Skip to main content

GREEN ROAD W DOLOMITACH WYPEŁNIONYCH KOLORAMI JESIENI

Najnowsze wyróżnienie, przyznane ścieżkom rowerowym w Trentino, otrzymała trasa biegnąca po dolinach Fiemme i Fassa, u stóp szczytów uznanych za Dziedzictwo UNESCO. Jesień to idealna pora roku, aby odkrywać nowe trasy w siodełku roweru górskiego

Oprawą dolin Fiemme i Fassa są wszechobecne ściany Dolomitów, Latemar, Catinaccio, Sassolungo i Sella. Mając wokół siebie ten pionowy krajobraz, pedałujesz, bez pokonywania większych różnic poziomów, po szlaku „Green Road delle Dolomiti”, wyróżnionym specjalnym tytułem w ramach Green Road Awards z 2022 roku - swoistym Oskarem włoskiej turystyki rowerowej. Trasa wiodąca po tych dwóch dolinach wschodniego Trentino ma łączną długość ponad 50 km. Na ścieżkach biegnących niedaleko miasteczek, w cieniu lasów modrzewiowych i jodłowych, towarzyszy cyklistom szum wody w strumieniu Avsio. Trasa rowerowa łączy obszary gmin Fiemme i Fassa, startując na granicy z Prowincją Bolzano i kontynuując wielki sukces szlaku Green Road dell'Acqua po raz kolejny łączy zrównoważoną komunikację ze sztuką, historią, kulturą, slow-turystyką, ofertą noclegową i naturą.

Trasa

Wyrusza się z przełęczy Passo di San Lugano, na granicy z Prowincją Bolzano, po czym należy podążać w dół doliną Val d’Aguai i Predaia, aż do zamku Castello di Fiemme. Miejscowości Molina i Predazzo dzieli 20 km relaksującej przejażdżki, bez różnic poziomów, prowadzącej głównie obok strumienia Avisio. W miejscowości Cascata można podziwiać wielkie masy wody płynącej strumieniem w dolinie Val Moena i spadającej z wysokości ponad 25 metrów wprost do znajdującego się poniżej jeziorka. Z wioski Masi di Cavalese skręca się w drogę gminną, wiodącą w górę, do Cavalese. Ścieżka pieszo-rowerowa biegnie po nasypie dawnej linii kolejowej Ora-Predazzo, gdzie imponujące żelazne wiadukty kolejowe nad Avisio i Travignolo stanowią interesujące świadectwo dawnej architektury. Nad Jeziorem Tesero trasa przecina Ośrodek Narciarstwa Biegowego, gdzie znajdują się również punkty usługowe i serwisowe dla rowerów. Na 11,5 kilometrze napotykamy charakterystyczny kryty most ponad strumieniem Avisio. To najstarszy taki obiekt, jaki zachował się w Trentino. Trasa dociera na koniec do Predazzo, mijając kwitnące łąki, górskie chaty i rozległe widoki na góry.

Latem 2020 w Predazzo otwarto nową obwodnicę: 5 km bezpiecznej ścieżki rowerowej. Wraz z jej otwarciem powróciła możliwość pokonywania na rowerze zabytkowego wiaduktu nad strumieniem Travignolo, wybudowanego w 1915 roku i pozostającego w użyciu do 1963 r. Wioska Forno to wrota do doliny Valle di Fassa. Za miejscowością Moena trasa prowadzi w stronę Soraga, Vigo di Fassa i Pozza di Fassa, aby następnie doprowadzić do Mazzin i Campitello. Po drodze można zatrzymać się na jednym z dwóch grillów rowerowych: w Predazzo bicigrill Avisio, natomiast drugi znajduje się na peryferiach miejscowości Moena. Osoby jadące ścieżką rowerową z Canazei do Molina, mogą w drodze powrotnej skorzystać z busa <link www.fassa.com/IT/Bike-Express-Fassa-Fiemme-Servizio-bus-per-ciclisti/ _blank>Fiemme Fassa Bike Express</link>.

Jesienne trasy

Świeże powietrze i intensywne kolory natury. Jesień to idealna pora roku na górskie rowerowe wyprawy po sieci ścieżek dla MTB w Trentino, łączących się w sumie w trasę o długości 8000 km.

