Skip to main content

W poszukiwaniu tradycji do Hnieznego

Nestville Park (foto: PR Packy Advertising)
Nestville Park (foto: PR Packy Advertising)

Jedną z największych i oczekiwanych atrakcji w najbliższej przyszłości na pewno stanie się Nestville Park pod nazwą „Nestville Distillery“ w wiosce Hniezdne, 5 km od Starej Lubovni. Hniezdne było najmniejszym królewskim miastem Węgier.

Nestville Park, który oficjalnie zostanie otwarty 30 czerwca 2012 jest jedynym projektem, którego celem jest podkreślenie i przybliżenie odwiedzającym tradycji, rzemiosła oraz narzędzi, które wykorzystywano w poszczególnych okresach czasu w tej części Słowacji. Nazwa „ Nestville“ powstała poprzez połączenie słów NEST i VILLE, gdzie „NEST“ znaczy gniazdo, a VILLE jest skrótem od angielskiego słowa „ VILLAGE“ , co w tłumaczeniu znaczy wieś, czyli Gniazda.

Celem atrakcyjnej ekspozycji jest przybliżenie wszystkim odwiedzającym całego procesu czynności związanych z hodowaniem i przetwarzaniem zboża, produkcją gorzałki- „warzeniem“ od XIII wieku aż do dziś. W ten sposób nadwiązuje się na tradycje Północnego Spiszu oraz zachowuje się i przedstawia ekspozycję i historię produkcji alkoholu i z nią związanych rzemiosł. Częścią Nestville Parku jest również sala do degustacji, gdzie odwiedzający będą mieli możliwość spróbowania produktów, które będą produkowane w areału.

Dominantą tego produktu będzie jeden z największych rzeźbionych obrazów w Europie. Siedmiu rzeźbiarzy pracowało na nim przez trzy lata, a przedstawia on tradycyjny sposób życia mieszkańców wspomnianej wioski, które od XII wieku poświęcali się przede wszystkim na obrabianiu ziemi i hodowaniu zbóż. Drzewo pochodzi z 80-letniej lipy spod Tatr, rama obrazu pochodzi ze 100-letniej sosny i ma wysokość 615 cm, a szerokość 215 cm. Jest to dzieło, które musicie zobaczyć przy okazji pobytu w regionie.

Częścią areału będzie funkcjonujący obecnie Nestville Catering service, który przygotowuje i organizuje w specjalnie przygotowanej części parku akcje towarzyskie, wydarzenia, eventy, rauty oraz innego rodzaju imprezy. Wszystkim, którzy są zainteresowani organizacją pobytu w atrakcyjnym środowisku, które mogą być połączone z żywą, doświadczalną ekspozycją, oferujemy degustację tradycyjnych lokalnych specjałów produkowanych w miejscowym zakładzie.