Szwajcaria: regiony na lato
Wspaniała przyroda i różne oblicza szwajcarskich regionów górskich. Kryształowo czyste potoki i wodospady. Szwajcaria z bliska, autentyczna. Wspinaczki, wędrówki, historyczne miasta i kultura, jeziora. Wypoczynek dla każdego.
Berneński Oberland
Eiger, Mönch i Jungfrau.
Nie tylko szczyty są słynne. Miejscowości także. Światowa klasa dla aktywnego wypoczynku.
Grindelwald: naturalne piękno.
Otoczona majestatycznymi czterotysięcznikami wioska jest niczym brama do świata gór i dziewiczej przyrody. Tutaj znaleźć można wypoczynek w spokoju, ale także i przygodę. Do położonego na wysokości 1034 m n.p.m. Grindelwald można łatwo dojechać samochodem i pociągiem. Do wyboru znajduje się tutaj 12 000 łóżek w obiektach o różnym poziomie cenowym. A latem zaprasza wyjątkowa sieć szlaków wędrownych i tras rowerowych przebiegających pośrodku wspaniałych gór.
Interlaken: między jeziorami.
Pokolenia turystów z całego świata uważały Interlaken za najważniejszy punkt podróży po Szwajcarii. Interlaken stanowi wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności, wieczności i codziennych przeżyć. Słynie też z hotelarstwa wysokiej klasy. Dworzec kolejowy Interlaken Ost jest bramą prowadzącą do fantastycznego świata górskich czterotysięczników. Całodzienne wycieczki w nieograniczonym wyborze.
Wengen/Mürren.
Dolina Lauterbrunnen jest jedną z najbardziej malowniczych w Alpach. Z 72 huczącymi wodospadami, soczyście zielonymi łąkami pokrytymi alpejskim kwieciem i samotnymi, górskimi hotelami jest również jednym z największych w Szwajcarii terenów podlegających ochronie. W końcowej części doliny Lauterbrunnen został wytyczony pierwszy szlak tematyczny na terenach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn. Pozwala on wędrującym na zapoznanie się z tematyką przyrodniczego dziedzictwa światowego i opisuje problematykę związaną z wodospadami, gospodarką alpejską, miejscami mocy i górskim hotelarstwem.
W skrócie.
500 km szlaków wędrownych
Parki dla nordic walking o różnych stopniach trudności
Region dla licznych zajęć typu outdoor: wspinaczka, paragliding, canyoning, river rafting, bungeejumping itp.
Obszar chroniony UNESCO: Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn
Rejsy Swiss Dinner po turkusowym jeziorze Brienz
Wilhelm Tell - inscenizacja na wolnym powietrzu
Górskie zwyczaje i śniadanie u gospodarzy w licznych alpejskich gospodarstwach
Miejscowości wolne od ruchu samochodowego: Wengen, Mürren i Gimmelwald
Centralna Szwajcaria
Szwajcaria w formacie kieszonkowym.
Fascynujące jezioro jako łącznik pomiędzy niezapomnianymi wrażeniami z gór.
Podczas wakacji w tym regionie można przeżyć wiele momentów związanych ze szwajcarską tradycją. Tak jak wędrówki śladami Wilhelma Tella lub "Szlakiem Szwajcarii". Po Jeziorze Czterech Kantonów można płynąć parowym statkiem należącym do największej w Europie floty śródlądowej. Dużą atrakcją są wędrówki na terenach przedalpejskich z widokiem na alpejskie panoramy. Można też odkryć Lucernę, miasto festiwali w sercu Szwajcarii lub odwiedzić zabytki kultury o światowym znaczeniu, jak klasztor Einsiedeln lub "Dziki Zachód Lucerny", czyli rezerwat biosfery UNESCO, Entlebuch.
Lucerna: miasto festiwali.
Lucerna zaprasza przez cały rok na wiele różnych imprez. Melomani mogą wybrać "Lucerne Festival", a miłośnicy rocka - "Blue Balls Festival". Dużo śmiechu rozlega się podczas Festiwalu Komedii, a fascynować może też Międzynarodowy Festiwal Komików Fumetto.
Przedtem i potem.
Warto połączyć wizytę na festiwalu z kolacją, odwiedzeniem muzeum lub teatru, grą w Grand Casino lub nocną wędrówką po modnych lokalach. Następnego dnia na zdobycie oczekuje kolejny, pobliski szczyt.
Zakupy.
Perfekcyjna symbioza przyjemności robienia zakupów ze spacerem po mieście. Odkrywanie tajemnic miasta i sklepów poza turystycznymi trasami możliwe jest dzięki osobistemu przewodnikowi.
W skrócie.
Rütli, łąka, gdzie w 1291 roku powstała Szwajcaria
Wędrówka z przygodami w Puszczy Muotathal
Barokowa architektura w klasztorze Einsiedeln
Największa flota śródlądowa na Jeziorze Czterech Kantonów
Pierwsza kolejka zębata w Europie na szczyt Rigi
Lucerna - miasto festiwali w sercu Europy
Najbardziej stroma kolejka zębata na świecie prowadząca na szczyt Pilatus niedaleko Lucerny
Wieczny lód na szczycie Titlis
Rezerwat biosfery UNESCO Entlebuch - dziki, a jednak przyjazny
Gryzonia
W domu z Heidi!
Nasycić się letnią świeżością alpejskiego świata gór w Gryzonii. Momenty pełne przeżyć: 1000 szczytów, 150 dolin, 615 jezior. To ojczyzna Heidi. Największy region wakacyjny w Szwajcarii zaprasza do prawdziwych przeżyć.
Ostre, górskie powietrze, zielone łąki, szumiące potoki, majestatyczne szczyty i łagodne doliny. To, co uwielbiała powieściowa bohaterka Heidi, również gości może zachwycić. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci lokalnego transportu można dojechać nawet w największym regionie turystycznym Szwajcarii do prawdziwie dziewiczych miejsc pełnych alpejskiego piękna. Samotnie jednak nie można tutaj się poczuć, a to przez ponad stuletnią tradycję regionalnej gościnności. Powiew egzotyki nie jest jednak wykluczony. Chociażby wtedy, gdy miejscowi witają w języku retoromańskim mówiąc "Allegra" lub "Bainvegni".
Przez całe życie
Przez Gryzonię można długo wędrować: 11 000 km szlaków wędrownych przez kamienie i łąki, góry i doliny. Wyzwania na całe życie. Podczas wędrówek można wybrać drogi Via Spluga lub Via Alpina, które pamiętają czasy alpejskiego tranzytu sprzed 2000 lat. Wiatr w plecy będzie wiać podczas wycieczki rowerowej po lokalnej, dobrze oznakowanej sieci tras rowerowych. Ale warto pamiętać: bez wysiłku nie ma nagrody. Fascynujące przeżycia związane z przyrodą w pełnej kontrastów krainie Gryzonii z pewnością pozostaną niezapomniane.
Retoromański dla początkujących
Witamy - bainvegni
Dzień dobry - allegra
Do widzenia - a revair
Dobranoc - buna notg
Dziękuję - grazia
Proszę - anzi
Koziorożec - capricorn
Niedźwiedź - urs
W skrócie.
Ojczyzna Piz Bernina i 1000 innych szczytów
Stąd bierze swój początek Ren
Największy region do wędrówek w Szwajcarii
Małe i urocze wioski na prawdziwe wakacje
Koleje Retyckie z Ekspresem Lodowcowym i Ekspresem Bernina
Retoromański język i kultura- Szwajcarski Park Narodowy
100-lecie ponownego zasiedlenia przez koziorożca alpejskiego
Region Jeziora Genewskiego
Od brzegu jeziora po wysokie góry.
Region Jeziora Genewskiego to różnorodność krajobrazów. Łagodny brzeg jeziora, porośnięte lasem tereny Jury i alpejskie szczyty oczekują na gości. Palmy, łąki, pola, wioski i miasta - region wielu kontrastów.
Pośrodku.
Do Regionu Jeziora Genewskiego można łatwo dojechać samochodem, pociągiem lub samolotem przez międzynarodowe lotnisko w Genewie Cointrin.
Cztery światy.
