Skip to main content

Nowe zasady przewozu rowerów pociągami Kolei Śląskich

Autor: Piotr Burda
Skład Kolei Śląskich / Źródło: Koleje Śląskie, kolejeslaskie.com
Skład Kolei Śląskich / Źródło: Koleje Śląskie, kolejeslaskie.com

Śląski narodowy przewoźnik kolejowy zmienia zasady przewozu rowerów. Będzie drożej, będzie trudniej, będzie mniej miejsc na rower – czy będzie gorzej?

UWAGA, zmiany wchodzą w życie jeszcze przed majówką. Jest to o tyle istotne, że rezerwacji miejsc na rower będzie można dokonywać dopiero od dnia wprowadzenia nowego regulaminu, czyli od 27 kwietnia 2024 roku.

W skrócie:

 • Opłata za przewóz roweru wzrasta do 8,40 zł
 • Miejsce na rower trzeba zarezerwować przed podróżą.
 • Jeśli planujesz podróż z przesiadkami bilet na rower kupisz, tylko gdy na wszystkich odcinkach będą dostępne miejsca na rower.
 • Ilość dostępnych miejsc na rower w różnych jednostkach taboru KŚ podajemy w tabelce na końcu artykułu
 • Be rezerwacji będą mogli przewozić swoje rowery posiadacze biletów miesięcznych.

Z jednej strony rozumiemy decyzję. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, z drugiej strony zastanawiamy się w redakcji, ile było do tej pory sytuacji, gdy rowery zagrażały bezpieczeństwu podróżnych? Dlaczego inni przewoźnicy regionalni nie zdecydowali się na wprowadzenie podobnych regulacji? Dlaczego w trójmiejskim SKM na niektórych trasach rower można przewozić za darmo, jeszcze lepiej jest w Łodzi i Kolejach Mazowieckich gdzie rower przewieziemy za darmo na wszystkich trasach, wyjątkiem z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej są godziny szczytu, wtedy za rower trzeba zapłacić podobną stawkę jak w KŚ.

Na osłodzenie i poprawę nastroju mamy dobrą wiadomość, na najbardziej popularną trasę rowerowo kolejową Katowice Wisła nasz przewoźnik zamierza wprowadzić Velocug z 36 miejscami dla jednośladów. Niestety termin nie jest jeszcze znany.

Pełny komunikat Kolei Śląskich o nowych zasadach przewożenia rowerów.

Od 27 kwietnia 2024 r.  zostaną wprowadzone zmiany w zakresie przewozu rowerów związane z obowiązkową rezerwacją miejsc na podstawie biletów jednorazowych na przewóz rowerów z rezerwacją we wszystkich pociągach Kolei Śląskich.

Od tego dnia:

 • bilety jednorazowe na przewóz roweru (zmiana ceny z 5,00 zł na 8,40 zł)
  • będą wydawane wyłącznie z rezerwacją miejsca, przedsprzedaż biletów przed tym terminem nie będzie prowadzona;
  • rezerwacją miejsc na rowery będą objęte wszystkie pociągi KŚ,
  • informacja o ilości miejsc w poszczególnych rodzajach taboru będzie publikowana na stronie internetowej KŚ;
  • przy przewozie roweru na kilku łączących się odcinkach, bilet zostanie wydany wyłącznie pod warunkiem dostępności miejsca na przewóz roweru na każdym odcinku;
  • w przypadku braku miejsca na przewóz roweru w danym pociągu należy wybrać inne połączenie z dostępnym miejscem na jego przewóz;
  • podróżnym, którym drużyna konduktorska odmówi przewozu roweru na podstawie biletu jednorazowego na przewóz roweru z powodu np. zmiany taboru przeznaczonego do obsługi danego połączenia związanego ze zmianą liczby miejsc do ich przewozu, otrzymają poświadczenie, które będzie stanowić podstawę do zwrotu biletu bez potrącenia odstępnego;
 • przejazdy na podstawie biletu sieciowego miesięcznego imiennego na przewóz rowerów (w cenie 84,90 zł) będą się odbywać zgodnie z warunkami taryfowymi oferty specjalnej „Bilet sieciowy miesięczny na przewóz roweru”:
  • bilety te nie będą objęte rezerwacją miejsc na przewóz rowerów, jednak posiadacz biletu sieciowego miesięcznego na przewóz roweru, będzie zobowiązany każdorazowo przed rozpoczęciem przejazdu zgłosić się do drużyny konduktorskiej, celem uzyskania zgody na przewóz roweru i zarejestrowania jego przewozu;
  • drużyna konduktorska może odmówić przewozu roweru na podstawie biletu sieciowego miesięcznego na przewóz roweru, jeśli będzie zagrażać to bezpieczeństwu i porządkowi w przewozie (np. duża frekwencja pasażerów);
  • w pojazdach zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) dopuszcza się możliwość przewozu rowerów pod warunkiem udostępnienia rezerwacji na dany pojazd.

Przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich

 • Odpłatnie podróżny może przewieźć jeden niezłożony i nieopakowany rower, w tym rower trójkołowy.
 • Przewóz roweru w pociągach KŚ nie może utrudniać przejazdu innym podróżnym, narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia, a także nie może powodować zanieczyszczenia i uszkodzenia wagonu.
 • Rower powinien być przewożony w pociągu w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu, dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.
 • Przewóz odbywa się pod nadzorem podróżnego.
 • W pojazdach zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) nie ma możliwości przewozu roweru, z wyłączeniem pojazdów do tego przeznaczonych (np. Cyklobus, autobus z bagażnikiem rowerowym, pojazdy niskopodłogowe, w których rower nie utrudnia poruszania się po pojeździe).

Na odpłatny przewóz roweru wydaje się:

 • Bilet jednorazowy za przewóz roweru pod opieką podróżnego – łącznie lub do okazanego biletu na przejazd. Bilet jest ważny z biletem na przejazd, do którego został wydany,
 • bilet sieciowy miesięczny za przewóz roweru pod opieką podróżnego – ważny w pociągach uruchamianych przez przewoźnika KŚ – wystawiany imiennie dla osoby, która zamierza przewozić rower.

Bezpłatnie można przewieźć jeden złożony i opakowany rower.

Zestawienie liczby miejsc do przymocowania roweru w poszczególnych typach pojazdów można znaleźć w poniższej tabeli:

Typ pojazduMiejsca siedząceMiejsca stojąceMiejsca do przewozu rowerów
EN- 75212 msc284 msc3 msc
EN- 76 (22WE)200msc250 msc9 msc
34WEa102 msc86 msc4 msc
21WEa154 msc114 msc4 msc
22WEd190 msc150 msc4 msc
27WEb282 msc270 msc14 msc
EN57AKŚ168 msc195 msc8 msc
EN71AKŚ256 msc260 msc6 msc
14WE186 msc195 msc7 msc
35WE168 msc196 msc6msc
36WEa156 msc120 msc4 msc
EN57KM168 msc195 msc5 msc
EN57AKM204 msc195 msc5 msc

Autor

Piotr Burda

redaktor naczelny