Skip to main content

Rowerowe trasy Karyntii

Autor: Krzysztof Kowalski

Karyntia to najbardziej na południe położony region Austrii. Graniczy z Włochami i Słowenią i tutejsi mieszkańcy z dumą podkreślają, że emocjonalnie im blisko do południowych sąsiadów; czasami czują się i zachowują jakby byli już nad Morzem Śródziemnym. Obszar turystyki rowerowej w Karyntii obejmuje okolice wielkich jezior tego landu, a także rzek Drawy oraz Gail, rozciągając się na pagórkowatych południowych terenach granicznych.

Trasy prowadzą oznaczonymi szlakami, głównie asfaltowymi lub inaczej utwardzonymi. Niektóre odcinki wiodą lokalnymi lub bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu drogowego. Trasy biegnące wzdłuż brzegów rzek i jezior są zwykle płaskie lub lekko pagórkowate z występującymi, od czasu do czasu, stromymi odcinkami.

Położenie Karyntii na słonecznym południu Austrii sprawia, że sezon rowerowy rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Najlepsze warunki do jazdy na rowerze panują poza szczytem sezonu turystycznego, czyli poza lipcem i sierpniem.

Wybór szlaków rowerowych w Karyntii jest duży. Pełna ich lista znajduje się na stronie https://www.touren.kaerten.at/, gdzie do każdej strasy można pobrać mapy, zdjęcia, współrzędne GPS i inne dane. Godną rozważenia jest trasa nazwana „Wielka Pętla Jezior Karynckich”, podczas której miniemy 5 karynckich jezior. Innymi słowy, 50% trasy będzie wiodło wzdłuż wody; wokół jezior lub wzdłuż rzek. Szlak – 340 km - przypomina leżącą 8mkę, a start i meta jest w Villach. Na jego pokonanie należy przeznaczyć od 4ch dni do tygodnia.

Karyntia ma rozbudowaną ofertą turystyczną, dzięki czemu można znaleźć w niej różne miejsca noclegowe. Tym, którzy wybierają się na rowery szlakiem wzdłuż Drawy (Drau - radweg) można polecić odwiedzenie strony www.drauradwegwirte.at. To serwis zrzeszenia założonego przez ok. 50 gospodarzy, którzy pragną zapewnić jak najlepsze usługi rowerzystom przemierzających te trasę.

Na terenie całej Karyntii znajduje się ok. 50 wypożyczalni umożliwiających wynajęcie roweru elektrycznego. Bardzo często wypożyczony rower można oddać w dowolnej stacji. Informacje i rezerwacje online są możliwe poprzez stronę www.kaernten-rent-ebike.at

Przykładową trasą – jedną z najkrótszych – jest trasa wokół jeziora Faaker See. Ma tylko 10 km i idealnie nadaje się na „rozgrzewkę” lub rodzinną przejażdżkę przed podjęciem kolejnych rowerowych wyzwań. Mimo że trasa jest tak krótka to jej zróżnicowanie zaskakuje. Jedziemy po asfalcie, po leśnych ścieżkach lub przez łąki, raz po raz, zbliżając się lub oddalając od jeziora. Czasami trafiamy na dzikie plaże, a innym razem na gwarne kąpieliska z pełną infrastrukturą.

Karyntia ze swoją rozbudowaną ofertą, czystymi jeziorami, zamkami i górami jest godną rozważenia destynacją dla miłośników dwóch kółek. Rowery można przywieść ze sobą lub pożyczyć w jednej z licznych wypożyczalni, a wzdłuż szlaków znajdziemy wiele miejsc noclegowych. W czasie lata jeziora, ze względu na swoje południowe położenie, mają bardzo ciepłą wodę. Liczne trasy, o różnym stopniu trudności, będą ciekawą propozycją zarówno dla ambitnych kolarzy, jak i tych mniej doświadczonych oraz rodzin z dziećmi.

Tekst i zdjęcia otrzymaliśmy od Krzysztofa Kowalskiego, autora bloga https://justkowalski.pl


Autor

Krzysztof Kowalski

dziennikarz