Rodzaje tras rowerowych we Francji

Autor: |

Wybierając się na rowerową wyprawę po Francji należy zapoznać się z miejscowymi rodzajami tras, po których można bezpiecznie przemieszczać się na dwóch kołkach.

Przez Francję prowadzi ponad 17 000 km różnego rodzaju szlaków rowerowych, część z nich należy do europejskiej sieci rowerowej Euro Velo, z 17 tras EuroVelo aż 10 przebiega przez teren Francji.

Trasą dla rowerzystów może być ścieżka rowerowa, greenway (voie verte) lub po prostu droga o małym natężeniu ruchu z oznaczeniami.

Rodzaje tras rowerowych we Francji:

Ścieżki rowerowe przeznaczone dla rowerów

Ścieżki rowerowe są przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów. Te udogodnienia rowerowe mogą mieć formę oddzielnego pasa ruchu od jezdni przeznaczonego dla wszystkich pojazdów lub przylegać do niego. Ścieżki rowerowe różnią się od "pasów rowerowych", które są jedynie oznakowaniem terenu na zwykłej jezdni.

Zielone drogi dla pieszych i rowerzystów

Voie verte to ścieżki zarezerwowane dla ruchu niezmotoryzowanego, przeznaczone dla pieszych, rowerzystów, rolkarzy, osób o ograniczonej mobilności, a czasem także koni.

Powstają one na szlakach suchych wodnych kanałów i rzek, starych liniach kolejowych, nadmorskich ścieżkach, leśnych drogach, w alejkach miejskich parków.

Trasy te doskonale nadają się na rodzinną wycieczkę rowerową z dziećmi.

Drogi publiczne o niskim natężeniu ruchu

We Francji, niektóre trasy rowerowe wykorzystują małe, mało uczęszczane drogi łączące szlaki i zielone szlaki. Trasy te są zaznaczone na mapach kolorem pomarańczowym.

Wybór redakcji: