Turystyka wodna
Słowacja - kraj gór i wzniesień. Płynie tutaj mnóstwo rzek i rzeczek, które uważane są za raj dla doświadczonych i mniej doświadczonych miłośników łódek, kajaków, kanoe, czy raftingu. Wiosłowanie po rzece z zielonymi zboczami po obu stronach, podniecenie z pokonywania przeszkód w spienionych falach, ciche zaułki w wodzie stojącej, orzeźwiająca kąpiel w zimnych wodach oraz ogniska na brzegach rzek - to wszystko jest częścią romantyki turystyki wodnej. Turystyka wodna oferuje w ten sposób swoim miłośnikom mnóstwo wyjątkowych wrażeń oraz niepowtarzalną atmosferę, która przyciąga wielką rzeszę jej zwolenników w różnym wieku.
Słowackie cieki wodne
Na Słowacji znajdują się 63 cieki wodne, na których można uprawiać turystykę wodną. Większość z nich nie jest zaliczona do kategorii rzek żeglownych zarejestrowanych w rocznym sprawozdaniu statystycznym. Z tego też powodu wszystkie działania na takich ciekach wykonuje się wyłącznie na własną odpowiedzialność. Turystyka wodna wymaga od miłośników wód głównie dobrego przygotowania - kamizelka ochronna, kask oraz umiejętność pływania powinny być sprawą oczywistą. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze sprawdzenie możliwości przyłączenia się do stowarzyszenia sportowców wodnych, lub wzięcia udziału w ich niekomercyjnych wycieczkach zorganizowanych, które są dostępne dla każdego zainteresowanego.
Trudność cieków wodnych
Aby Państwa przeżycia podczas żeglugi słowackimi ciekami wodnymi były przyjemne i pozytywne, powinniście Państwo poznać trudność cieku wodnego. Owa trudność określa wyposażenie techniczne, zdolność i przygotowanie fizyczne oraz niezbędne umiejętności uczestników. Rodzaj trudności cieku wodnego klasyfikujemy według skali międzynarodowej, która dla wód spokojnych ma trzy stopnie trudności (ZW A, ZW B oraz ZW C), dla cieków nieuregulowanych oraz cieków o szybkim nurcie 6 rodzajów trudności (WW I do nawet WW VI).
Idealne dla turystyki wodnej są cieki, na których turystykę rekreacyjną można uprawiać przez więcej dni:
-których rodzaj trudności znajduje się w granicach stopnia ZW do WW I,
-które posiadają wystarczającą ilość wody w trakcie rekreacyjnego sezonu żeglugowego (maj-wrzesień),
-które płyną przez środowisko wyjątkowe, interesujące, ekologiczne oraz nienaruszone działalnością człowieka.
Do takich cieków na Wschodniej Słowacji zalicza się rzeki: Poprad, Hornád, Torysa, Topľa, Ondava i Laborec, w Słowacji Środkowej rzeki: Hron, Orava, Slaná, a w Słowacji Zachodniej są to rzeki: Wag, Nitra, Mały Dunaj i Dunaj.
Kontakty:
Zväz vodáctva a raftingu Slovenskej republiky -Stowarzyszenie Sportów Wodnych i Raftingu Republiki Słowackiej
Wolkrova č.4, 851 01 Bratysława
Tel: +421/2/6224 4068, +421/903 457 074, Fax: +421/2/6224 4068
E-mail: [email protected],
www.rafting.sk
ACTION LAND, s.r.o. , Na Hrádzi 174, 851 10 Bratysława
Tel: +421/2/ 6252 8077-78, +421/904 223 333, Fax: +421/2/6252 8079
E-mail: [email protected]
Mutton Sport Services, Liptowski Mikulasz
Tel: +421 907 481 311, +421 905 390 255
E-mail: [email protected],
www.mutton.sk
- Nurkowanie na Słowacji
- AQUACITY - POPRAD - czynne cały rok - termalne