5 szlaków turystycznych w Turcji, na których odkryjesz starożytną historię
W Türkiye (Turcji) wyznaczono wiele przepięknych tras turystycznych, które prowadzą nie tylko przez dziką, nietkniętą przyrodę, ale także śladami starożytnych cywilizacji anatolijskich. Te szlaki, obecnie dostosowane do potrzeb odwiedzających i wyposażone w różne udogodnienia, umożliwiają przyjemną wędrówkę, jednocześnie pozwalając na odkrywanie przeszłości wspaniałych imperiów Licyjczyków, Karyjczyków, Hetytów i Frygijczyków. Dołącz do nas na tych wyjątkowych trasach, wiodących od Morza Egejskiego przez Morze Śródziemne aż po środkową Anatolię, i udaj się w podróż przez tysiące lat historii tego regionu…
Szlak Licyjski, czyli pierwsza długodystansowa trasa turystyczna w Türkiye (Turcji)
Licja, położona na dzisiejszym półwyspie Teke w zachodniej części tureckiego regionu Morza Śródziemnego, była jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji Anatolii, z własnym językiem i wspaniałymi miastami o zachwycającej architekturze. Federacja Licyjska, w skład której wchodziły 23 miasta, zainspirowała współczesne systemy demokratyczne. Szlak Licyjski, prowadzący z Fethiye do Antalyi, to specjalnie przygotowana trasa, umożliwiająca odkrywanie pozostałości tej cywilizacji. Duże i małe miasta licyjskie, w tym Ksantos, Myra, Olympos, Aperlai i Simena, położone są wzdłuż około 540-kilometrowej trasy, oznakowanej na całej długości. Szczególnie polecamy odwiedzić starożytną stolicę Licji, Patarę, po zachodzie słońca. Odkrywanie tego starożytnego miejsca pod gwiazdami to wyjątkowe przeżycie, możliwe dzięki projektowi „Türkiye's Night Museology”, który oświetla miasto po zmierzchu. Szlak Licyjski obejmuje również cuda natury, takie jak Ölüdeniz, dolina Motyli, zatoka Kabak, Kalkan, Kaş, góra Olimp, latarnia morska Gelidonya, Çıralı i kanion Göynük.
Najdłuższy szlak turystyczny w Türkiye (Turcji): Karia
Szlak Karyjski, nazwany na cześć starożytnej cywilizacji Karyjczyków, która graniczyła z Licją, jest najdłuższą trasą turystyczną w Türkiye (Turcji), liczącą 800 kilometrów. Droga prowadzi śladami Karyjczyków przez prowincje Aydın i Muğla, zaczynając się na półwyspie Bozburun na południe od Marmaris. Ten malowniczy półwysep jest popularnym przystankiem dla Błękitnych Rejsów na Riwierze Tureckiej oraz centrum produkcji guletów – tradycyjnych, drewnianych łodzi masztowych używanych do tych morskich podróży. Z miejscowości Datça, znanej ze swoich gajów migdałowych i oliwnych, rozpościera się widok na starożytne miasto Knidos oraz latarnię morską Deveboynu, zlokalizowaną na krańcu półwyspu. W okolicy znajdują się także zaciszne plaże i urokliwe, oddalone od ludzkich osad zatoki. Trasa prowadzi do zatoki Gökova przez wyspę Sedir. Od Akyaka do środkowej części krainy Karia, ścieżka zachwyca pięknem przyrody, w tym wieloma gatunkami ptaków zamieszkujących okolice jeziora Bafa. Dodatkowo, podczas spływu kajakiem kanałem Dalyan, znajdującym się niedaleko centrum Muğli, w starożytnym mieście Kaunos można zobaczyć liczące 2400 lat skalne grobowce.
