Styria na piechotę i na dwóch kółkach
Dwa nowe szlaki umożliwiają amatorom aktywnego wypoczynku poznawanie najróżniejszych zakątków Styrii. Nie są to „tylko” piesze czy rowerowe szlaki, lecz trasy prezentujące wszystkie uroki tutejszej przyrody, kultury, kulinarnych specjalności i wyjątkowych ludzi.
Szlak pieszy „Od lodowca do wina”
Ten nowy szlak liczy w sumie 950 km i 60 etapów i biegnie przez dziesięć styryjskich regionów, które nie mają sobie równych w Europie. Znajdziemy przy nim wiele przyrodniczych, kulturalnych i kulinarnych atrakcji Styrii. Po drodze mijamy potężne góry Dachsteinu, Park Narodowy
<content>19112</content>
Gesäuse i pasmo górskie Hochschwab, zabytki, takie jak największa na świecie biblioteka klasztorna w opactwie Benedyktynów w Admont czy wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO linia kolejowa Semmeringbahn, a także gorące źródła i ośrodki termalne. Szlak ten trasą północną i południową łączy wieczny lód Dachsteinu z łagodnymi wzgórzami winiarskich regionów na południu i wschodzie Styrii. Punkt wyjścia podróży leży na wysokości 2700 m n.p.m. na lodowcu Dachstein. Po pokonaniu pierwszego etapu przez wieczny lód, droga rozgałęzia się i dzieli na trasę północną o długości 548 km, która w 35 etapach prowadzi do Bad Radkersburg w regionie Thermenland, i trasę południową, liczącą 376 km i 25 etapów, do Leibnitz w południowej Styrii. Doliczając kilka wariantów, obie trasy mają łączną długość 950 km. Ale bez obaw – wyprawę można rozpocząć lub zakończyć w prawie każdym punkcie obu tras. W zależności od tego, na ile pozwoli nam nasza kondycja i dokąd poprowadzą nas nasze zainteresowania. Osoby, które zarezerwują pakiety turystyczne na wybrane przez siebie etapy, skorzystają ze sporego udogodnienia, jakim jest transport bagażu.
Rowerowy Szlak Wina przez Styrię
Styria zdążyła już zdobyć uznanie wśród amatorów wypoczynku na dwóch kółkach – i to zarówno wśród tych, którzy na rowerze zdobywają szczyty, jak i tych, którzy niespiesznie wędrują brzegiem Mury czy Enns. Od czerwca tego roku Styria startuje z nową ofertą – rowerowym Szlakiem Wina przez Styrię. Nowa trasa rowerowa liczy 403 km i 8 etapów i biegnie przez południe i wschód Styrii, wśród charakterystycznych dla tych terenów winnic i sadów jabłkowych, pól dyni, zabytkowych miast, gorących źródeł i hoteli ze spa. Szlak mija także zabytki, dawne twierdze i zamki, ale również ciekawe przykłady nowoczesnej architektury. Tematyka szlaku koncentruje się na winnicach i ich produktach: pierwszy odcinek trasy nosi nazwę „Wino i jabłko”, a kolejny
„Wino i wody termalne”. Na południu mamy „Wino i olej z pestek", a na etapach w okolicach Grazu w programie jest „Wino i kultura”.
Dla mniej wprawnych rowerzystów: rowerowego Szlaku Wina nie trzeba pokonywać w całości. Możecie wybrać sobie niektóre jego etapy, ponieważ wzdłuż trasy znajduje się ponad 30 dworców kolejowych, które umożliwiają stosunkowo szybki powrót do punktu wyjścia.
Letni urlop w Styrii
Przyroda, relaks i moc możliwości – Styria ma do zaoferowania turystom wysokie góry na północy, skupione wokół mierzącego 3000 m Dachsteinu, 800 dwutysięczników, 7 parków krajobrazowych i jeden park narodowy. 9 term na południu (w tym słynna terma Hundertwassera w Bad Blumau) i na północy regionu zapewnia Styrii popularność również wśród amatorów wellnessu.
Szlak Zamków i sady jabłkowe zdobią wschód landu, a jego zachód słynie z doskonałego oleju z pestek dyni i przypomina, że jest ojczyzną koni lipicańskich. Na południowym krańcu Styrii zalane słońcem winnice produkują wina o światowej renomie. Nie bez powodu przecież Styria jest nazywana „delikatesami Austrii”.
W średniowiecznym sercu stolicy landu, Grazu, rodzinnego miasta Arnolda Schwarzeneggera i europejskiej stolicy kultury 2003, pulsuje dzisiejsze życie. Sama starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Galeria Kunsthaus i sztuczna wyspa na rzece Murze nadają ton współczesności.
Więcej informacji o regionie: www.steiermark.com/pl
- Światło rowerowe latem? Jest ważne, zobacz dlaczego
- Ötztal: Więcej przygody. Więcej odpoczynku.