Skip to main content

Rodzinna wycieczka rowerowa? Wybierz bezpieczne kaski rowerowe dla dzieci i dorosłych

Autor: art. sponsorowany
Wybierz bezpieczne kaski rowerowe dla dzieci i dorosłych / źródło mat. prasowe
Wybierz bezpieczne kaski rowerowe dla dzieci i dorosłych / źródło mat. prasowe

Kask rowerowy jest jednym z najważniejszych akcesoriów rowerowych, które mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych rowerzystów i dorosłych miłośników kolarstwa. Niezależnie od tego, czy razem z najbliższymi poruszasz się po jezdni, czy jedziecie ścieżką rowerową, kask na rower pozwala zminimalizować negatywne konsekwencje ewentualnego upadku. Warto mieć go na sobie także w trakcie wycieczek rowerowych w terenie, na przykład w lesie. Jak wybrać kaski na rower dla dzieci i dorosłych?

Kiedy należy używać kasku na rower?

Nie jest tajemnicą, że poruszanie się rowerem po drogach publicznych niesie ze sobą niebezpieczeństwa, a mimo to używanie kasków rowerowych nie jest w Polsce obowiązkowe. Brak regulacji dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nierzadko kask na rower ratuje zdrowie, a nawet życie kolarza niezależnie od wieku.

Aby dodatkowo zwiększyć swoją widoczność na drodze publicznej, razem z kaskiem rowerowym w pochmurnych dniach i po zmierzchu warto wkładać jeszcze odblaskową kamizelkę dla rowerzystów. Korzystanie z obu tych dodatkowych akcesoriów rowerowych znacznie poprawi bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych.

Kiedy planujesz rodzinną wycieczkę rowerową, pamiętaj o obowiązujących przepisach rowerowych. Przede wszystkim każdy rower na drodze publicznej musi mieć odpowiednie oświetlenie, źródło sygnałów dźwiękowych i sprawne hamulce. Dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które jeżdżą jednośladem po drodze publicznej, są zobowiązane do posiadania karty rowerowej.Dzieci do 10. roku życia traktowane są w świetle prawa jak piesi, dlatego nie mogą korzystać ze ścieżek rowerowych. Z kolei od osób dorosłych nie wymaga się legitymowania kartą rowerową, bo uznaje się je za na tyle doświadczone, aby mogły jeździć rowerem po drogach publicznych.

Jak wybrać bezpieczny kask rowerowy dla dziecka i dorosłego?

Najważniejsze cechy wygodnego i bezpiecznego kasku rowerowego są takie same niezależnie od wieku kolarza. Kiedy wybierasz jednak kask rowerowy dla dorosłego, zastanów się, jakie trasy pokonujesz najczęściej. Najpewniej rodzinne wycieczki rowerowe to tylko część z Twoich licznych aktywności na rowerze. Jeśli poza jeżdżeniem rekreacyjnym z najbliższymi na jednośladzie podróżujesz też do pracy, korzystając z miejskich ścieżek rowerowych, odpowiedni będzie dla Ciebie właśnie kask rekreacyjny albo do jazdy miejskiej. Jego zaletą jest przede wszystkim relatywnie niska cena i bogactwo modeli. Możesz zdecydować się też na lekkie kaski szosowe albo kaski MTB do jazdy w terenie. Te ostatnie wyróżnia doskonała wentylacja, daszek chroniący przed gałęziami i wydłużony tył kasku, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie w razie upadku na potylicę. Wybierz zatem rodzaj kasku rowerowego, który nie tylko zapewni bezpieczeństwo, lecz także komfort na trasie.

Gdy mowa o kasku rowerowym dla dziecka, pomyśl o jego zastosowaniu. Większość dzieci uwielbia być w ruchu, dlatego warto wybrać kask na rower, z którego pociecha będzie mogła korzystać także w trakcie jazdy na przykład na hulajnodze, deskorolce czy rolkach.

Najważniejsze cechy kasków rowerowych dla rowerzystów w każdym wieku to:

  1. Lekkość – im lżejszy kask na rower, tym bardziej komfortowa jazda rowerem. Warto wiedzieć jednak, że lżejsze kaski produkowane są z droższych materiałów, co przekłada się zazwyczaj na wyższe ceny takich modeli.
  2. Tylne pokrętło oraz łatwa regulacja pasków pod brodą i wokół uszu – są niezwykle istotne dla precyzyjnego dopasowania kasku do głowy, co ma ogromne znaczenie dla jej ochrony w razie upadku. Precyzyjnie dopasowany kask w trakcie potrząsania głową nie powinien przemieścić się w jednym kierunku (góra–dół, lewo–prawo) na więcej niż 5 mm.
  3. Otwory wentylacyjne, które chronią głowę przed przegrzaniem. Warto poszukać kasku na rower, którego przynajmniej przednie otwory wentylacyjne przesłonięto siatką na owady, zapobiegającą nieprzyjemnym użądleniom i ukąszeniom.
  4. Wyściółka z miękkiej gąbki, najlepiej z możliwością odczepienia i wyprania, chroni głowę przed bezpośrednim kontaktem z twardą skorupą kasku.

Kask rowerowy dla dorosłych i dzieci to akcesorium rowerowe, które w Polsce nie jest obowiązkowe. Warto jednak zawsze wkładać go, kiedy jedziesz jednośladem, bo chroni głowę w razie upadku. 

Artykuł sponsorowany