Skip to main content

Podziwiaj zachwycające wybrzeża Türkiye (Turcji) podczas słynnego Błękitnego Rejsu

Autor: mat. prasowe
Göcek  (fot. TGA)
Göcek (fot. TGA)

Odkrywanie malowniczych zatoczek z pokładu własnej łodzi, nurkowanie w orzeźwiających, błękitnych wodach o wschodzie słońca, żeglowanie w kierunku starożytnych ruin i delektowanie się wyśmienitymi smakami kuchni śródziemnomorskiej i egejskiej... Wszystko to i jeszcze więcej czeka na Ciebie podczas Błękitnego Rejsu, wyjątkowego doświadczenia na wybrzeżach Morza Egejskiego i Śródziemnego w Türkiye (Turcji).

Ta podróż rozpoczyna się wynajęciem wybranej łodzi od przewoźników w marinach na wybrzeżu Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego w Türkiye (Turcji). Opcji jest wiele: od drewnianych jachtów, tzw. guletów, charakterystycznych dla regionu Bodrum, z 2 lub 3 kabinami, po superjachty spełniające najbardziej luksusowe wymagania. Wynajęcie całej łodzi z rodziną i przyjaciółmi oraz ustalenie własnej trasy to doskonały pomysł. Nazwa, Błękitny Rejs, nadana przez grupę znanych tureckich powieściopisarzy i poetów pod koniec lat 50. XX wieku, nawiązuje do wyjątkowych, morskich wakacji spędzonych na pokładzie. Taka podróż pozwala gościom rozkoszować się urzekającym rytmem wiatru i fal, spać na pokładzie pod milionem gwiazd, cieszyć się niezwykłymi doznaniami oraz zasmakować świeżych owoców morza, wspaniałych przystawek i doskonałych dań z oliwą z oliwek, uzupełnionych wyśmienitymi, tureckimi winami.

Bodrum – miejsce narodzin Błękitnego Rejsu

Bodrum, najlepsze miejsce na wakacje w Türkiye (Turcji), oferuje pełne bezkresnego błękitu krajobrazy i malownicze, białe domy. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj miały swój początek Błękitne Rejsy w Türkiye (Turcji). Bodrum to także symbol lata, koloru niebieskiego i tureckiego guletu, czyli klasycznego, drewnianego jachtu. Co roku niezliczeni żeglarze i turyści przybywają do lśniących, lazurowych zatok Bodrum, które stało się synonimem luksusu, dzięki swoim ekskluzywnym marinom i butikom, tętniącemu, nocnemu życiu i restauracjom z gwiazdkami Michelin. Podczas Błękitnego Rejsu możesz zacumować swoją łódź i popływać w głębokich, turkusowych wodach zachwycających miejsc, takich jak Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Göltürkbükü, Ortakent, Bitez i Akyarlar. Bodrum to również doskonałe miejsce do nurkowania, a kolejną atrakcją jest XV-wieczny zamek Bodrum, w którym mieści się wspaniałe Muzeum Archeologii Podwodnej.

Datça i Marmaris: Trasy łączące zieleń i błękit

Półwysep Datça, gdzie Morze Egejskie łączy się z Morzem Śródziemnym, jest kolejnym, przyciągającym uwagę przystankiem podczas Błękitnego Rejsu w Türkiye (Turcji). Region słynący z wielowiekowych drzew oliwnych i migdałowych, wspaniałych zatok i historycznych skarbów, zachowuje splendor swojej przeszłości dzięki zabytkowym, kamiennym rezydencjom i brukowanym uliczkom. Zatoki takie jak Kurubük, Palamutbükü, Hayıtbükü i Kızılbük to obowiązkowe przystanki. Podziwiaj zachód słońca nad brzegiem morza w starożytnym mieście Knidos, które przenosi odwiedzających w przeszłość. Kontynuując podróż do Marmaris, naturalnie ukształtowanego miasta portowego nad Morzem Egejskim, odkryjesz wspaniałe zatoki – Hisarönü, Çiftlik, port Serçe, Bozukkale i wyspę Sedir. Tam też możesz zejść na ląd i zwiedzać ruiny starożytnych miast  takich jak Physkos, Bybassos, Amos i Kastabos.

