Skip to main content

Jak przygotować rower do dalekich wypraw?

Autor: Artykuł sponsorowany

Wakacyjne przejażdżki rowerowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które uwielbiają spędzać wolny czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Przed wyjazdem warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować rower do dalekich wypraw, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w podróży.

Sprawdź rower przed wyjazdem, czyli na co zwrócić uwagę?

Na wycieczce rowerowej najistotniejszą kwestią jest dobrze wyposażony i zadbany jednoślad. W pełni sprawny rower to gwarancja bezpieczeństwa w trakcie każdej wyprawy. Już na etapie planowania podróży należy dopilnować, aby dokonać przeglądu pojazdu, którym zamierzamy wybrać się w trasę — wszystko po to, by nie musieć się liczyć z wystąpieniem awarii tuż po opuszczeniu domu. Rzetelna konserwacja sprzętu sprawi, że wyjazd upłynie w przyjemnej, pozbawionej stresów atmosferze.

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas przeglądu roweru przed wyprawą? Poniżej podpowiadamy, które elementy układu trzeba obowiązkowo sprawdzić.

Regulacja opon

Na początek warto dopasować opony do rodzaju terenu, po którym zamierzasz się poruszać. Jeśli wybierasz się w góry, wybierz grube opony o głębszym rowkowaniu, a jeśli planujesz jazdę po różnorodnych nawierzchniach, powinieneś pomyśleć o oponach z bieżnikiem uniwersalnym. Po wyborze interesującego typu opon i założeniu ich na rower upewnij się, czy są dobrze napompowane oraz odpowiednio wyważone.

Ustawienie siodełka i kierownicy

O ile ustawienie siodełka i kierownicy nie jest niezbędne na krótkie dystanse, o tyle na dłuższe trasy lepiej dostosować je do swojego wzrostu i preferencji. Zbyt długa jazda ze źle dopasowaną kierownicą czy siodełkiem sprawi, że prędko zaczniesz narzekać, a podróż nie będzie należała do udanych. Zadbaj więc o własną wygodę, by uniknąć bólu pleców i ramion czy nadmiernego napięcia mięśni.

Kontrola napędu

Napęd roweru to wszystkie elementy, które odpowiadają za wytworzenie siły umożliwiającej jazdę, czyli m.in. łańcuch i przerzutki. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź napięcie łańcucha, wyczyść i nasmaruj go. Warto też upewnić się, czy przerzutki działają sprawnie i precyzyjnie.

Montaż bagażnika i błotników 

Jeżeli chcesz zabrać ze swoją większą ilość bagażu, powinieneś zamontować bagażnik, który pozwoli na wygodne przewożenie rzeczy. Jeśli zaś martwisz się o niekorzystne warunki atmosferyczne, pomyśl o błotnikach — uchronią pojazd przed rozpryskami wody i błota w razie jazdy po mokrej nawierzchni.

Naprawy i wyposażenie 

Na koniec warto przejrzeć cały pojazd. Przed każdą wyprawą należy sprawdzić wszystko od góry do dołu i dokonać ewentualnych napraw lub wymiany części na nowe. Najważniejsze jest oświetlenie przednie oraz tylne, dzwonek i lusterko. Warto także skontrolować, czy zabrało się ze sobą przydatne akcesoria, np. narzędzia naprawcze, pompkę do opon lub bidon na wodę, które z pewnością przydadzą się podczas dłuższej trasy.

Przegląd roweru kluczem do udanej wyprawy

Podsumowując, przed wyruszeniem z domu warto dokonać kompletnego przeglądu swojego roweru. O ile jest wystąpią jakieś problemy to zawsze można sprawdzić co do zaoferowania ma dobra wypożyczalnia rowerów górskich w Twojej okolicy! Sprawny pojazd to nie tylko gwarancja udanej wycieczki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa w trakcie podróży. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że powrócisz z wycieczki w pełni zadowolony i unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze.

Artykuł sponsorowany