Rowery górskie w ośrodkach Dolomiti Stars
Turystyka rowerowa jest jedną z głównych atrakcji w Dolomiti Stars. Każdego roku coraz więcej turystów wybiera ten raj dla rowerzystów jako miejsce, w którym chce spędzić swoje długie, a czasem też i krótkie wakacje. A wszystko dlatego, że chcą oni wziąć udział w emocjonującym pościgu na dwóch kółkach, jaki na nich tu czeka.
Jeśli chodzi o wybór tras do jazdy, miejsce to daje nam naprawdę sporo możliwości. Od prostych rodzinnych przejażdżek, do tras dla dwojga. Z kolei na największych „wyjadaczy” czekają tutaj trasy typu off road.
Miłośnicy jazdy na rowerze poczują się w Dolomiti Stars jak w swoim żywiole: zarówno eksperci, jak i nowicjusze mogą jeździć po nieutwardzonych drogach, ścieżkach, polnych drogach (old mule tracks), a także po trasach, które z każdym metrem będą dla nich coraz to większym wyzwaniem.
W Dolomiti Stars istnieje także możliwość wynajęcia do podróży profesjonalnych przewodników oraz instruktorów, na całym obszarze ośrodka. Można także wypożyczyć mapy ukazujące szczegółowo dostępne trasy oraz możliwe wycieczki.
A oto cztery możliwe warianty wycieczkowe, jakie dostaniemy tutaj do dyspozycji:
Civetta
Col Dei Baldi
Trasa o średnim poziomie trudności. Łącznie jej długość wynosi 190,54 km, zaś różnica poziomów sięga 1913 m. Trasa rozpoczyna się w Alleghe. By się na nią dostać, najpierw należy wybrać się na wyciąg do Piani di Pezzè, a następnie przesiąść na drugi, z którego roztacza się piękna panorama na rejon Col Dei Baldi (1915 m n.p.m.). Po opuszczeniu wyciągu będziemy mogli wystartować na trasie, której pierwszym etapem jest zjazd liczący sobie około 550 m długości, którym dojedziemy do skrzyżowania w Col Fioret. Tam kontynuujemy jazdę w stronę Malga Boi Vescovà, dopóki nie dosięgniemy kolejnego skrzyżowania, tym razem na Casera Fontanafredda. Gdy tylko pokonamy ten odcinek, pojawi się przed nami pierwsze, lekkie wyzwanie w postaci krótkiego wjazdu pod górę wzdłuż wzgórza F.lla Pecol. Kiedy dotrzemy już na szczyt, czeka nas dwukilometrowa trasa z licznymi zjazdami w dół, których kąt nachylenia nie przekracza 15%.
Po dotarciu do kolejnego punktu, jakim jest Vizza Mareson, kontynuujemy jazdę w lewo pod Bosco delle Foglie, po pokonaniu kolejnych 500 metrów asfaltową drogą dotrzemy do pełnego wyciągów parkingu w Pescul. Stąd wyruszamy wyciągiem do Fertazza. Na drugim odcinku wyciągu krzesełkowego jedziemy na wysokości aż 2082 m n.p.m, skąd roztacza się paronama na Belvedere di Fertazza. Wybieramy trasę po naszej prawej stronie i pokonujemy parę metrów do Cima Fertazza. Następnie wracamy z powrotem do drogi 566 i jedziemy w stronę Col di Davagnin. W niedługim czasie powinniśmy minąć domy w Fernazza (1567 m n.p.m.). Po ominięciu ich, kontynuujemy naszą trasę wzdłuż drogi, dopóki nie dotrzemy do wioski Coi. Tam, po przebyciu około 600 metrów, natrafimy na pierwszy zjazd o długości około 3740 m, gdzie deniwelacja terenu wynosi 654 m. Nachylenie trasy będzie wynosiło nieco mniej niż 20%. Prosto z Coi „zanurzamy się” w Alleghe Lake. Licząca sobie 3020 m długości trasa prowadzi przez wioski Frena oraz Fontanive, zaś jej kąt nachylenia wynosi 15,5%.
Falcade
Valle di Gares
Valle di Gares to miejsce mające pochodzenie polodowcowe. Od doliny aż po sam łańcuch górski Pale di San Martino roztacza się wielki rów, wyrzeźbiony właśnie przez ten lodowy twór.
Jest to wielki obszar, pełen falujących zjazdów, który wychodzi ku szerokiej dolinie Pian delle Giare. Roztacza się stąd widok na ujmujący swym pięknem i dramaturgią wodospad Comelle Falls. Do Valle di Gares dojedziemy z Canale d’Agordo, miejsca, w którym urodził się papież Luciani (Jan Paweł I). Ażeby to uczynić, należy jechać ścieżką rowerową biegnącą przez główną drogę oraz wzdłuż potoku Lierra. Trasa ta ma 31,79 km długości, zaś różnica poziomów wynosi na niej 1166 m. Przechodzi ona w całości przez wioskę Gares, w której rozpoczyna się trudniejszy etap, bowiem należy się „wspiąć” stamtąd na Malga Stia.
Arabba
Passo Incisa
Jest to dość łatwa trasa, przeznaczona dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Wycieczkę rozpoczynamy w Arabbie, skąd kierujemy się na wschód, podążając asfaltowym zjazdem SP n. 48, do momentu, dopóki nie dotrzemy do Renaz, gdzie na wprost rodzinnego gospodarstwa mleczarskiego (warto je zwiedzić) skręcamy w lewo na ścieżkę prowadzącą pod górę, aż do Malga Cherz. Stamtąd ścieżką, która z każdą chwilą staje się bardziej stroma, kierujemy się w stronę Rifugio Incisa. Gdy tylko pokonamy ten odcinek, po przejechaniu jeszcze paruset metrów pojawi się przed nami kuszący zjazd prowadzący do Corvara. My, niestety, będziemy musieli oprzeć się tej pokusie i skręcić w lewo, gdzie ponownie czeka nas wjazd pod górę, na niewielkie zbocze, wzdłuż dobrze oznakowanej drogi. Tutaj z kolei napotkamy głównie lasy, którymi w nietrudny sposób dojedziemy do Passo Campologno. W tym miejscu podejmujemy się jazdy kilkusetmetrową asfaltową drogą wojewódzką, dopóki nie dotrzemy do kompleksu hoteli. Gdy już tu dotrzemy, wybieramy zjazd w lewo. Wówczas znajdziemy się na wąskiej, pojedynczej ścieżce, która szybko przeistacza się w stromą drogę, prowadzącą do Arabby. Istnieje także lżejsza alternatywa, jaką jest trasa z Passo Campologno drogą wojewódzką prosto do Arabby.
Marmolada
Forca Rossa
Punktem wyjściowym dla tej wycieczki jest przepiękna dolina Valle Pettorina. Zaczynamy od wjazdu pod górę z niewielkiej wioski Sottoguda, wzdłuż wąwozu Serrai di Sottoguda (około 2 km drogi), dopóki nie dotrzemy do Malga Ciapela. Dalej kontynuujemy naszą trasę w kierunku kempingu oraz gospodarstwa agroturystycznego Miola. Stąd podążamy w górę w kierunku Malga Franzedaz i polnym szlakiem na szczyt Forsa Rossa. Można powrócić wzdłuż tej samej trasy bądź kontynuować przejażdżkę, jadąc do Passo San Pellegrino i kierując się na drogę państwową Rocca Piettore/Sottoguda (ten wariant stanowi jednak wyzwanie).
- Finał Pucharu Polski w zjeździe na rowerach – Zawoja 17-18 września
- Bil Sport Active sponsorem MTB Maraton Cup 2012