Skip to main content

Jeżeli TATRY – to LIPTÓW!

Autor: klasterliptov.sk
Jasna - Chopok (foto: klasterliptov.sk)
Jasna - Chopok (foto: klasterliptov.sk)

Milionowe inwestycje na rozwój ruchu turystycznego w Niżnych Tatrach przynoszą swoje owoce. Region pod Chopkiem stał się najbardziej intensywnie rozwijającym się kierunkiem po słowackiej stronie Tatr. Za pierwszy kwartał 2013 roku Liptów osiągnął 24% wzrost liczby turystów w porównaniu z rokiem 2012.

Morze pod Tatrami
W sezonie letnim najbardziej przyciągają parki termalne i parki rozrywki wodnej. Aquapark Tatralandia oferuje egzotyczne przeżycia w nowej hali Tropical Paradise, gdzie goście mogą się zrelaksować w wodzie termalnej lub morskiej słonej i podziwiać piękno podmorskiego świata. GINO PARADISE Beszeniowa przygotował pokusę największego kalibru – zjeżdżalnię o wysokości ponad 30 metrów i sześć rur o długości ponad jednego kilometra. Najdłuższa z nich ma aż 200 metrów. Doskonałą imitację morza zapewnia basen ze sztucznymi falami. W pięknym otoczeniu Liptowa znajduje się uzdrowisko Lúčky z ponad 300-letnią tradycją. Miejscowy Park AQUA-VITAL oferuje baseny zewnętrzne z widokiem na góry, basen wewnętrzny z mineralną wodą leczniczą, ale także świat witalny, gdzie wykorzystuje się oleje eteryczne pozyskane z roślin. Nowość stanowi pakiet usług połączony z możliwością całodziennego wstępu do basenów zewnętrznych. Uzdrowisko oferuje gościom możliwość zakupu uzupełniających zabiegów leczniczych, które przeprowadza wykwalifikowany personel.

<content>19112</content>

Największą pokusą lata będzie wyjątkowa atrakcja podnosząca poziom adrenaliny o nazwie Superfly, czyli symulacja wolnego spadania, podobnego do wyskoku ze samolotu lub wysokiego urwiska bez spadochronu. Korzyścią jest jednak brak stresu i mdłości w związku z wysokością. Pionowy tunel powietrzny, w którym powietrze płynie prędkością do 270 km/h będzie częścią kompleksu Aquaparku Tatralandia. „W tę atrakcję zainwestowaliśmy ponad 5 milionów euro. Mamy nadzieję, że dzięki niej przyciągniemy nowych klientów, łącznie całe rodziny. Wolny spadek mogą wypróbować także dzieci od 6 roku życia,“ mówi Zuzana Fabiánová, rzecznik prasowy spółki Tatry MoutainResorts. Superfly powinien wejść być czynny dla pierwszych zainteresowanych osób w połowie czerwca.

Mieszkańcy Liptowa nie zapominają o miłośnikach adrenaliny, dla których ponownie otwierają dwa z najlepszych Bike Parków na Słowacji – w Jasnej i na Malinom Brde. Kilometry tras są podzielone według stopnia trudności, a osobom zainteresowanym oferują wspaniałą rozrywkę na rowerze górskim. Pod Chopkiem podążono jeszcze dalej i dla wymagających turystów przygotowano paralotniarstwo, park linowy lub wspinaczkę po skałach.

HIT LATA - Z RODZINĄ NA CHOPOK - 2 024 m n.p.m.
Położony w Niżnych Tatrach Chopok, z ośrodka narciarskiego latem zmienia się w górę dla turystów. Już w sezonie letnim 2013 na ten drugi pod względem wysokości szczyt Niżnych Tatr z liptowskiej strony można dotrzeć wygodnie kolejkami i cieszyć się spacerem po grani i niezapomnianymi widokami na szczyty Tatr. Zachęcamy do skorzystania z najnowocześniejszej w Słowacji kolejki kabinowej Funitel, kolejki naziemnej Twinlier, czy kolejek krzesełkowych. W Dolinie Demianowskiej, oprócz kolejek i znanych w świecie jaskiń - Demianowskiej Jaskini Wolności i Jaskini Lodowej, znajdziecie także największe w Niżnych Tatrach jezioro naturalne – Vrbické pleso.
Ośrodek Jasna jest popularny również dzięki GIANT BIKE PARKU, posiadającemu znakomite warunki do treningu i doskonalenia umiejętności zarówno profesjonalistów, jak i rowerzystów mniej zaawansowanych, turystycznych. Można tu również skorzystać z paralotni, odwiedzić park linowy, wziąć udział w programie dla dzieci Skarb smoka, skorzystać z usług TATRY MOTION - wypożyczalni rowerów, hulajnóg górskich, usług przewodników, nordic walking, wspinaczki oraz wybrać się na zakupy do sklepów sportowych. Urlop w Tatrach także latem jest wyraźnie tańszy z kartą lojalnościową Gopass, dzięki której można skorzystać ze zniżek na kolejki aż do 6 €.

