Skip to main content

Podążając za rzeszowskim kupcem…

Autor: Planet PR
źródło: Planet PR

„Dziś czas spędzisz ze mną na tropach przygody śladami kupców rzeszowskich. Król, szlacheckie rody, ceniły nasze towary i uczciwość wielką” – tak zaczyna się nowy quest w Rzeszowie. „Opowieść rzeszowskiego kupca”, to drugi z trzech szlaków questingowych, które powstają w stolicy Podkarpacia.

Tym razem quest „Opowieść rzeszowskiego kupca” przenosi  turystów w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy suknem, winem, czy zwierzętami. Jego trasa wiedzie po Rynku i okolicznych ulicach, przybliża detale architektury miejskiej, klasycystycznych kościołów i kamienic, a także budynków miejskich. Uczestnik podróżujący nowym questem dowiaduje się, jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także poznaje historię rzeszowskiego Opens external link in new windowRatusza.

Od połowy maja quest „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach”, który prowadzi trasą rzeszowskich pomników,  przeszło już około 5000 osób. Turyści są zachwyceni, że mogą poznać Rzeszów, jakiego jeszcze nie znali – mówi Marzena Furtak Żebracka Dyrektor Wydziału Promocji Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa – Mamy nadzieję, że także kolejny quest „Opowieść rzeszowskiego kupca” przypadnie im do gustu i pozwoli spojrzeć na bogactwo kulturowe miasta z perspektywy kilkuset lat.

Już wkrótce będzie dostępny także ostatni z questów – „Legendy Rzecha”, który przybliży historię początków miasta oraz legend z nim związanych. Turysta pozna dzieje wizyt królów w Rzeszowie oraz spisków i dokonań wielkich rodów szlacheckich, władających kiedyś miastem.

Ulotki questów „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” i „Opowieść rzeszowskiego kupca” dostępne są w Punktach Obsługi Mieszkańców oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej, a także na stronach: http://www.rzeszow.pl/turystyka/questing-pora-ruszyc-na-poszukiwania oraz www.questing.pl.

<content>19112</content>

O questingu:

Questing, czyli turystyka z zagadkami polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom). Dzięki innowacyjnemu połączeniu zabawy z edukacją zmienia wymiar turystyki: zwiedzający z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Jego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego, czy historycznego danego miejsca. W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych.

Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane najczęściej wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie.

Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

W maju 2011 roku do grona partnerów idei questingu dołączyła Polska Organizacja Turystyczna, przyznając jej patronat honorowy.

Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl