Słowacja - jazda konna
Słowacja - to kraj z silnią pozycją prowincji oferujący Państwu niepowtarzalną możliwość wypoczynku i relaksu w naturze, czego przykładem może być jazda konna. Grzbiet konia da Państwu możliwość spojrzenia na świat z wysokości, a jeżeli ktoś tego raz wypróbuje, napewno zakocha się w tego rozdzaju wypoczynku. Z grzbietu konia poczują Państwo smak jazdy po łąkach, spacerów w góry lub na szczyty, także w siodle i z przewodnikiem. W większości szkół jazdy konnej przygotowane są dla Państwa spokojne, tresowane konie lub kucyki, które w ramach kursów jazdy konnej pod przewodnictwem doświadczonych trenerów oraz instruktorów udzielą podstaw jazdy rekreacyjnej lub sportowej.
Konie jako hobby
Jazda konna to wspaniały rodzaj relaksu, wypoczynku, a także wymagającej próby własnej kondycji. Staje się ona coraz bardziej popularna, dzięki czemu powstają, oprócz tradycyjnego sposobu jazdy konnej, różne dalsze interesujące dyscypliny i odmiany. W regionach górskich i podgórskich Tatr Wysokich i Niskich, Małej i Wielkiej Fatry, Karpat czy Jaworników, oraz w dolinach Rudohoria Słowackiego mogą Państwo spotkać się z bogatą tradycją hodowli koni. Koń, to urocze zwierzę, które kiedyś człowiekowi służyło do pracy w polu lub w lesie, a dziś poprzez nowe kierunki ożywia wieś. W stadninach konie są cennymi urozmaiceniem dzięki przejażdżkom powozem, czy saniami w krainie pokrytej śniegiem, romantycznym przejażdżkom bryczką terenową oraz w ostatnim czasie dynamicznie rozwijającym się połączeniem narciarstwa z szybkim kłusem konia - skijöring.
Wyścigi z wiatrem
Z trzech najładniejszych rzeczy na świecie oprócz płynącego statku i tańczącej kobiety miejsce honorowe zajmują biegnące konie. Mnóstwo zwolenników sportowej jazdy konnej w większości ukierunkowywało się na dyscypliny skoków, tresury, wyścigi oraz konkursy w powożeniu zaprzęgiem. Są to tradycyjne sposoby jazdy, które powstały z metod wojskowych - pułków jeździeckich i zostały zmodernizowane do dzisiejszej postaci. Później do nich dołączyli także i zwolennicy woltyżerki i jazdy westernowej. Polo jeździeckie powstało prawdopodobnie z gier jeździeckich pasterzy środkowoazjatyckich. Dziś na torach jeździeckich w Topolcziankach, Bernolakowie, Pezinku, Łomnicy Wielkiej, Brezanach przy Żylinie, bratysławskiej Petrżalce, Raslawicach, Trnawie, Trenczynie, Nitrze regularnie odbywają wyścigi, często z międzynarodowym udziałem, we wszystkich dyscyplinach jazdy konnej - skoki, tresura, western, zaprzęgi, woltyżerka. Mnóstwo stadnin, jak na przykład w Valentovej, czy u Osuzskich oferuje możliwość trzymania Państwa własnych koni lub wynajęcia konia dla siebie i uczestnictwa w treningach sportowych.
Konik jako lek...
Jazda konna w dzikiej przyrodzie lub na terenie do jeżdżenia przynosi maksymalny relaks i wypoczynek. Korzystanie z jazdy konnej ma też właściwości lecznicze. Hipoterapia, jak nazywa się ta metoda, zaczęła rozwijać się w latach 60 ubiegłego wieku, chociaż pozytywne oddziaływanie konia na człowieka znane było już znacznie wcześniej. Hipoterapia stała się częścią procedury sanatoryjnej na przykład w Wysznych Rużbachach.
Dzikie kopyta...
Lato to czas wędrówek po kraju a Sihla - mała wioska w Rudohoriu Słowackim, gdzie lato pachnie sianem - to miejsce łączące się z odmianą konia Huculskiego. Tutaj spotkacie się Państwo z ludźmi, którzy konie kochają, hodują, rozpieszczają, ćwiczą, jeżdżą na nich i tym wszystkim się z Państwem chętnie podzielą. Wszystko co najpiękniejsze kojarzyć się Państwu będzie z widokiem na wolno pasące się stado koni huculskich. Ten bezpośredni potomek dzikiego konia Tarpana znad łuku karpackiego - z terenów Słowacji, Polski, Rumunii i Ukrainy do dziś zachował w sobie cechy i wizerunek koni dzikich - głównie upartość, silny instynkt przetrwania, wyraźny instynkt stadny, niski wzrost, twardość i wytrzymałość na schorzenia i warunki atmosferyczne.
- Szwajcaria: regiony na lato
- Na dwóch kółkach po ziemi Salzburskiej