Skip to main content

Velo Cugiem Kolei Śląskich do Wisły już w majówkę 2024

Autor: Koleje Śląskie / Roweronline.pl/PB
Skład EN71 AKŚ / Źródło: Koleje Śląskie, kolejeslaskie.com
Skład EN71 AKŚ / Źródło: Koleje Śląskie, kolejeslaskie.com

27 kwietnia na trasach województwa śląskiego zadebiutuje Velo Cug, czyli specjalny pociąg Kolei Śląskich wyposażony w dedykowaną przestrzeń dla rowerów, pomieści aż 36 dwukołowców.

Pomysł na Velo Cug powstał głównie z myślą o weekendowych podróżach na trasie Katowice – Wisła Głębce, ale w określonych godzinach będzie możliwe także podróżowanie nim z Katowic do Raciborza, Zwardonia, Tycheł oraz na linii Chałupki – Racibórz.

Velo Cug zostanie wprowadzony do rozkładu jazdy Kolei Śląskich 27 kwietnia i będzie obsługiwany do 8 czerwca, czyli do końca obowiązywania wiosennej edycji rozkładu jazdy.

Velo Cug, nowy pociąg Kolei Śląskich, będzie oferował podróże: z Katowic do miejscowości takich jak Wisła Głębce, Racibórz, Zwardon, Chałupki, Tychów Lodowiska oraz na trasie Chałupki – Racibórz. Spodziewa się się, że największe zainteresowanie pasażerów będzie miało miejsce na trasie Katowice – Wisła Głębce – Katowice.

W dni wolne od pracy oraz 2 i 31 maja pociąg Sprinter Czarna Wisełka będzie obsługiwany przez Velo Cug, z wyjątkiem 4 maja i 1 czerwca, kiedy zostanie przekierowany na trasę do Zwardonia.

Pociąg wyrusza z Katowic o godzinie 8:09, a powrót z Wisły Głębce planowany jest na godzinę 17:58.

Przyjazdy na stacje docelowe są zaplanowane odpowiednio na godzinę 10:00 i 19:38. Od 9 czerwca Velo Cug będzie kursował także w dni robocze – informuje rzecznik prasowy Kolei Śląskich, Bartłomiej Wnuk.

Wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug w liniowym rozkładzie jazdy można łatwo znaleźć na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Dodatkowo, od 27 kwietnia Koleje Śląskie wprowadzają możliwość rezerwacji biletów z zagwarantowanym miejscem na przewóz roweru. Jednorazowy bilet na przewóz roweru w cenie 8,40 zł z gwarancją miejsca będzie dostępny do zakupu poprzez aplikacje biletowe, stronę internetową kolejeslaskie.pl oraz w kasach biletowych. Istnieje również opcja zakupu biletu bez wcześniejszej rezerwacji u konduktora, jednakże możliwość przewozu roweru będzie zależała od dostępnej liczby miejsc w pojeździe, co będzie decydowane przez kierownika pociągu.

Czym jest Velo Cug? – To pojazd, który powstał na bazie EN71AKŚ, który na co dzień obsługuje kursy o wysokiej frekwencji. Na pokładzie pociągu będzie aż 36 miejsc dla rowerów. Co ważne, rowery będzie można przewieźć w poziomie, dzięki specjalnym pasom zabezpieczającym jednoślady – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich


Autor

Piotr Burda

redaktor naczelny