Dolina Val diSole jest pełna leśnych dróg i ścieżek, idealnie dostosowanych do potrzeb rowerzystów, doskonała dla miłośników najpopularniejszej aktualnie odmiany roweru szosowego - gravel bike. Dedykowane trasy, biegnące w pasie na wysokości między 640 a i 2200 metrów, mające maksymalną długość około 40 km oraz różnice poziomów w zakresie 1600 m to wyzwanie, którego trzeba koniecznie spróbować. Pierwsza trasa, o długości 45 km, przebiega z Ossana do Cavizzana, po bocznych i leśnych drogach w pobliżu terenów zabudowanych w środkowej i dolnej partii doliny Val di Sole. Druga, mająca długość 39 km, biegnie między lasami w górnej Val di Sole, od Fucine di Ossana aż do przełęczy Passo Tonale.

Po płaskowyżu Altopiano della Vigolana, kilka kilometrów od Trydentu, można przemieszczać się na rowerze, korzystając z 60 km przecinających miejsca o największym znaczeniu krajobrazowym, historycznym i przyrodniczym. Płaskowyż, zamknięty z dwóch stron górami Vigolana i Marzola, rozpościera się rozległą, łagodną doliną z typowo wiejskim krajobrazie, w dolnej partii zdominowanym przez sady owocowe i łąki, a na stokach - przez majestatyczne lasy iglaste, bukowe i kasztanowe, płonące jesienią intensywnymi kolorami. Trasa w formie zamkniętej pętli biegnie w większej części po drogach szutrowych i łączy szereg krótszych odcinków, które można pokonywać także na piechotę, wyruszając z miast.

Na płaskowyżu Altopiano della Paganella dostępne są trasy w trzech sektorach Bike Parku – wszystkie połączone między sobą wyciągami, czynnymi w weekendy do późnego października. Najatrakcyjniejszym pod względem przyrodniczym szlakiem jest Willy Wonka: to trasa o średnim stopniu trudności, o długości 4,4 km, łącząca bezpieczeństwo z rozrywką, odpowiednia dla wszystkich typów użytkowników, od początkujących, do wytrawnych rowerzystów, wiodąca przez szereg urzekających leśnych krajobrazów. Szczególnie widowiskowa jest trasa northshore oraz kanion, gdzie odnosi się niemal wrażenie, jakby wkraczało się w bajkowy świat, rysowany krajobrazem i jesiennymi barwami.

W dolinie Val di Fassaaż do 29 września, dzięki czynnym wyciągom obsługującym rowerzystów, można pokonywać w obu kierunkach trasę Sella Ronda MTB Tour, prowadzącą wokół monumentalnego Masywu Sella. Trasa ta wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego, ponieważ na niektórych podjazdach i zjazdach niezbędna będzie sprawność fizyczna i doświadczenie. Na trasę składają się liczne pojedyncze odcinki dedykowane, biegnące po leśnych szlakach i ścieżkach, przeznaczonych nie tylko dla rowerzystów.

(<link www.sellaronda-mtb.com _blank>www.sellaronda-mtb.com/</link>)

Osoby poszukujące niebanalnych tras w Garda Trentino, mogą przyjechać do Ranzo nad doliną Valle dei Laghi, aby stąd rozpocząć rajd na rowerze MTB, prowadzący w kierunku płaskowyżu Paganella. Trasa startuje w osadzie i po odcinku biegnącym po szlaku San Vili dociera do okolic Bael, skąd roztacza się widok na wąwóz  Sarca, Stenico i San Lorenzo in Banale. Przyjemna leśna droga, biegnąca między kolejnymi górskimi chatami, wiedzie w stronę jeziora Molveno. Stamtąd trasa prowadzi dalej wzdłuż brzegów aż do wioski Molveno. Następnie droga kieruje do Andalo, z Dolomitami Brenty w tle, po czym wjeżdża się na leśną ścieżkę kończącą się na równinie Dosson. Po dotarciu do tras narciarskich ścieżka pnie się w górę między pastwiskami na Monte Gazza, a następnie wiedzie w dół do Margone, doprowadzając z powrotem do Ranzo.

ERROR: Content Element with uid "42045" and type "gridgallery_gallery" has no rendering definition!