Pomiędzy górami i jeziorami, miastami i wioskami Region Jeziora Genewskiego otwiera bramę do czterech różnorodnych światów, które położone są obok siebie. Jura ze swoimi łąkami, tradycją rękodzieła artystycznego i pierwszorzędnymi markami zegarków. Prowincja, czyli raj dla miłośników wiejskich klimatów, idealny dla wędrówek i odwiedzin historycznych wiosek. Potem Alpy z autentycznymi, górskimi wioskami i oczywiście światowe miasta wzdłuż brzegu Jeziora Genewskiego. W zależności od nastroju można spacerować po mieście, zwiedzać średniowieczne zamki i wioski, podziwiać krajobraz pełen dolin i pagórków, wędrować szlakami alpejskimi, odwiedzać regionalne muzea lub słynny festiwal. Jeden dzień, jeden weekend, jeden tydzień lub więcej - można ułożyć program pobytu zgodnie z mottem: różnorodność.
W skrócie.
Przyroda: słynne opadające tarasami winne zbocza w Lavaux
Góry: autentyczne górskie wioski w Alpach Waadtlandzkich
Gastronomia, regionalne produkty: ser tomme, vacherin Mont-d'Or, kiełbasa ziołowa, kiełbasa wędzona
Tradycja, festiwale, Festiwal Jazzowy w Montreux
Zamek Chillon i najstarsze opactwo w Szwajcarii w Romainmôtier
Statki parowe i kolejki wśród winnic
Region Fryburga
La Gruyere - raj dla miłośników wędrówek!
Po drodze między La Gruyere i Krainą Trzech Jezior. w Regionie Fryburga tylko krowy są czarno-białe. Wszystko inne jest kolorowe: góry, jeziora i ludzie. Ale w szczególności rozległy krajobraz. Jeden region, jedno miasteczko, jeden ser. Zapraszamy!
Od zielonych wzgórz po wysokie szczyty
Na południu regionu Fryburga oczekują kryształowo czyste jeziora, łagodne pagórki i średniowieczne miasteczka. Wszystko wśród niepowtarzalnej kombinacji francuskiej nonszalancji i szwajcarskiego wdzięku. Głęboko niebieskie jezioro Greyzersee charakteryzuje krajobraz tak samo, jak szczyt Moléson, z którego roztacza się fantastyczny widok na okolicę. Kolejki linowe zawiozą wygodnie na samą górę. Nieco dalej na wschód oczekuje na Państwa łagodny krajobraz dookoła miasteczka Broc z fabryką czekolady Cailler-Nestlé. Nie wolno ominąć wizyty w wąwozie Jaunbach oraz nad jeziorem Montsalvens. Od jeziora prowadzi ścieżka do malowniczej wioski Charmey. Na zdobywców szczytów oczekuje Rapido Sky, który zawiezie na wysokość 1630 m na Vounetz. Dwa szlaki tematyczne opowiedzą o historii krajobrazu Charmey.
Zamek i miasteczko jak z albumu zdjęciowego
Wolne od ruchu samochodowego miasteczko Gruyeres z 800-letnim zamkiem przechowuje skarby właścicieli zamku von Gruyeres oraz twórcy Allien, H. R. Gigera.
Co za ser!
Pobyt w naszym regionie obiecuje wiele atrakcji kulinarnych. Do nich należy z pewnością słynny na cały świat ser greyerzer i legendarne Meringues z bitą śmietaną.
W skrócie.
Średniowieczne miasteczko i zamek Gruyeres
Tradycyjna produkcja sera nad ogniskiem w alpejskiej serowarni pokazowej w Moléson i nowoczesna serowarnia pokazowa "La Maison du Gruyere" w Pringy z wystawą interaktywną
Wizyta w pierwszej fabryce czekolady w Szwajcarii, u Caillera w Broc
Góra Moléson z via ferrata i letnim torem saneczkowym
Wystawa prac autora postaci Allien, H. R. Gigera
Skywalking w parku przygód "Charmey Aventure"
Tereny wspinaczkowe Gastlosen
Szwajcarski Mittelland
Bieg rzeczy nad rzeką Aare.
