Przygotuj się na rowerową wiosnę - przegląd roweru w 30 minut
Gdy tylko temperatury stają się przyjemniejsze, a słońce zaczyna świecić częściej i dłużej, zaczyna się sezon. Sprawdź rower i poznaj najnowsze rowerowe trendy.
Nawet jeśli od razu jesteśmy gotowi do jazdy, może się okazać, że niegotowy jest nasz rower. Warto zrobić wiosenny przegląd i dotyczy to nie tylko rowerów MTB, krosowych i szosowych, lecz także tych wycieczkowych i miejskich. Nawet osobie bez doświadczenia zajmie to tylko ok. 30 minut.
<content>19112</content>
Zadbaj o czystość
- Umyj rower (ale lepiej unikać silnego strumienia wody, żeby brud nie dostał się do łożysk)
- Oczyść, a następnie naoliw łańcuch (łańcuch można samodzielnie oczyścić specjalnym preparatem i szczotką, również bez zdejmowania. Ważne, żeby usunąć brud z wewnętrznych części ogniw. Przy oliwieniu warto pamiętać o tym, żeby na łańcuchu nie zostało za dużo oleju, ponieważ będzie „zbierał” kurz i błoto).
Czy mój rower jest bezpieczny?
- Sprawdź, czy nie ma luzów w kierownicy i w napędzie
- Przejedź się krótko i posłuchaj, czy coś nie stuka, chrzęści, skrzypi itp.
- Przy okazji sprawdź działanie przerzutek
- Sprawdź, czy hamulce działają prawidłowo, nie są już zużyte (wzór na klocku powinien być widoczny) oraz czy są odpowiednio ustawione (w przypadku klockowych przy zaciśniętym hamulcu klocki powinny równo przylegać do felgi)
Komfort i widoczność też się liczą
- Sprawdź ciśnienie w oponach. Jeśli będzie za niskie, ryzykujesz przebicie opony lub jej zniszczenie przez przetarcie.
- Po drugie, przy zbyt małym ciśnieniu jeździ się nieprzyjemnie (opór jest większy). Jeśli ciśnienie będzie zbyt duże, opona będzie miała gorszą przyczepność, przeniesie na nas każdą nierówność, a poza tym może się szybciej zużyć (dotyczy to zwłaszcza jazdy nie po szosach). Na bocznej ściance każdej opony znajdziemy informacje o zalecanym ciśnieniu (bez manometru pompujemy do momentu, aż opona jest twarda i nieznacznie się ugina przy nacisku ręką)
Przygotowując rower do wiosennych wycieczek i wypraw, warto też pamiętać o oświetleniu. – Czy lampki świecą w odpowiednią mocą, zapewniają dobrą widoczność rowerzyście i rowerzysty, czy zasilanie działa prawidłowo a mocowanie trzyma mocno. Warto zadać sobie te pytania, jeżeli rower przeleżał całą zimę w garażu lub w piwnicy – mówi Cyprian Lemiech, ekspert od oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Warto też przejechać się po wyboistej ścieżce. Jeżeli lampki świecą ciągłym strumieniem, nie przerywają i nie wyłączają się przy podskokach, to raczej nie powinniśmy mieć powodów do niepokoju.
Wiosenne trendy na dwa kółka
Jaki prezent można sprawić sobie i swojemu rowerowi na otwarcie sezonu? Jednym z wiosennych rowerowych hitów są cyfrowe mapy na tablety i smartfony. Przekonują tym, że zawsze są aktualne i pokazują dużo więcej informacji na temat trasy niż mapy tradycyjne. Na rynku dostępne są także rowerowe ładowarki do urządzeń mobilnych (a nawet powerbanki wbudowane w lampki na kierownicę). Rowerzyści chętnie wykorzystują też urządzenia do rejestrowania trasy. Materiałem z wiosennej przejażdżki warto podzielić się na blogu czy w innych mediach społecznościowych.
– U progu sezonu rowerowego obserwujemy, że coraz więcej osób pyta o uchwyty do roweru lub na kask służące do zamontowania kamerki. Tego rodzaju sprzęt, z wysokiej półki pod względem specyfikacji, jest już na tyle tani, że korzystają z niego na przykład rodziny z dziećmi, robiąc filmik ze wspólnej wycieczki. Wiele osób wrzuca też filmiki ze swoich wypraw na swoje blogi rowerowe. Obraz jest lepszy niż tysiąc słów – mówi Jakub Tomasiczek z firmy JBTS, ekspert xiaoyi.pl, marki oferującej m.in. kamerki Yi Action.
- Rowery szosowe BMC – kolejny etap w rozwoju serii teammachine
- Przewóz roweru w samolocie