Skip to main content

Jak bezpiecznie cieszyć się z gór - Miesiąc Otwartych Gór z marką Helly Hansen

Autor: mat. prasowe
Wyprawa na Babią Górę podczas "Open Mountain Month" / fot. Borys Komander.
Wyprawa na Babią Górę podczas "Open Mountain Month" / fot. Borys Komander.

Helly Hansen to norweska marka, która kocha góry i pragnie przybliżać ich piękno. Kolekcja odzieży technicznej Helly Hansen to modele obuwia, bielizny, kurtek i spodni, które chronią nas przed zimnem i wilgocią  - pozwalając czerpać  radość z czasu w górach.

W czerwcu marka celebruje Miesiąc Otwartych Gór (Open Mountain Month) i organizuje szereg inicjatyw, by przybliżyć nam góry. OMM jest dedykowany zarówno dla doświadczonych miłośników outdooru, jak i dla początkujących, mając na celu inspirację i umożliwienie ludziom aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w letnich miesiącach.

Miesiąc Otwartych Gór to doskonała okazja do lepszego połączenia społeczności z naszymi profesjonalistami. Nikt nie zna się lepiej na outdoorze niż oni – ich pasja, zaangażowanie i wiedza zapewnia ludziom bezpieczeństwo i prześwięca przez wszystko co robią.

Jedną z kluczowych inicjatyw jest dzielenie się wskazówkami profesjonalistów, współpracujących z marką – jak bezpiecznie poznawać góry latem. Rafał Król (expeditions.pl), podróżnik, ekspert w dziedzinie outdooru, publicysta i ambasador marki – wymienia  10 podstawowych zasad, które należy przestrzegać podczas letnich wypraw w góry, aby bezpiecznie korzystać z ich piękna.

  1. Unikaj nadmiernego słońca. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, najlepiej w formule "sport" czyli takich które nie spływają wraz z potem. Alternatywnie, jeżeli nie lubisz się smarować - wybierz odzież z wbudowaną ochroną  UV, jak seria Solen od Helly Hansen.
  2. Pij dużo wody lub napojów izotonicznych. Podczas wysiłku unikaj alkoholu i bardzo słodkich napojów. Nie pij również napojów energetycznych, one nie dodają energii, tylko zmuszają organizm do wytężonej pracy i to wtedy gdy jesteś zmęczony.
  3. Chroń głowę, kark i oczy. Zaleca się noszenie czapki lub kapelusza, chusty na kark oraz okularów przeciwsłonecznych chroniących przed udarem słonecznym i przegrzaniem.
  4. Większość zagrożeń w naszym klimacie to te pochodzące od owadów. Na skutek zmian klimatu kleszcze i komary przenoszą coraz więcej niebezpiecznych chorób. Komary od niedawna przenoszą Dengę i Gorączkę Zachodniego Nilu, kleszcze boreliozę, riketsję i odkleszczowe zapalenie mózgu. Dotarł do polski kleszcz wędrowny (hyalomma) który przenosi wysoce śmiertelną gorączkę krymsko kongijską. Używaj repelentów zawierających DEET lub permetrynę. Po spacerze czy wycieczce dokładnie wytrzep, wywietrz ubranie i jeżeli to możliwe weź prysznic.
  5. W górach nie zostawiaj otwartego jedzenia. Na postoju  czy biwaku zjadaj wszystko co otwarte do końca lub zamykaj do szczelnego pojemnika. Pamiętaj że dla niedźwiedzia jesteś zapachem, za to wyczuwalnym z daleka.
  1. Nie próbuj zbliżać się do dzikich zwierząt. Jeżeli nie boją się człowieka prawdopodobnie mają wściekliznę.
  2. Na wycieczki w góry wyruszaj jak najwcześniej się da, aby uniknąć upałów i burz. Burze nie zdarzają się  Polsce przed godziną 13.00. O tej porze powinieneś już schodzić na dół.
  3. Wyruszając w polskie góry miej zainstalowaną aplikację Ratunek, naładowany telefon i powerbank. Dodatkowo zawsze przydaje się gwizdek ratunkowy, koc termiczny ( folia NRC) i mała latarka oraz mata do siedzenia. To małe i lekkie przedmioty które bardzo zwiększają szanse na wezwanie pomocy i oczekiwanie na ratunek.
  4. Na urlop czy wycieczkę kup polisę ubezpieczeniową adekwatną do twojej aktywności.
  5. Jeżeli wędrujesz sam zostaw komuś do kogo masz zaufanie informację skąd startujesz, którędy idziesz i dokąd chcesz dojść a po dotarciu na miejsce daj znać że wszystko z tobą w porządku.  Gdybyś zaginął to pozwoli cię szukać tam gdzie jesteś.

 

Góry  oferują nam najpiękniejsze wspomnienia ale szanujmy to, że wymagają od nas właściwej sytuacji i rozsądku.