Skip to main content

Rodzaje bagażników rowerowych - jak przewieźć rower samochodem?

Rodzaje bagażników rowerowych - jak przewieźć rower samochodem?
Rodzaje bagażników rowerowych - jak przewieźć rower samochodem?

Wraz ze zbliżającym się sezonem wiosenno- letnim, wiele osób rozpoczyna planowanie bliższych i dalszych wycieczek rowerowych. Nierzadko, decydujemy się na rodzinny wyjazd za miasto, na wieś, nad morze, bądź w góry i okazuje się wówczas, że na gwałt potrzebujemy bagażnika na rower. Na szczęście, w specjalistycznych sklepach ze sprzętem dla wymagających, oraz na licznych stronach internetowych, dostaniemy całe mnóstwo ciekawych modeli. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy zatem zdecydować się na konkretną wersję, w niezwykle przystępnej cenie. Z takim wyposażeniem, z pewnością bezpiecznie dowieziemy swoje jednoślady w odpowiednie miejsce.

Typy bagażników rowerowych

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów bagażników rowerowych, które różnią się ze względu na sposób montażu, funkcjonalność i oczywiście cenę. Bagażniki możemy umieścić między innymi na dachu samochodu, w uchwycie zamontowanym na haku lub na uchwycie, który montuje się na tylnej klapie. Jedno jest natomiast pewne- rowery muszą być zamocowane stabilnie, by w trakcie transportu nie powodowały zagrożenia.

Jeżeli chodzi o pierwszą opcję, powinniśmy w pierwszej kolejności zainstalować na dachu bagażnik bazowy, dobrany stricte do naszego auta. Następnie zaś powinniśmy zastanowić się nad tym, czy wybieramy popularny uchwyt za ramę, czy za widelec (idealny w przypadku przewozu rowerów wyczynowych). Podobne bagażniki kupimy, chociażby na stronie- https://www.empik.com/motoryzacja/bagazniki-rowerowe/bagazniki-na-dach,48090303,s.

Z kolei, modele na hak charakteryzuje się głównie wygodą i jest bardzo ekonomiczny. Pozwala także zamocować rower za ramę i koła- https://www.empik.com/motoryzacja/bagazniki-rowerowe/bagazniki-na-hak,48090301,s. Co więcej, montaż bagażnika na hak jest dość intuicyjny, a platformę instaluje się na kuli haka holowniczego.

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów możemy wykorzystać również tzw. bagażniki na klapę- https://www.empik.com/motoryzacja/bagazniki-rowerowe/bagazniki-na-klape,48090302,s Niestety trzeba pamiętać, że nie gwarantują one stuprocentowej stabilności, a ryzyko zarysowania lakieru samochodowego jest całkiem spore. Nie mniej jednak stanowi to dla nas zawsze jakieś ułatwienie.

Ostatnim godnym uwagi typem są bagażniki bazowe kompletne- https://www.empik.com/motoryzacja/bagazniki-dachowe/bagazniki-bazowe-kompletne,48090101,s. Montuje się na relingach samochodowych (zintegrowanych oraz tradycyjnych).

Solidny producent- gwarancja bezpieczeństwa

Dokonując zakupu bagażnika rowerowego, niebagatelne znaczenie ma jego producent. Najlepiej wybierać wiec spośród rozpoznawalnych na rynku marek, jak na przykład: Thule, Amos, Peruzzo, czy Steinhof. Zauważymy tu dbałość o detale, precyzję, ale również estetykę wykonania. Na bezpieczeństwie nie można bowiem oszczędzać! Poza tym eksperci uważają, że na dachu samochodu powinniśmy zmieścić łącznie do 5 rowerów, a podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na powiększoną wysokość samochodu (z rowerami na dachu). Konieczne jest więc dokładne stosowanie się do ich zaleceń, co uchroni nas przed stłuczką i poważniejszym wypadkiem.

Z drugiej strony, montaż roweru na dachu jest kwestią nadrzędną, a do tego wcale nie tak łatwą i prostą, jakby się wydawało. Wiadomo, iż uchwyt ze średniej półki wymaga więcej siły i zręczności, zaś uchwyt premium będzie wygodniejszy. Na koniec, zwróć uwagę, czy oby uchwyt dostosowany jest do wielkości kół przewożonego roweru (szczególnie, jeżeli chodzi o rowery dziecięce).