Od Göcek do Fethiye: Turkusowe zatoki, historyczne odkrycia

Kolejna popularna destynacja Błękitnych Rejsów w Türkiye (Turcji), Göcek w prowincji Muğla, przyciąga odwiedzających mieniącymi się zatokami w każdym zakątku. Dalyan i Ekincik to pierwsze z nich, skąd wyruszają rejsy między Marmaris a Göcek. Warto zacumować tutaj łódź i odwiedzić starożytne miasto Kaunos, słynące ze skalnych grobowców. Na tej trasie znajduje się również plaża İztuzu, jeden z najważniejszych obszarów lęgowych żółwi morskich Caretta caretta. Ponadto w okolicy Göcek mieści się wiele innych punktów wartych zobaczenia, takich jak wyspa Göcek, wyspy Yassıca, zatoka Bedri’ego Rahmi, zatoka Kleopatry i wyspa Tersane. Podczas żeglugi wokół tych zatok i wysp można podziwiać zabytki regionu oraz przyrodę, w tym lasy w niezwykłych odcieniach szmaragdu, którymi porośnięte są wybrzeża. Żeglując z Göcek do Fethiye, odwiedź takie miejsca jak Ölüdeniz, zatoka Kumburnu, wyspa Gemiler, zatoka Kabak, zatoka Kıdrak, wyspa Rycerza, Kayaköy i Dolina Motyli, czyli siedlisko ponad 80 gatunków motyli. Dla jeszcze większych wrażeń, w Babadağ, można wybrać się na lot paralotnią.

Kaş-Kekova: Żeglowanie po Riwierze Tureckiej

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Błękitny Rejs w Türkiye (Turcji) jest Riwiera Turecka. Podróż pośród tych turkusowych zatok oferuje możliwość odkrywania ukrytych skarbów, od fascynujących stanowisk archeologicznych, przez bujne lasy i zaciszne plaże, aż po malownicze szlaki spacerowe. Warto zwiedzić stare miasto w Antalyi zwane Kaleiçi oraz wybrać się do Kaş i Kekovy. W okolicach Kaş, znanego ośrodka nurkowego znajduje się plaża Kaputaş, która została uznana za najpiękniejszą plażę na świecie. Jeśli rozpoczniesz swój Błękitny Rejs z Kaş to po drodze czekają na Ciebie Zatoka Limanağzı, Wyspa Gołębi, archipelag 12 wysp, Ufak Dere, Zatoka İnönü i Aperlai. Po dotarciu do Kekovy możesz podziwiać ruiny słynnego Zatopionego Miasta, czyli starożytnego miasta Dolichiste. Ponadto na tej trasie warto spędzić wieczory na lądzie, delektując się zdrowymi i pysznymi daniami kuchni śródziemnomorskiej, bogatymi w oliwę z oliwek, świeże owoce morza oraz owoce i warzywa.

Çeşme – cud natury w sercu wybrzeża Morza Egejskiego

Prowincja Izmir – zachwycające połączenie wiejskiego uroku i nowoczesnej kultury, serce Morza Egejskiego – znana jest ze swoich szlaków oliwnych i winnic, egejskiej kuchni oraz restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin, słynie też z wysokich standardów żywności i zakwaterowania. Najlepszym przystankiem na Błękitny Rejs w prowincji Izmir jest Çeşme, miasto i słynny półwysep o tej nazwie. Można tu zacumować łódź w wielu pięknych zatokach, takich jak Zatoka Boyalık, Zatoka Sakızlı i Zatoka Aya Yorgi, a także w pobliżu plaż: Paşalimanı, Diamond, Çark i Ilıca. Będąc w Çeşme, należy odwiedzić miasto Alaçatı, pełne wąskich uliczek, zabytkowych, kamiennych domów, wiatraków i przytulnych restauracji serwujących dania kuchni egejskiej. Spokojne Alaçatı ożywa nocą, wtedy goście chętnie smakują egejskich przystawek z oliwą z oliwek, świeżych owoców morza i ryb, rosnących tutaj ziół oraz lokalnych win. Obszar ten, znany z intensywnych wiatrów, jest popularny wśród miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Jeśli czas pozwoli, warto wybrać się do Urli i zobaczyć jej słynne winnice, gdzie można zakończyć dzień kolacją w wyróżnionej gwiazdką Michelin restauracji typu „od pola na stół”.