Mielno – miejsce warte postoju na szlaku Via Baltica
Polskie wybrzeże będzie w tym sezonie przeżywało oblężenie, wielu turystów wybierze się w podróż. Już dziś przed sezonem po zachodnio pomorskiej części szlaku R10 Via Baltica przemieszczają się liczni rowerzyści. Część decyduje się na krótkie wycieczki, coraz liczniejsi są obarczeni sakwami cykliści wybierający się na wielodniowe wyprawy.
Samotnie czy w grupie przemieszczają się siła własnych mięśni po malowniczych lasach, wydmach i miasteczkach polskiego wybrzeża. Wielu z nich wiedzionych instynktem podejmuje dobrą decyzję i zatrzymuje się w Mielnie. Postoje są krótsze, dłuższe – te krótsze często się wydłużają, często kończą się powrotem – za miesiąc, za rok.
Mielno – położone między brzegiem Bałtyku z północy i jeziorem Jamno z południa oferuje to, co nad polskim morzem najlepsze. Szerokie piaszczyste wybrzeże, promenadę – częściowo poprowadzoną nad plażą, zielone lasy i jezioro, po którym można żeglować.
Mielno z roku na rok staje coraz bardziej przyjazne rowerzystom, ostatnia inwestycja to dwustronna ścieżka rowerowa prowadzona przez główną ulicę miasta. Umożliwia ona bezproblemowy i bezpieczny przejazd nawet w wakacyjne weekendy.
Trasy rowerowe w okolicy Mielna to przede wszystkim wspomniana już Via Baltica, liczący ponad 8 tys. km szlak wokół Bałtyku. Mielno może być doskonałym punktem wypadowym na kilkudziesięciu kilometrowe wyprawy po Via Baltica w kierunku wschodnim na Łazy, Dąbki (30 km w jedną stronę), Darłowo (40 km w jedną stronę), w kierunku zachodnim na Sarbinowo, Ustronie Morskie (24 km w jedną stronę) czy Kołobrzeg (35 km w jedną stronę) lub na północ do Koszalina (14 km w jedną stronę).
Będąc w Mielnie, warto wybrać się na 45 kilometrową przejażdżkę „Nadmorskim szlakiem czerwonym” będącym częścią Via Baltica. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża, wzdłuż trasy można podziwiać wiele zabytków i pomników przyrody.
Trasa: Pleśna - Gąski Latarnia - Sarbinowo - Mielno - Strzeżenica - Dobiesławiec - Mścice - Jamno - Łabusz - Osieki - Iwęcino – Bielkowo
Miłośnikom historii warto polecić „Niebieski szlak pałaców” 75 kilometrową trasę prowadzącą przez pięć gmin, na trasie zobaczymy Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie, latarnie morską w Gąskach oraz elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie.
Pomysłem na krótki wypad jest przejażdżka rowerem do małej osady rybackiej Chłopy (5 km w jedną stronę). Na miejscu można zobaczyć stare i nowoczesne łodzie rybackie i skosztować ryb „prosto z kutra”.
Mielno - domki na drzewach i wodzie
Jedną z najnowszych atrakcji Mielna są mieszkalne domki „na drzewach” i wodzie”. Oryginalny pomysł na wioskę domków wakacyjnych położonych nad jeziorem Jamno. Część z nich zakotwiczona jest przy pomostach na jeziorze Jamno, część zaś wybudowana wysoko, wśród koron drzew. Pobyt w tym miejscu będzie atrakcją nie tylko dla najmłodszych.
Atrakcje warte zwiedzenia w okolicy Mielna
Podczas wycieczek po Mielnie i najbliższych okolicach warto zatrzymać się na chwilę przy obelisku wskazującym "16 południk", geografowie będą mogli popisać się wiedzą, a pozostali uczestnicy wycieczki chwile odpocząć - na miejscu jest wiata i ławki.
Na nadmorskiej promenadzie zauważycie z daleka pionowy statecznik samolotu wojskowego - jest to pomnik ku pamięci lotników poległych tragicznie w wypadku w 1987 roku. Na pomniku umieszczona jest tabliczka z napisem: „Pamięć Lotnikom. Kpt. pil. inż. Jan Kozyra, por. pil. inż. Ryszard Duro, poległym tragicznie 1987 09 07. Koledzy z J.W. 5069”.
Pomnik Jelenia znajduje się w Mielnie na skwerku przy Urzędzie Miejskim (ul. B. Chrobrego 10). Rzeźba została ufundowana w latach dwudziestych ubiegłego wielu w na pamiątkę udanego polowania. Dziś pomnik jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Mielnie.
Jezioro Jamno i kanał Jamneński
Jezioro Jamno o powierzchni ponad 2200 ha, znajduje się w pierwszej dziesiątce największych polskich jezior. Nie dziwne zatem, że jest latem bardzo lubiane przez żeglarzy, nie ma tu takiego tłoku jak na Mazurach, a liczne małe przystanie pozwalają na swobodną żeglugę za dnia i spokojna noc w przystani.
Kanał Jamneński wraz z śluzą zainteresuje miłośników hydrotechniki i wędkarzy, znajdujący się u jego ujścia falochron jest jedną z ciekawszych tego typu konstrukcji w Polsce.
Latarnia w Gąskach i osada rybacka Chłopy
Latarnia w Gąskach jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w okolicy Mielna, na szczyt wysokiej na 50 metrów latarni prowadzi 190 granitowych stopni. Z tarasu na szczycie można podziwiać widoki na Morze Bałtyckie i okoliczne miejscowości.
Chłopy - osada rybacka. Warto zwiedzić nowo powstałe muzeum " Skarbnica wioski rybackiej w Chłopach" oraz skosztować ryb poławianych przez tutejszych rybaków.
- Polscy i zagraniczni sportowcy zachęcają do łączenia aktywności fizycznej i sprzątania porzuconych śmieci
- Po zdrowie i kondycję do Mielna