Janosik – 300 lat legendy
Rok 2013 w Liptowskim Mikułaszu jest rokiem Janosika. W marcu upłynęło 300 lat od sądu i skazania legendarnego zbójnika kapitana w mieście Liptowski Mikułasz. Z tej okazji odbędą się liczne imprezy związane z Janosikiem – wystawy, przedstawienia teatralne, warsztaty twórcze, pochody kostiumowe, pochody przez miasto. W Liptowskim Mikułaszu w miesiącach lipiec – sierpień odbędą się regularne bezpłatne pokazy z przewodnikiem o nazwie Janosikowa droga. „O zbójniku tym wiadomo, że gdy chciał sobie w terchowskiej karczmie zatańczyć z dziewczynami, dawał im złote pierścienie, za co zostały potem ukarane. Ale potrzebował przeżyć zimę, dlatego płacił za to, aby mu pomogły, ukryły go i zaopiekowały się nim,“ objaśnia Ružena Antolová z Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikułaszu. Na Gemerze z tego powodu traktowano Janosika za dobrego człowieka, mimo to że dla niektórych pochodzenie jego środków płatniczych było podejrzane. „Tak sobie właściwie kupował przyjaźń z innymi,“ dodaje.

Podróż po przygody
Zwiedzający Tatry Niskie mogą się cieszyć na inspiracyjną Podróż po przygody. Jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi, które mogą poznawać Liptów rozrywkowo, zbierać pieczątki i otrzymać prezent. Mogą sobie wybrać z 18 czynności aktywnych na Liptowie. „Należą do nich między innymi warsztaty twórcze z możliwością wytwarzania własnych upominków we Vlkolínci, jazda kolejką linową na Chopok, zwiedzanie jaskiń, Sztolni Niedźwiedziej, jazda dorożką, pływanie łódką i rafting na rzece Váh, minigolf, quady, parki linowe i tor bobslejowy,“ mówi menedżer projektu Andrea Urbanová. Na podróż po regionie konieczne jest spakowanie mapę atrakcji, która jest bezpłatnie dostępna w infocentrach.

Poznajcie Liptów na rowerze
coś dla siebie latem znajdą także zwolennicy turystyki rowerowej, którzy będą mogli skorzystać ze 634 kilometrów istniejących tras rowerowych, do których dołączy kolejnych sto kilometrów. Rowerzystom pomogą się odnaleźć się mapy, które im pomogą zwrócić uwagę na ciekawe miejsca godne uwagi. Nowością jest trasa rowerowa, która ciągnie się od Pribyliny na podgórzu Tatr Niżnych do Vlkolínca. Trasa rowerowa oferuje wyjątkowe widoki na panoramę Tatr Zachodnich i Kotlinę Liptowską. Po sukcesie zimowych Ski&AquaBusów mieszkańcy Liptowa przygotowali dla rowerzystów podczas turystyki letniej sezonu projekt Cyklo&AquaBusu. Ten będzie kursować na szlaku Podbanské – Vlkolínec i połączy wszystkie parki rozrywki wodnej i ważne ośrodki turystyczne w Liptowie.

Liptów ożyje
Nudy latem pod Chopkiem napewno nie będzie. W poszczególnych centrach turystycznych przygotowano na Liptowie dziesiątki ciekawych imprez. Liptowskie lato będzie obejmować ponad 80 imprez, na których wystąpi mnóstwo ciekawych zespołów, grup teatralnych i tanecznych, goście doznają pełno rozrywki. Do najbardziej znanych imprez należą Stoliczne dni w Liptowskim Mikułaszu, Jarmark Rużomberski. Na rowerze z Janem Lacom, otwarcie sezonu letniego w parkach rozrywki wodnej, Bike fest, imprezy z okazji 300 letniej rocznicy skazania Janosika, ale także 20 lat od zapisu miejscowości Vlkolínec jako zabytku w UNESCO.

Atrakcyjny urlop taniej
Posiadacze karty regionalnej Liptov Region Card mogą skorzystać ze zniżki na ponad 60 atrakcji. „Liptov RegionCard obejmuje zniżki na najbardziej ulubione atrakcje w regionie. Wśród nich znajdują się parki rozrywki wodnej i Jaskinie Demianowskie, atrakcje podnoszące poziom adrenaliny, specjały gastronomiczne, a tego lata także transport Cyklo & Aqua Busem za darmo,“ dodaje Darina Bartková, dyrektor organizacji regionalnej CR REGION LIPTOV.
Na Liptowie każdy dzień może być inny. Połączenie gór, wody, wypoczynku, adrenaliny i odkrywania to najlepsze miejsce na spędzenie urlopu letniego. A rozrywki będzie mnóstwo. Mieszkańcy Liptowa dlatego wierzą, że nie tylko te nowości przyciągnął do regionu jeszcze więcej turystów niż w latach ubiegłych.

Liptów – warto odwiedzić!