB Marathonu, srebrny medalista paraolimpiady z Londynu. Odpowiednia atmosfera i zdrowa rywalizacja nie byłyby możliwe bez właściwego zabezpieczenia, które na Mazovii zaczyna się od pieczołowitego wytyczenia trasy każdego maratonu. – Na wiele sposobów dbamy o najwyższy poziom bezpieczeństwa, wprowadziliśmy m.in. 15 sektorów startowych – przyznaje Cezary Zamana. Dodaje, że niezmiennie doskonalony cykl wychodzi rowerzystom naprzeciw także w innych kwestiach. – Nadążamy za rozwojem technologicznym i rozwijamy Cyklometr, który pozwala łatwo śledzić sytuację na trasie np. przez smartfon, a także jeździć wytyczonymi przez nas trasami i rywalizować z innymi – mówi.

<content>19112</content>

W dążeniu do ulepszeń nie zapomniano także o najmłodszych. Tegoroczne maratony jeszcze lepiej zagospodarują czas dzieci nie tylko poprzez bogatszą strefę rodzinnej rozrywki, ale pomogą rozwinąć rowerową pasję również w wyścigowy sposób. W tym sezonie na Merida Mazovia MTB Marathonie po raz pierwszy pojawi się miniwyścig dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Będą one miały do pokonania dystanse od mniej niż 1 km do 2 km.

Wiele zmian, rower ten sam
Uczestnicy tegorocznego cyklu zyskają także na inne sposoby. W gronie sponsorów maratonów pojawiły się nowe firmy, które wspólnie z Merida Polska, sponsorem tytularnym, zapewnią rowerzystom wiele atrakcyjnych nagród i odpowiednie zaplecze na trasie i poza nią. Uczestnicy Merida Mazovia Marathonu mogą także w tym roku skorzystać z karty rabatowej Mazovia MTB Club. Dzięki niej wiele usług z branży turystycznej i rowerowej będzie dla nich dostępnych ze specjalnymi zniżkami. Mimo że Cezary Zamana wprowadził w tym roku wiele zmian, jednego nie chce zmieniać. – Choć całe życie jeździłem na „szosówce”, z łatwością przeskoczyłem na 29” rower górski i to jest to! Maksymalnie wykorzystuję technologię Meridy w modelu Big.Nine i jeżdżę nim na szosie, w terenie i wszędzie, gdzie tylko się da – mówi. Już 21 kwietnia pojawi się na nim w Legionowie wraz z wieloma innymi spragnionymi emocji rowerzystami.

Wszystkie bieżące informacje dotyczące Merida Mazovia MTB Marathonu można znaleźć na Opens external link in new windowwww.mazoviamtb.pl.