Skip to main content

5 WIOSENNYCH AKTYWNOŚCI W TRENTINO

Trentino na rowerze / fot. Luca Matassoni
Trentino na rowerze / fot. Luca Matassoni

Wiosna to idealny czas na odkrywanie Trentino. Gdy dzień się robi coraz dłuższy, a łąki pokrywają się kwitnącymi kwiatami, warto wskoczyć na rower lub przespacerować się pięknymi szlakami wzdłuż jezior, winnic i tradycyjnych wiosek. Oto 5 propozycji na spędzanie wiosennego czasu w Trentino!

Taste&Bike w Valle dei Laghi

W Valle dei Laghi przez cały rok, od wtorku do soboty, można wziąć udział w „smakowitej” przejażdżce na rowerze zaproponowanej przez Szlak Wina i Smaków Trydentu. Ścieżka rowerowa prowadzi wśród pól uprawnych Nosioli, rzędów winorośli i tradycyjnych wiosek.  Na każdym etapie odwiedzający spotykają lokalnych producentów żywności związanych ze Szlakiem Wina i Smaków. Dla turystów dostępne jest również zwiedzanie winnic, co pozwala zagłębić się w historie i tradycje okolicy, a następnie podczas degustacji skosztować lokalnie produkowane trunki. Trasa kończy się smacznym lunchem w typowej trydenckiej tawernie.

W tej samej okolicy można także spacerować ścieżkami pomiędzy winoroślami. Trasa biegnie wokół jezior Santa Massenza i Toblino, przez wioski Padergnone i Santa Massenza, gdzie znajduje się kilka destylarni, w których produkowana jest grappa. Po dotarciu do miasta Sarche, Ścieżka Nosiola kieruje się w stronę Ponte Oliveti, a następnie do winnic w kierunku Calavino.

 

Wzdłuż Kwiatowej Ścieżki Rowerowej

Trentino zaprasza odwiedzających na trasę rowerową o długości prawie 55 kilometrów, z Val Rendena do Valle del Chiese, wśród wiosennych kwiatów i łąk w dolinach zachodniego Trydentu. Przemierzając ścieżkę rowerową brzegami rzek Sarca i Chiese oraz jezior Idro i Roncone, można spotkać ponad 600 gatunków kwiatów, które kwitną tutaj od kwietnia do czerwca. Wzdłuż Kwiatowej Ścieżki Rowerowej można także wziąć udział w wyjątkowej aktywności „eko-druk”, polegającej na farbowaniu ubrań, toreb i innych przedmiotów naturalnymi barwnikami roślinnymi.

 

W namiocie pod rozgwieżdżonym niebem

Na brzegach jezior Trydentu znajduje się wiele wielokrotnie nagradzanych kempingów wyposażonych w bungalowy, stanowiska kempingowe i doskonałe usługi, od basenów po strefy wellness i modne obiekty glampingowe. Są one zlokalizowane przy jeziorach Garda, Caldonazzo, Ledro, Molveno, Tenno, Levico i delle Piazze, a także w sercu alpejskich dolin. Na około 70 kempingach w Trydencie, goście doceniają spokój i regeneracyjną moc natury. To również idealny punkt startowy, aby wyruszyć pieszo lub na rowerze górskim w stronę pięknych tras i punktów

W kanionach Trentino

W Val di Non wody niektórych strumieni przez miliony lat wyrzeźbiły skały lewego brzegu, tworząc spektakularne kaniony. Najbardziej znany i zaskakujący jest kanion w Rio Sass, który można zwiedzać od początku kwietnia do listopada po wcześniejszej rezerwacji. Nowością w 2024 roku są wizyty nocne. Kolejny kanion godny polecenia, został utworzony przez rzekę Rio Novella, która wpada do jeziora Santa Giustina. Schodzi się do niego po mostach, drabinach i podwieszanych chodnikach, ale alternatywą jest wpłynięcie kajakiem z jeziora, co stanowi unikatowe doświadczenie.

Na Moście Tybetańskim w Trentino…

Te wspaniałe mosty, zawieszone nad dolinami, lasami i wodospadami pomiędzy ziemią a niebem, zapewniają niesamowite widoki i stanowią idealną wiosenną atrakcję. Najnowszy most wiszący znajduje się na Monte di Mezzocorona na wysokości 133 m, ma 123 metry długości i przecina wąwóz Val della Villa. Inną propozycja jest Most przez Ferratę, które podniesie poziom adrenaliny, gdy odwiedzający będą podziwiać jeziora i wodospady oraz zaglądać do wąwozów i kanionów.