Skip to main content

Rowerem wzdłuż Dunaju - przygotowanie roweru

Autor: Piotr Tomczyk
Zajazd na trasie (foto: P: Tomczyk)
Zajazd na trasie (foto: P: Tomczyk)

Jeżdżąc rowerami niedaleko miejsca zamieszkania w przypadku awarii roweru zawsze jest możliwe wyjście awaryjne. Wyjście to, polega na tym, że możemy poprosić znajomego lub kogoś z rodziny, kto dysponuje odpowiednim samochodem, aby po nas przyjechał. Możemy również, do miejsca zamieszkania wrócić pociągiem. Kiedyś tak wracałem, jak podczas wypadu, koledze poważnie uszkodziła się opona. Przygotowując się do takich wyjazdów swój bagaż wyposażam w zapasową dętkę, pompkę, zestaw podstawowych kluczy mam również zestaw łatek. Tak przy okazji awaria może mieć różne oblicza pamiętajmy o prostych środkach opatrunkowych !

Podczas wypraw mam z sobą nawilżone chusteczki którymi po usunięciu awarii mogę otrzeć brudne ręce. Nie napisałem jeszcze nic o sprawności roweru, uważam, że jadąc na wypad rowerowy powinien on zawsze być przygotowany i sprawny. Od sprawności naszego roweru zależy nie tylko przyjemność z naszej wyprawy, ale również bezpieczeństwo nasze i innych. Toteż wybierając się na wyprawę wzdłuż Dunaju weźmy z sobą prosty zestaw naprawczy,  zwróćmy szczególną uwagę na sprawność hamulców i na poprawne działanie układu przenoszenia napędu jak i na nasze ogumienie. Musimy pamiętać o tym, gdy wybierzemy opcję samodzielnej organizacji wyprawy, nasz rower będzie również przewoził bagaże, czyli może być cięższy o około 20kg.

Przygotowując rower do wyprawy zwróćmy uwagę na jego nóżkę. Nóżka która spełnia swoją rolę przy jeździe, nazwę ją codziennej, nie koniecznie będzie sprawdzała się gdy obciążymy rower dodatkowym bagażem ! Przed wyjazdem przetestujmy swoja nóżkę. A jak będzie potrzeba, wymieńmy ją lub wyregulujmy.

Na szlaku wzdłuż Dunaju nie musimy martwić się o dostępność serwisów rowerowych. Naprawdę jest to dobrze przemyślany trasa która przynosi spory zysk wszystkim którzy obsługują turystów. Wobec czego turysta jest tam traktowany jak dobro o które trzeba dbać. Oprócz dobrze rozwiniętej gastronomi, bazy noclegowej na trasie jest dużo punktów serwisowych, gdzie możemy naprawić rower, kupić dętkę. Serwisy są otwarte nawet w niedzielę, co nie jest typowe dla Austrii.

Jakim rowerem jechać ?
Trasy wzdłuż Dunaju nie są trasami wymagającymi, patrząc na rowery które możemy spotkać to przeważają rowery miejskie. My natomiast jechaliśmy na rowerach MTB i krosowym. Ważnym elementem było dobranie odpowiednich bagażników, co w przypadku roweru MTB nie jest sprawą naturalną, ale udało się i dobraliśmy do naszego sprzętu bagażniki i sakwy.

<content>19112</content>

Przy zakupie sakw warto zwrócić uwagę na to, czy mają miejsce na dodatkową butelkę której będziemy mieć dodatkowy napój?
Wybierając sakwę wybrałem sakwę trzy częściową. Na co jeszcze zwrócić uwagę ? Na jakość wykonania czyli materiał, na zamki błyskawiczne, powinny być solidne i łatwe w zapinaniu. Górna część sakwy powinna mieścić się pod siodełkiem lub być w odpowiedniej odległości za nim.
Montując sakwę może się okazać, że zasłonimy naszą tylną lampkę która jest zamontowana na sztycy siodełka, jeśli tak, to musimy ją przemontować. Sakwy z reguły są nieprzemakalne, ale dobrym pomysłem jest posiadanie worka, pokrowca który na nie zakładamy, a który chroni zawartość sakwy przed deszczem.

To tyle moich przemyśleń dotyczących sprzętu.
CDN.
 


Autor

Piotr Tomczyk

dziennikarz, fotoreporter