Skip to main content

Jesień w regionie Emilia Romania: odkryj malownicze trasy rowerowe.

Autor: mat. prsowe
Italian Bike Festival / źródło: mat. prasowe
Italian Bike Festival / źródło: mat. prasowe

Włoskie krajobrazy nabierające złotych odcieni,  powiewy wrześniowej bryzy i magiczna aura tego miejsca tworzą wyjątkowy klimat, wprost idealny na odkrywanie piękna regionu na rowerze. Emilia Romania to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek znany z Via Romania – niezwykłej trasy rowerowej oraz wydarzenia Italian Bike Festival, które co roku przyciąga tłumy kolarzy z całego świata.

Odkryj urok trasy rowerowej Via Romania

Czy jesteś gotów na wyjątkową rowerową przygodę, która odsłoni przed tobą nie tylko piękno krajobrazów, ale także ducha historii i tradycji? Via Romania to imponująca trasa rowerowa o długości 462 km, która przecina Romanię z północy na południe, prowadząc od malowniczych dolin Comacchio aż po nadmorską Cattolicę. Jest to szlak łączący prowincje Ferrara, Rawenna, Forlì-Cesena i Rimini, który zachwyca różnorodnością krajobrazu - od górskich ścieżek po parki przyrody.

Łącznie jest tu 16 tras rowerowych różniących się długością, trudnością i nawierzchnią. Via Romania prowadzi przez 30 urokliwych wiosek, 20 imponujących twierdz i winnic, a także ponad   
100 pensjonatów oraz gospodarstw przystosowanych specjalnie do potrzeb rowerzystów.

Łatwiejsze trasy dla początkujących:

  • Rimini - Cesena to początkowy odcinek trasy, która jest stosunkowo równa i nadaje się doskonale dla początkujących rowerzystów. Prowadzi przez płaskie tereny z widokiem na wybrzeże Adriatyku oraz malownicze miasteczka.
  • Cesena - Forli to szlak idealny dla osób ceniących spokojniejszą jazdę, na którym mogą podziwiać malownicze wzgórza i krajobrazy regionu.
  • Faenza – Brisighella- Imoli to odcinek prowadzący przez piękne wiejskie obszary z łagodnym terenem umożliwiającym przyjemną rekreacyjną jazdę. Jest doskonałym wyborem dla osób pragnących odkryć lokalną kulturę, kuchnię i tradycje.

Trudniejsza trasa dla profesjonalistów:

Forli - Marradi to odcinek dla bardziej doświadczonych kolarzy, występują tu pagórkowate tereny, wymagające dobrej kondycji fizycznej. Podczas tej wyprawy rowerzyści mają okazję podziwiać przepiękne krajobrazy w  Parku Narodowym Lasów Casentinesi, górę Monte Falterona oraz Campignę.

Podróż przez Park Delta Padu

Jedna z najpiękniejszych oaz we Włoszech i drugi największy teren podmokły w Europie, czyli nieskazitelne lasy i zielone bory sosnowe, szeroka populacja flory i fauny, doliny wód słodkich i słonawych oraz rzeki wpadające do Adriatyku. To tylko niektóre elementy składające się na niezwykłą mozaikę Delty Padu, wspaniałego przykładu bioróżnorodności, w którym woda od wieków jest absolutnym bohaterem. Park znajduje się na granicy prowincji Rawenna i Ferrara.  Ścieżka rowerowa w Parku Delta Padu jest bez wątpienia jednym z najbardziej zachwycających szlaków dla miłośników dwóch kółek i natury. W trakcie jazdy rowerem można podziwiać różnorodne gatunki ptaków, ryb, ssaków i roślin. Najbardziej zdumiewającymi mieszkańcami tego miejsca są flamingi.

Trasa Via Romania wiodąca przez piękne krajobrazy i miejscowe skarby, kryje w sobie także sekrety dawnych szlaków solnych w Cervii. Drogi, używane niegdyś do transportu soli, przekształciły się w ścieżki pełne historii, prowadzące ku Comacchio i Parkowi Delty Padu. Cervia jest również znana z kopalni i muzeum soli, która od wieków była źródłem dochodów dla tego obszaru. Co roku odbywa się tu na początku września festiwal soli Sapore di Sale (Smak Soli).  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: Sapore di Sale.

Podróż przez Via Romania to także okazja do zanurzenia się w bogactwie kulinarnym i winiarskim regionu. Na trasie znajduje się wiele lokalnych restauracji, winiarni oraz malowniczych gospodarstw agroturystycznych. Wino i tradycyjne produkty najwyższej jakości to ważne elementy tej podróży pozwalające poznać kulturę i zwyczaje Emilii Romanii nie bez kozery nazywanej „kulinarnym sercem Włoch”.

5. edycja Italian Bike Festival

We wrześniu do Emilii Romanii przybywają miłośnicy kolarstwa z całego świata, by uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - Italian Bike Festival. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 15-17 września w Misano Adriatico.

Italian Bike Festival to trzy dni wypełnione atrakcjami i spotkaniami globalnej społeczności kolarskiej. Udział w festiwalu to doskonała okazja do dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, odkrywania najnowszych trendów, poznania nowinek technologicznych oraz do budowania relacji i współpracy. W programie znajdują się m.in. dyskusje panelowe i warsztaty poświęcone tematom takim jak zrównoważony rozwój i turystyka rowerowa. Na obszarze wystawowym obejmującym 80 000 m2 pojawi się ponad 500 marek związanych z kolarstwem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:  Italian Bike Festival.