Trasa nad rzeką Aare to klasyk wśród szwajcarskich szlaków rowerowych. Każdy widok jest inny. Wzdłuż majestatycznego biegu rzeki, przez wyjątkowe krajobrazy Trzech Jezior z jeziorami Biel, Murten i Neuchâtel trasa Aare łączy atrakcyjne cele. Tutaj Szwajcarski Mittelland pokazuje swoją fascynującą różnorodność, a gdzie tylko okiem sięgnąć oczekują kulturalne uniesienia. Kraina Trzech Jezior dyskretnie oferuje atrakcje i już spojrzenie na wzgórza z winnymi krzewami sprawia, że przychodzi ochota na kulinarny przystanek w jednej z restauracji nad brzegiem jeziora.
Tereny te są również warzywnym zagłębiem dla Szwajcarii. Tutaj jest przyjemnie płasko i zadziwiająco pięknie. Ponad rozległymi warzywnymi polami wzrok sięga do łańcucha górskiego Jury, u którego stóp trasa rowerowa łączy średniowieczne miasteczka Aarberg, Liegerz, Twann, Wiedlisbach, Wangen oraz Solurę (Solothurn).
Miasto Solura słynie z dni filmowych i literackich, Classic Open Air, wyjątkowych muzeów, katedry i przytulnych lokali na Starym Mieście. Równocześnie uważane jest za najpiękniejsze barokowe miasto w Szwajcarii. Włoska grandezza miesza się tutaj z francuskim charme i szwajcarską solidnością. Całkowicie inne jest miasto Biel, gdzie mieszka się "welsch", czyli w bardziej francuski sposób: spacery promenadą nad jeziorem czy jazda kolejką na Magglingen do centrum sportowego, skąd roztacza się widok na Alpy. Orzeźwiające przyjemności można też znaleźć nad wodą rzeki i jezior. Tak czy inaczej, trasa Aare jest klasykiem.
W skrócie.
Centrum Paula Klee w Bernie (otwarte w 2005 roku)
Emmental raz inaczej: noclegi jak za dawnych czasów
Solura, miasto baroku i kultury na południe od Jury
Atrakcje dla dzieci: rodzinne ferie w gospodarstwie
Trasy dla rowerów górskich na terenach przedalpejskich
Szlakiem Jakobinów przez region Gantrisch
Wycieczki rowerowe brzegiem Aare
Wycieczki statkiem po rzece i jeziorach
Berno, miasto dziedzictwa światowego UNESCO
Ticino
Od lodowców do palm.
Gdzie dolce vita czuje się jak u siebie w domu. Pod palmami nad tętniącymi życiem brzegami jezior. Na malowniczych szlakach przez zacienione lasy kasztanowe, w ulicznej kafejce śródziemnomorskich miast lub w ukrytej grotti. Głęboko w dzikich dolinach wzdłuż brzegów rzek i wysoko na górskich szczytach. Kolorowy i wolny od mgły obraz. Wszędzie spotkania z przyrodą, w południowym wydaniu.
Trudno znaleźć tereny, które oferują bardziej różnorodne widoki na tak małej przestrzeni. Przypominające parki brzegi jezior pod południowym słońcem obok cienistych, romantycznych dolin. Nowoczesne, pełne życia miasta obok wiosek, które od stuleci przyczepione są do stromych górskich zboczy. Różnorodność dla przybywających tutaj gości: dzisiaj buty do wędrówek, jutro strój kąpielowy, pojutrze kask rowerowy.
Ticino to niewyczerpany skarbiec z widokami i tło do licznych możliwości wypoczynku. Od lśniących w słońcu lodowców na północy do dzikiej przyrody w dolinach, od zielonych wzgórz z lasami kasztanowymi, uprawami oliwek i winorośli po gęste od roślinności brzegi jezior. Pomiędzy nimi trochę miejskiego powietrza przy filiżance cappuccino nad promenadą nad brzegiem jeziora w Asconie, na słynnym Pizza Granda w Locarno lub podczas spaceru pasażami handlowymi w Lugano. Tutaj łączy się szwajcarska efektywność z włoską serdecznością. To poczuć można również w smakach regionalnej kuchni.
W skrócie.
