Skip to main content

Potrącenie rowerzysty a polisa OC

Rowerzyści podczas Śląskiej Świątecznej Masy Krytycznej (Foto: Michał Nowak)
Rowerzyści podczas Śląskiej Świątecznej Masy Krytycznej (Foto: Michał Nowak)

Latem takie wypadki zdarzają się dość często. Mknący drogą samochód oraz jadący poboczem rowerzysta – wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Jak przedstawiają się kwestie związane z wypłatą odszkodowania w chwili, gdy do kolizji dochodzi między kierowcą samochodu a rowerzystą?

Kiedy rowerzyście należy się odszkodowanie?
Wypadek, w którym uczestniczy rowerzysta oraz kierowca samochodu, traktowany jest zgodnie z zasadą ryzyka. Oznacza to, iż za osobę odpowiedzialną za spowodowanie wypadku uznawana jest osoba kierująca pojazdem mechanicznym.  Warto tu podkreślić jedną kwestię – kierowca samochodu jest osobą ponoszącą odpowiedzialność, choć nie zawsze winną. Zgodnie z kodeksem cywilnym rowerzysta, by móc otrzymać odszkodowanie, wcale nie musi dowieść winy drugiego uczestnika wypadku. Zadośćuczynienie jest mu wypłacane z polisy OC kierowcy zgodnie ze wspomnianą już zasadą ryzyka.

Ubezpieczenie OC a wypłata odszkodowania
W chwili, gdy kierowca posiada aktualne OC, sytuacja rowerzysty jest jasna. Po spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym może on wystąpić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o wypłatę odszkodowania. Gorzej, gdy sprawca wypadku jest nieznany lub też nie posiada ważnej polisy OC. Brak ważnego OC nie stanowi jednak większego problemu dla poszkodowanego rowerzysty, a jego sytuacja jest tożsama z tą, kiedy sprawca wypadku ma wykupione podstawowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji poszkodowany może zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To on zajmuje się w trudniejszych przypadkach likwidacją szkód. Jak skorzystać z jego pomocy? Najlepiej za pośrednictwem dowolnie wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego zajmującego się ubezpieczeniami komunikacyjnymi. To za jego pośrednictwem likwidowane są szkody związane ze zdarzeniem. Rowerzysta otrzymuje zatem odszkodowanie z kasy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który z kolei może zażądać zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy wypadku. To poważne obciążenie dla kierowcy, który zapomniał o tak ważnej polisie jak OC.

Do wypadków z udziałem rowerzystów na polskich drogach dochodzi dość często. Brak ścieżek rowerowych oraz zbyt wąskie pobocza – to główne problemy, z którymi borykają się i cykliści i posiadacze samochodów. Ci drudzy muszą pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Jakich? Przede wszystkim o zasadzie ryzyka oraz o tym, że to kierujący pojazdami mechanicznymi są najczęściej sprawcami takich wypadków. W efekcie odpowiedzialność za likwidację szkód spada na ich barki. Przed dodatkowymi kosztami chroni ich na szczęście obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nawet najtańsze OCw takiej sytuacji może wybawić kierowcę z nie lada opresji i uchronić go przed nieplanowanymi wydatkami.

OC
1)      Odszkodowania
•    warto pokazać, że odszkodowanie przysługuje nie tylko za uszkodzony inny samochód, ale również uszkodzone mienie (np. płot, znaki drogowe), świadczenia za szkody osobowe, zadośćuczynienie, renty itp.
 
 
Odszkodowania dla ofiar i poszkodowanych w wypadkach z ubezpieczenia OC

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na właścicieli pojazdów mechanicznych, podlegających rejestracji w Polsce, obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w skrócie ubezpieczenia OC. 

Obowiązek ubezpieczenia

W art. 4 wspomnianej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wskazuje się, że do grona takich ubezpieczeń zaliczamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”.

