Skip to main content

Salzburg – tu pedałuje się jak z nut

Autor: Krzysztof Kowalski
Ścieżki w mieście często wymalowane znaną z Polski czerwoną farbą / Fot. K. Kowalski
Ścieżki w mieście często wymalowane znaną z Polski czerwoną farbą / Fot. K. Kowalski

Salzburg to jedno z najpiękniejszych miast Austrii, pełne historycznych i kulturalnych atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata. Słusznie kojarzy się z Mozartem, ale powodów do odwiedzenia Salzburga, otoczonego alpejską przyrodą, jest zdecydowanie więcej. Miasto jest w pełni przygotowane do tego, by zwiedzać je na dwóch kółkach.

W Salzburgu działają wypożyczalnie rowerów „avelo”. Główna jest zlokalizowana w centrum turystycznym miasta, nad samą rzeką Salzach, rozdzielającą Salzburg na dwie części. Rowery stoją na zewnątrz, na promenadzie między dwoma mostami, z których jeden jest wyłącznie pieszo – rowerowy.

Przejażdżka po starej części Salzburga pokazuje architektoniczne oblicze miasta, które w XVI wieku przeszło olbrzymią przemianę. Wtedy to 55 kamienic zostało rozebranych i stworzono 5 placów w stylu włoskim, tworząc „Rzym północy”. W strefach pieszych rowerzyści współistnieją z przechodniami; tam nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych. Inaczej jest, gdy oddalimy się od centralnych stref pieszych; tam pojawiają się dobrze zaprojektowane trasy, które w kluczowych miejscach przecięcia z ruchem pieszym lub samochodowym mają barwę czerwoną. Warto odnotować, że często wydzielone są rowerowe pasy do skrętu.

Gdy zapragniemy odpoczynku w ścisłym centrum to naturalnym wyborem wydawać się będzie „Caffe Tomasellini”, która uznawana jest za najstarszą w całej Austrii. Na szyldzie dumnie przedstawia datę „1703” jako rok rozpoczęcia działalności. Inną dobrą opcją jest kawiarnia „Fürst”; to przecież Paul Fürst wykreował słynne czekoladowe kulki Salzburger Mozartkugel, które do dziś są deserową wizytówką miasta.

Wypożyczając rower w avelo możemy nie tylko jeździć po mieście, ale także udać się na dalsze wycieczki. Pierwsza łączy zwiedzanie Pałacu Hellbrunn z prawdziwie górskimi doznaniami. Rezydencja Hellbrunn - oddalona o 6km / 18 minut jazdy od centralnej wypożyczalni - wyróżnia się intrygującym ogrodem fontann. Wodne atrakcje zostały zaprojektowane na początku XVII wieku jako sposób na zabawę i zaskoczenie gości i faktycznie cały park to seria ukrytych wodotrysków, które zaskakują tryskającą wodą w najmniej oczekiwanych miejscach i momentach. Z Pałacu Hellbrunn możemy kontynuować jazdę do dolnej stacji kolejki linowej Untersberg (kolejne 6km / 20 minut). Tam zostawiamy rower, a wagonik zabiera nas na wysokość 1853 m.n.p.m. skąd mamy możność realizacji kilku górskich, pieszych wycieczek.

Druga z rekomendowanych wycieczek to trasa do Salzburskiego Parku Etnograficznego, gdzie na 50 hektarach zaprezentowano zagrody chłopskie, domostwa i budynki gospodarcze z ostatnich pięciu stuleci, typowe dla wszystkich regionów salzburskiej prowincji (14km / 1 godzina jazdy od centrum). Naprzeciwko głównego wejścia zlokalizowany jest wydzielony parking ze stojakami dla rowerów, gdyż skansen można zwiedzać pieszo lub korzystając z kolejki wąskotorowej. Często odbywają się tu festyny i pokazy rzemiosła wiejskiego z wykorzystaniem 100 oryginalnych budynków wiejskich z okresu od XVI do XX wieku.

Rowerowy Salzburg

  • Warto odnieść się do oferty firmy avelo, gdyż dysponuje ona szeroką gamą jednośladów. Możemy wypożyczyć tu rowery miejskie, crossowe, MTB, gravelowe i elektryczne.
  • Ceny zaczynają się od 12EUR za 2 godziny jazdy rowerem miejskim, aż do 295EUR gdy chcemy mieć najwyższej specyfikacji e-bajk na 7 dni. Rowery miejskie wyposażone są w bagażniki i oświetlenie. avelo wypożycza też kaski i łańcuchy przeciwkradzieżowe.
  • Mając kartę „SalzburgCard” otrzymamy zniżki, a dodatkowo korzystanie z wymienionych wyżej atrakcji będzie całkiem darmowe.
  • Salzburg jest również punktem startu jednej z bardziej malowniczych tras w Europie: Trasa Alpe-Adria-Radweg od parku narodowego do morza

Autor

Krzysztof Kowalski

dziennikarz