Skip to main content

Słowacja - raj dla aktywnych turystów.

Autor: SACR
Na 2 kółkach
Na 2 kółkach

Mimo sześć i pół razy mniejszej od Polski powierzchni, Słowacja ma co polskiemu turyście zaoferować. Bogactwo przyrodniczych i kulturalnych atrakcji, podobna mentalność, brak bariery językowej i atrakcyjne ceny są dużymi atutami, które zachęcają Polaków do odwiedzenia tego niespełna 50 tys. km2 kraju.

W wielu miejscach na Słowacji możemy podziwiać dziewiczą przyrodę, nienaruszoną przez cywilizację. Przede wszystkim znajdziemy ją na terenie dziewięciu parków narodowych: w Wysokich Tatrach, Niskich Tatrach, Małej i Wielkiej Fatrze, Słowackim Raju, Pieninach, Połoninach, Murańskim płaskowyżu (Muránska Planina) oraz Słowackim Krasie. Rozległe górskie tereny oferują idealne warunki do uprawiania letniej i zimowej turystyki.

Podczas zimowych miesięcy Słowacja kusi turystów wspaniałymi narciarskimi terenami. Do dyspozycji narciarzy jest około 900 wyciągów oraz 30 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 410 tys. osób/godz. Co roku przybywają nowe, sztucznie zaśnieżane stoki, poprawia i poszerza się jakość oferowanych usług, co powoduje większe zadowolenie z zimowego wypoczynku. Większość słowackich ośrodków narciarskich należy do średnich i małych i właśnie to stwarza atmosferę intymności, prywatności i rodzinnej sielanki.

W lecie słowackie góry oferują ponad 12 tys. km szlaków turystycznych i około 6 500 km wyznaczonych tras rowerowych o różnej skali trudności.

Coś dla siebie znajdą również amatorzy sportów wodnych. Kilkudniowe spływy z biwakowaniem są możliwe na Dunaju, Hronie, Vagu, Dunajcu i innych rzekach. Miejscem letniego wypoczynku są naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, których na Słowacji znajduje się ponad 200. Do najpopularniejszych należą: Liptovská Mara (www.atctrnovec.sk)  koło Liptowskiego Mikulasza, Zemplínska Šírava (www.sirava.sk) koło Michalowiec, Domaša koło Vranova (www.domasa.com), Seneckie Jeziora niedaleko Bratysławy (www.senec.sk) i Orawska Zapora (Oravská Priehrada)  (http://campstarahora.host.sk )  koło Trstennej.

Sporty ekstremalne jak paragliding, bungi jumping, wspinaczkę górską, skialpinizm, loty widokowe można uprawiać w Wysokich i Niskich Tatrach, Donovalach, Sulowskich Wierchach i Słowackim Raju. Rafting na rzece Vah, Bela i na sztucznym kanale w Liptovskym Mikulaszu i Cunove pod Bratysławą.

Wielkim powodzeniem u turystów z Polski cieszą się otwarte przez cały rok, słowackie kąpieliska termalne. W północnej Słowacji to: Tatralandia koło Liptowskiego Mikulasza (WWW.tatralandia.sk), Aquacity w Popradzie (WWW.aquacity.sk), Beszeniowej (WWW.besenova.com), Meander Park w Orawicach (www.meanderpark.sk), Wyżnych Rużbachach (WWW.ruzbachy.sk). Na południu Słowacji : w Szturowie (WWW.vadas.sk), Wielkim Medieru (WWW.termalsro.sk), Patincach (WWW.patrek.sk), Dunajskiej Środzie (WWW.thermalpark.sk), Podhajskiej, Górnych Salibach (WWW.thermaltour.sk)  (WWW.podhajska.host.sk), Aquathermal Senec (WWW.aquathermal.sk)...

Uroku bogactwa przyrody naszego kraju dodają rozległe obszary krasowe (www.ssj.sk). Słowacja jest unikatowa w tym, że na jej terenie znajdują się trzy rodzaje jaskiń: lodowa, naciekowa i aragonitowa, przy czym Ochtinska aragonitowa jest jedną z trzech tego rodzaju jaskiń na świecie udostępnionych dla turystów. Dla odwiedzających jest udostępnionych 12 jaskiń. Jaskinie, Słowackiego Krasu i Dobszyńska Lodowa Jaskinia, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego - UNESCO.