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie z polisy ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy. Wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne OC  rządzą się takimi samymi zasadami, określonymi we wspomnianej ustawie. Sumy ubezpieczenia zapewniane w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC nie mogą być niższe od ustalonych ustawowo, choć zakłady ubezpieczeniowe mogą postanowić o podwyższeniu minimalnej sumy ubezpieczenia OC. Kalkulator OC dostępny na stronie internetowej AXA DIRECT pozwoli na wyliczenie wysokości składki ubezpieczeniowej, jaką przyjdzie nam zapłacić za wykupione ubezpieczenie samochodu.

Jak zbudowane jest komunikacyjne ubezpieczenie OC?

Konstrukcja komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest ustalana nie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ale przez ustawę. Odpowiedzialność każdej firmy ubezpieczeniowej z tytułu zawartej polisy OC zawsze będzie taka sama. Wykupując jednak Pakiet OC w AXA DIRECT klient korzysta dodatkowo z pakietu Assistance MINI oraz z Zielonej Karty.

Ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność cywilną każdej osoby, która będzie kierowała pojazdem mechanicznym w okresie trwania okresu ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie OC ma ustawowo określoną górną sumę gwarancyjną:

  • 5 mln euro za szkody na osobach,
  • 1 mln euro za szkody w mieniu.

Suma ta jest sumą ubezpieczeniową, stanowiącą maksymalną granicę finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela. Za szkody spowodowane w państwach innych niż Polska, firma ubezpieczeniowa odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w danym państwie, jednak nie niższej od sumy gwarancyjnej określonej powyżej. Suma ubezpieczeniowa przysługuje na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych osób w wypadku.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym właściciel pojazdu wykupuje ubezpieczenie OC, pokrywa m.in. szkody w pojazdach zniszczonych w trakcie kolizji drogowej, koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych osób oraz zadośćuczynienia.
 
Co należy się poszkodowanym w wypadku z polisy OC sprawcy?

Z ubezpieczenia OC wypłacane są kwoty odszkodowania dla ofiar wypadków i kolizji oraz pokrywane są koszty naprawy pojazdów poszkodowanych w wypadkach oraz stłuczkach. Nie jest to jednak jedyny zakres odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Odszkodowania z ubezpieczenia OC pokrywają również koszty związane z:

  • zadośćuczynieniem za doznane krzywdy, dla poszkodowanych w wypadkach i najbliższej rodziny ofiar – jest to jednorazowe świadczenie, które pomóc ma w zmniejszeniu cierpień fizycznych i psychicznych,
  • zadośćuczynieniem rodzinie zmarłego poszkodowanego, jeśli w wyniku jego śmierci dojdzie do zerwania więzi emocjonalnej,
  • wydatkami na leczenie po wypadku, łącznie z kosztami lekarstw, rehabilitacji i przygotowania do nowego zawodu,
  • rentą dla poszkodowanych, wymagających stałego leczenia i specjalistycznej opieki, dla osób niebędących w stanie pracować w wyniku doznanych obrażeń w wypadku czy też dla małoletnich dzieci, gdy poszkodowanym w wypadku był rodzic lub opiekun,holowaniem uszkodzonego pojazdu do warsztatu lub pod dom poszkodowanego,
  • zapewnieniem samochodu zastępczego poszkodowanemu, na czas naprawy jego samochodu,
  • świadczeniami za doznane obrażenia ciała,
  • zwrotem kosztów pełnomocnika procesowego poszkodowanego – kosztów zastępstwa procesowego w sądzie w trakcie prowadzonego postępowania sądowego,
  • rekompensatą za utracone dochody i korzyści materialne.

Dodatkowo, ubezpieczenie komunikacyjne OC obejmuje także odszkodowania za uszkodzone mienie, nie tylko rozumiane jako samochód poszkodowanego w wypadku, ale też mienie zniszczone w trakcie zdarzenia – płoty, żywopłoty, bramy, znaki drogowe, mury, domy itp.