Skip to main content

Rozpoczyna się odliczanie do Konferencji EuroVelo i Turystyki Rowerowej 2023

Autor: mat. prasowe

Izmir, czyli serce Turcji Egejskiej ze wspaniałym wybrzeżem, urokliwymi nadmorskimi miasteczkami, niezwykłymi krajobrazami przyrodniczymi i majestatycznymi starożytnymi miastami zaczyna odliczać dni do Konferencji EuroVelo (Europejska Sieć Szlaków Rowerowych) i Turystyki Rowerowej 2023.

Konferencja EuroVelo i Turystyki Rowerowej, która odbędzie się w dniach 11-13 października 2023 roku w Izmirze, jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast w Türkiye (Turcji) zgromadzi przedstawicieli branży w celu rozwoju turystyki rowerowej w całej Europie. Uczestnicy konferencji zostaną zaproszeni do Izmiru, pierwszego tureckiego miasta, które stanowi część trasy EuroVelo 8 zwanej Szlakiem Śródziemnomorskim, gdzie będą mogli skorzystać z oferty hoteli wyróżnionych certyfikatem „Przyjazny Rowerom”.

Konferencja EuroVelo i Turystyki Rowerowej 2023 organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji, Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA) oraz Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), we współpracy z lokalnymi podmiotami oraz gminą metropolitalną Izmiru. Koncentrując się na rozwoju i przyszłości zrównoważonej turystyki rowerowej, konferencja gromadzi wszystkich przedstawicieli tego sektora, w tym ekspertów od turystyki rowerowej, przedstawicieli międzynarodowych stowarzyszeń kolarskich, organizatorów wycieczek rowerowych, delegatów uniwersytetów i środowisk akademickich, władze urzędów publicznych i sektora turystycznego oraz firmy świadczące usługi zakwaterowania i transportu publicznego.

Program konferencji skupiony jest wokół dziedzictwa kulturowego i bogactwa doświadczeń

W programie Konferencji EuroVelo i Turystyki Rowerowej 2023, której hasłem jest „Jazda na rowerze: Nowe spojrzenie na dziedzictwo”, zaplanowano panele i dyskusje służące wymianie wiedzy. Agenda obejmuje sesje, warsztaty i wydarzenia towarzyskie, które pozwolą zapoznać się z siecią tras i ofertą turystyki rowerowej, promując najlepsze praktyki w tej dziedzinie oraz zachęcając uczestników do refleksji nad rolą rowerzystów w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Konferencję w dniu 11 października rozpocznie specjalne wydarzenie w Historycznej Fabryce Gazu Węglowego, czyli jednym z najważniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Izmirze. Natomiast najważniejsi prelegenci spotkają się w hotelu Swissotel Büyük Efes podczas inspirujących sesji drugiego dnia imprezy.

W trakcie panelu „Jazda na rowerze: Nowe spojrzenie na dziedzictwo” Alex Crevar, ceniony dziennikarz oraz Pınar Pinzuti, organizatorka wydarzenia Fancy Women Bike Ride i Dyrektor Targów Turystyki Rowerowej we włoskiej firmie Bikenomist, podzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania roweru jako najlepszego środka do odkrywania dziedzictwa kulturowego różnych kierunków turystycznych.

Podczas sesji plenarnej „Wprowadzenie turystyki rowerowej do agendy politycznej”, Dr Elif Balcı Fisunoğlu, pełniąca obowiązki Dyrektora Generalnego Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA), Jill Warren, Dyrektor Generalna Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF) oraz Michael Cramer, były członek Parlamentu Europejskiego, podzielą się swoimi spostrzeżeniami, w jaki sposób uwzględnić turystykę rowerową w agendzie politycznej na szczeblu krajowym i międzynarodowym, aby zwiększyć zaangażowanie wokół tego tematu. Podczas panelu omówiona zostanie strategia polityki turystyki rowerowej, która skupi się na zrównoważonym rozwoju tego sektora.

Wymiana doświadczeń podczas sesji tematycznych

W trakcie Konferencji EuroVelo i Turystyki Rowerowej 2023 odbędą się też równoległe sesje tematyczne. Pierwsza z nich „Produkty dla rowerzystów promujące dziedzictwo: lekcje z całej Europy” przedstawi kilka najlepszych europejskich praktyk dotyczących odkrywania historii i kultury na dwóch kółkach. Sesja „Rowerem ku naturze: Między wykorzystaniem a ochroną” przedstawi na przykładach z różnych państw jak odpowiednia infrastruktura dla rowerzystów umożliwia dostęp do obszarów naturalnych, nie wpływając na bioróżnorodność i ekosystemy.

Sesja „Strategie marketingowe w celu przyciągnięcia nowych (i większej liczby) rowerzystów” poświęcona będzie pomysłom na wykorzystanie narzędzi marketingowych do promowania roweru jako integralnej części życia każdego człowieka. Podczas interaktywnego wykładu „Narzędzia do komunikacji turystyki rowerowej i dziedzictwa kulturowego”, zostaną omówione przykłady z Europy, jak różne media tj. przewodniki, programy telewizyjne, gry i aplikacje, łączą jazdę na rowerze z promocją dziedzictwa kulturowego, zachęcając odbiorców do odkrywania wybranych atrakcji podczas wycieczek na dwóch kółkach.

Dyskusja w czasie panelu „Miejsca przyjazne rowerzystom: Jak poprawić dostęp do zabytków?" zaprezentuje doświadczenia i perspektywy różnych krajów odnoszące się do tego, że wysokiej jakości usługi mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia idealnego połączenia turystyki rowerowej z dziedzictwem kulturowym. Natomiast podczas sesji „Sieci tras rowerowych: Łącznik między dziedzictwem obszarów wiejskich i miejskich” podkreślona zostanie rola dobrze rozwiniętych sieci tras rowerowych w dostępie do głównych atrakcji turystycznych, a także sposób ich planowania.

Ostatniego dnia Konferencji EuroVelo i Turystyki Rowerowej 2023 uczestnicy odwiedzą najważniejsze miejsca na trasie EuroVelo 8, czyli tzw. Szlaku Śródziemnomorskim, w tym jej część przebiegającą przez Izmir. Podczas tych wizyt będą mieli okazję zwiedzić region oraz zapoznać się z projektami, infrastrukturą i usługami przyjaznymi dla rowerzystów.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie: https://www.euroveloconferenceizmir.com/