Pierwszy fragment szlaku Green Velo wybudowany
Pierwszy "zielony" fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo można już zobaczyć na zamieszczonej na oficjalnym portalu www.greenvelo.pl interaktywnej mapie trasy. Kolor "zielony" oznacza w tym przypadku odcinek oddany do użytku wraz z właściwym oznakowaniem i Miejscami Obsługi Rowerzystów. A chodzi o fragment trasy na Północnych Mazurach - w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Pierwszy odcinek trasy Green Velo liczy 28 kilometrów i prowadzi po wydzielonej drodze rowerowej. Oficjalny odbiór techniczny nastąpił 3 czerwca. Na trasie znajdują się cztery Miejsca Obsługi Rowerzystów.
- To bardzo bezpieczny odcinek trasy, bo w całości oddzielony od ruchu samochodowego. Poprowadzono go nowymi drogami rowerowymi, a we wschodniej części wyremontowanym nasypem dawnej linii kolejowej -
informuje członek zarządu województwa Warmińsko - Mazurskiego Anna Wasilewska, odpowiedzialna za inwestycje na trasie Green Velo w tym regionie.
Początek wybudowanego odcinka to miejscowość Leśniewo, w której zobaczyć można dwie niedokończone, monumentalne śluzy. Jest to fragment Kanału Mazurskiego, który w założeniach miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzeki Łynę i Pregołę. Niestety, wybuch pierwszej, a potem II wojny światowej, pokrzyżował plany budowniczych i ta budowla hydrotechniczna nie została oddana do użytku.
Kilka kilometrów dalej, w pobliżu miejscowości Trygort, rowerzyści podążający szlakiem Green Velo odpocząć mogą na jednym z MOR-ów, zbudowanym przy samym brzegu Jeziora Mamry. Jest to drugie co do wielkości jezioro naszego kraju.
Dalej szlak prowadzi przez centrum Węgorzewa, które wkrótce zapewne uzyska status "rowerowej stolicy Polski". W ostatnich latach w tym żeglarskim mieście i okolicach powstało bowiem wiele atrakcyjnych dróg rowerowych, w tym promenada dookoła miasta. Warto zobaczyć tu Muzeum Kultury Ludowej wraz z niewielkim skansenem budownictwa mazurskiego, port i nową plażę miejską. W okolicy miasta jest wiele tras i szlaków rowerowych, pozwalających na bezpieczne poznawanie okolicy. Wkrótce na portalu www.greenvelo.pl pojawi się opis kilku, rekomendowanych przez współpracujących z nami rowerzystów, tras rowerowych dookoła Węgorzewa.
<content>19112</content>
Po wizycie w Muzeum Tradycji Kolejowej, mieszczącym się w dawnym dworcu można kontynuować wyprawę szlakiem Green Velo poprowadzonym na wschód w kierunku Gołdapi po nasypach dawnej, zlikwidowanej linii kolejowej. Wybudowany odcinek kończy się przed miejscowością Banie Mazurskie, a docelowo prowadzić będzie nasypami do Gołdapi, a stamtąd przez Puszczę Romincką na Suwalszczyznę i Podlasie. Łącznie ten w całości wydzielony z ruchu samochodowego fragment szlaku liczyć będzie niemal 100 kilometrów, a zostanie wybudowany w całości do końca 2015 roku.
- Życie na krawędzi – dokument extreme
- Katowice: szykuje się rowerowe show dla fanów BMX, MTB i trialu