Jaskinie ze specjalnym wstępem to Krasnogórska Jaskinia (www.svssk.sk), Jaskinia Martwych Nietoperzy (www.jaskynamn.host.sk), Silicka Ladnica (www.silica.sk/ladnica.html) oraz Zła Dziura www.zladiera.sk

Ci turyści, którzy zainteresowani są historią i pamiątkami kulturalno-historycznymi na pewno nie powinni ominąć czterech miast na Słowacji, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego - UNESCO: Banská Štiavnica, Bardejov, Vlkolinec i Spišský hrad.

Słowacja ma także wspaniałe warunki do uprawiania turystyki miejskiej. Dwanaście historycznych słowackich miast uznanych za miejskie zespoły zabytkowe, oferuje zwiedzającym niezliczoną ilość historycznych pamiątek i dzieł artystycznych. Wspomnieć tu należy o stolicy - Bratysławie (http://strony.wp.pl/wp/bratyslawa/), Bańskiej Bystrzycy (Banská Bystrica) (www.banskabystrica.sk), Lewoczy (Levoča) (www.levoca.sk) i innych.

Wspomnieniem minionych czasów są liczne zamki rozrzucone po całym kraju (WWW.hrady.sk, WWW.zamky.sk). Godnymi uwagi są zamki: Bojnicki (www.bojnicecastle.sk), Orawski (www.oravamuzeum.sk), Spiski (www.spisskyhrad.sk), Lubownianski (http://hrad.lubovna.sk/ ) , w którym podczas całego roku odbywa się mnóstwo interesujących  imprez.

Unikatowym narodowym zabytkiem są sakralne budowle - drewniane kościoły. Najwięcej ich zachowało się na terenie Wschodniej Słowacji (http://www.geocities.com/woodchurch99/) , gdzie ładnie komponują z przyrodą. Ich wnętrza zdobią liczne cenne ikony, obrazy i ołtarze. Niektóre z nich zostały zbudowane bez użycia gwoździ i innych metalowych materiałów łączących.

Tradycje ludowe mają na Słowacji głębokie korzenie. W licznych skansenach można podziwiać nie tylko ludową architekturę, ale również dawny sposób życia na wsi. Dużym powodzeniem również wśród turystów zagranicznych cieszą się częste festiwale folklorystyczne.

Słowacja jest bogata w liczne źródła wód mineralnych i termalnych, których jest około 1300 (WWW.swim.sk). Ich duża ilość na tak małej powierzchni stawia Słowację w czołówce europejskiego zainteresowania. Wykorzystywane są przede wszystkim w uzdrowiskach, gdzie są niezastąpionym dodatkiem w zabiegach leczniczych.
W 21 słowackich uzdrowiskach leczone są prawie wszystkie choroby. Do najpopularniejszych uzdrowisk należą: Piešťany, Bardejovské Kúpele, Dudince, Trenčianske czy Rajecké Teplice, Sliač, Vyšné Ružbachy, Bojnice i klimatyczne uzdrowiska w Wysokich Tatrach: Tatranska Kotlina, Nowy Smokovec, Vyšne Hagy i Štrbské Pleso.

Dla miłośników dobrego wina polecamy Małokarpacki region koło Bratysławy, gdzie na "Małokarpackim szlaku wina (www.mvc.sk)", w historią przesiąkniętych piwnicach, będą mogli Państwo delektować się ich starodawnym urokiem i spróbować dobrego winka oraz smakołyków kuchni regionalnej (www.zlatahus.sk). WINO KRÓLÓW I KRÓLA WIN - wino Tokaj, które już w XVII wieku popijał król Francji Ludwik XIV, można spróbować w południowej części Wschodniej Słowacji - koło Trebišova - http://www.ostrozovic.sk/.

Słowacja ma dla polskich turystów do zaoferowania szeroką gamę atrakcji turystycznych. Ale, jak mówi jedna słowacka ludowa przypowieść: lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć. Przyjmijcie więc Państwo od nas serdeczne zaproszenie do odwiedzenia tego małego ale turystycznie bogatego kraju  - jakim jest Słowacja.