Szlak Pizydyjski – połączenie natury i archeologii
Ta trasa, obejmująca region Pizydii w malowniczych górach na południe od dzisiejszej Antalyi, stanowi urzekające połączenie starożytnych cudów archeologicznych i zapierającej dech w piersiach natury. Na szlaku znajdują się Sagalassos, znane z Fontanny Antoninów, oraz Termessos, Antiochia Pizydyjska, Kremna, Adada i Selge, gdzie można zwiedzić starożytne miasta i poznać bogatą historię regionu. Naturalne atrakcje na trasie obejmują kaniony Köprülü i Çandır Yazılı, Park Narodowy Jeziora Kovada, jezioro Eğirdir oraz lasy dębowe Davraz Kasnak. Odkrywanie tych obszarów umożliwia obserwację dzikiej przyrody, fotografowanie pięknych krajobrazów oraz uczestnictwo w aktywnościach, takich jak rafting i wspinaczka skałkowa. Podążając tą malowniczą trasą, możesz cieszyć się dziewiczym pięknem otaczającej przyrody. Zanurz się w naturze i podążaj ścieżkami prowadzącymi przez nietknięte tereny.
Wyjątkowe odkrycie w sercu Anatolii – Szlak Hetytów
Podczas swojego 450-letniego panowania Hetyci, jedno z anatolijskich imperiów, wprowadzili liczne innowacje, które zapisały się w historii ludzkości. Koncentrując się na dziedzictwie kulturowym tego dawnego supermocarstwa, Szlak Hetytów rozciąga się na 380 kilometrach i obejmuje 17 różnych tras i wariantów. Łączy starożytną stolicę Hetytów, Hattusę, z innymi ważnymi miastami w ich ojczyźnie, Alacahöyük i Şapinuwa. Pierwszy etap trasy prowadzi przez Alacahöyük oraz stare szlaki karawanowe i migracyjne, gdzie najważniejsze atrakcje obejmują Świątynię - Pałac (Mabet Sarayı) i Muzeum w Alacahöyük, prezentujące artefakty znalezione w ruinach królewskich grobowców. Następnym przystankiem na trasie jest Hattusa, wpisana na listy światowego dziedzictwa kulturowego i Pamięci Świata UNESCO, ze względu na m.in. znalezione tam ponad 30 000 glinianych tabliczek. Najbardziej znana z nich zawiera pierwszy, spisany traktat pokojowy na świecie, Traktat z Kadesz. Zwiedź Wielką Świątynię (Büyük Tapınak) i Bramę Lwów (Aslanlı Kapı), a następnie udaj się do Şapinuwa, hetyckiego centrum religijnego. Na trasie można podziwiać też widoki na dolinę potoku Alaca i kanion İncesu, które znajdują się w pobliżu Şapinuwa.
Szlak Frygijski z miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Frygijczycy, po upadku Hetytów w XII wieku p.n.e., osiedlili się na rozległym obszarze obejmującym dzisiejsze prowincje Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir i Kütahya. Do dziś ten region ma ogromne znaczenie dla historii ludzkości, gdyż zachowały się tu wspaniałe przykłady zabytków skalnych, przedstawiające rytuały religijne i życie społeczne Frygijczyków. Dlatego też górski region Frygii, obejmujący miejscowości takie jak Kütahya, Afyon i Eskişehir, od 2015 roku znajduje się na informacyjnej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak Frygijski, trzecia najdłuższa trasa turystyczna w Türkiye (Turcji), rozciąga się na ponad 500 kilometrów. Ważnym miejscem w regionie jest starożytne miasto Gordion, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2023 roku.
Trasę można rozpocząć właśnie od Gordion lub w Afyon Seydiler czy Kütahya Yenice Çiftliği. Podążając dalej szklakiem przez Doliny Frygijskie, warto odwiedzić wioskę Ayazini w prowincji Afyon, która słynie ze skalnych domów, grobowców i kościoła. Inne atrakcje to wykuty w skale zamek Avdalas i jezioro Emre oraz starożytne miasto Aizonai w Kütahyi. Szlak Frygijski łączy się w Yazılıkaya, ważnej, dla tego ludu, osadzie w prowincji Eskişehir. Oprócz Yazılıkaya, do wyjątkowych miejsc w okolicy należą wspaniałe przykłady frygijskich inskrypcji skalnych w Eskişehir, Świątynia Lwa (Aslanlı Mabet) z niezwykłymi płaskorzeźbami przedstawiającymi lwy oraz Gerdekkaya, monumentalny grobowiec wykuty w skale.
Galeria zdjęć z 5 tureckich szlaków
- Rowerem po czeskim odcinku Szlaku Żelaznej Kurtyny - historia zimnej wojny w pigułce.
- Słowacja: kąpieliska i inne atrakcje Wyspy Żytniej