Skip to main content

Sella Ronda rowerem

Autor: Dariusz Sobczak
Wokół Sella Ronda na rowerze (fot. D. Sobczak)
Wokół Sella Ronda na rowerze (fot. D. Sobczak)

 

Sella Ronda znana jest głównie jako alpejska trasa narciarska, a latem jako górski szlak pieszy. Nie wszyscy wiedzą, że Sella Ronda jest także przepiękną trasą kolarską otaczającą masyw Sella. Trasa biegnie przez cztery przełęcze: Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Campolongo i Passo Gradena. Z najwyższej przełączy Passo Pordoi (2239 m) widać topniejący i co roku mniejszy, lodowiec Marmolada.

W 2016 roku wraz z grupą przyjaciół miałem okazję przejechać na nartach (a dokładniej na skibobie) całą trasę Sella Rondy. W tym roku postanowiłem wraz z synami ponownie zmierzyć się z Sella Rondą, tym razem na rowerze (a dokładniej na handbike’u).

O ile pokonanie Sella Rondy przez osobę niepełnosprawną na skibobie wiąże się z wieloma technicznymi problemami, o tyle przejazd Sella Rondy na handbike’u nie jest związany z tego typu problemami. Jadąc trasą Sella Rondy jedziemy po drogach o dość dużym natężeniu ruchu samochodowego. Ale równie spora ilość kolarzy sprawia, że kierowcy  zdają sobie sprawę, że nie są na tej drodze sami. Na niektórych fragmentach zbudowane zostały ścieżki rowerowe obok drogi, a w niektórych miejscach wytyczona została ścieżka rowerowa jako fragment jezdni oddzielony linią ciągłą.

Sella Ronda biegnąca przez cztery przełęcze (z czego trzy mają powyżej 2000 m) jest tak malownicza, że równie dużo czasu, jak sama jazda zajmowało nam robienie zdjęć dolinom oraz postrzępionym szczytom Dolomitów.

Dla nas zobaczenie pokrytych zieloną trawą tras narciarskich, na których jeździliśmy kilka lat temu było dodatkową atrakcją.

  • Zobacz zdjęcia z rowerowej trasy wokół Sella Ronda
  • Trasa wokół Sella Ronda zapis GPX

Osobom, którym niestraszne jest pokonanie trasy o długości 51 km i przewyższeniu ponad 1700 m gorąco polecam przejechanie tej trasy na rowerze, a osobom o mniejszej kondycji polecam pokonanie trasy na rowerze z elektrycznym wspomaganiem. W okolicach Sell Rondy znajduje się sporo wypożyczalni rowerowych. Cena wypożyczenia roweru na jeden dzień wacha się w granicach 35 EURO za rower bez wspomagania do 50 EURO za rower ze wspomaganiem elektrycznym.

Przepiękne widoki i satysfakcja sportowa – gwarantowane.

Autor: Dariusz Sobczak – osoba niepełnosprawna, popularyzator sportu i aktywnego trybu życia. Czynnie uprawia wiele dyscyplin sportowych z paranarciarstwem i parakolarstwem na czele.