Nowe trasy dla rowerów górskich i szlaki wędrowne w Mendrisiotto
Monte Tamato: MTB Cross Country, Nordic Walking, tor saneczkowy, las przygód
Wino merlot o wiekowej tradycji
Agroturystyka, czyli wakacje dla całej rodziny
Dwa wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: trzy zamki w Bellinzonie i Monte San Georgio
Najbardziej stroma kolejka linowo-szynowa w Europie, Ritom-Piora
Adrenalina dla miłośników motorów: Św. Gotthard i Tremolo
Gastronomia: grotto, merlot, kasztany, risotto
Malcantone, region uhonorowany tutułem "Switzerland pur"
Wallis
Teatr przyrody.
Pełen niezwykłości. Przyroda i góry w najczystszej postaci. Oryginał znajduje się w Wallis. Z potężnym światem gór i lodowców Wallis przypomina stworzony przez naturę park pełen wrażeń. Tutaj oczekują niezapomniane przeżycia dla ciała, ducha i zmysłów.
Niespodzianki czekają na każdym kroku. W Wallis mieszkają królowe. Może się zdarzyć, że podczas wędrówek spotka się dwie prawdziwe mieszkanki Wallis, które walczą ze sobą dopingowane przez żywo gestykulujących widzów. Ale bez paniki. Zmagające się postaci to królowe Wallis - typowe krowy rasy ehringer, które w naturalny, właściwy dla swojego charakteru sposób walczą ze sobą o przywództwo w stadzie. Przy bliższym przyjrzeniu się rozemocjonowani widzowie okazują się gospodarzami, którzy spontanicznie zapraszają na kieliszek białego wina fendant.
Osobliwości przyrody do wyboru, czyli inscenizacja dla prawdziwych wakacji. Trudno gdzie indziej spotkać tak dużą różnorodność przyrody, krajobrazu, kultury, klimatu i mieszkańców, jak w Wallis. Tutaj występują dwa języki, niemiecki i francuski, ale również różne wpływy kulturalne bogate w tradycję i historię. Do obrazu Wallis należą także lodowiec Aletsch, czyli najdłuższy lodowiec w Alpach, i Matterhorn - najsłynniejszy z miejscowych 47 czterotysięczników. Wallis ma wszystko, czego można sobie zażyczyć dla serca i duszy, dla miłośników górskiej wspinaczki, wędrówek, rowerów i dużej dawki adrenaliny. Pod błękitnym niebem, gdyż słonecznych dni tutaj nie brakuje.
W skrócie.
Matterhorn i wyjątkowa sceneria górska
Na Liście UNESCO: tereny "Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn"
Raclette i wina
Ekspres Lodowcowy
Region dla licznych wędrówek
Źródła termalne, czyli kąpiele w Alpach
Magiczne groty lodowcowe
Wąwozy
Żywa tradycja, czyli walki krów
Wschodnia Szwajcaria
Niezapomniane momenty.
Aktywny wypoczynek wakacyjny, wysoka jakość w kuchni, żywa tradycja. Wschodnia Szwajcaria nie pozostawia obojętnym. Krajobrazy jak z albumu pocztówkowego. Łagodne, zielone wzniesienia z nielicznymi zagrodami. Szerokie doliny i strome masywy górskie. Wschodnia Szwajcaria ma po prostu wszystko.
Nordic walking.
Region Appenzeller zachęca gęstą siecią oznakowanych szlaków i stacji usługowych do nordic walking w największym parku w Szwajcarii. W Toggenburgu miłośnicy tej formy wędrówek chodzą po alpejskich łąkach z najpiękniejszymi widokami. W regionie Heidiland można wejść na szczyty Swiss Topwalk Pizol i poruszać się szlakiem Flumsberg.
Szlaki wędrowne prowadzą na różnych wysokościach do górskich restauracji z malowniczymi widokami, gdzie serwowane są sycące dania regionalnej kuchni i ostry w smaku ser. Szlaki tematyczne opowiadają o historii regionu. Szlak Baśni w Toggenburgu może wprowadzić do krainy dziecięcych fantazji. Miłośnicy rowerów górskich mają do wyboru trasy od bardzo stromych do łagodnych, przez pagórki, na górach i w dolinie. Widoczne oznakowanie, duży wybór map, a nawet urządzenia GPS wspierają zmysł orientacji. Przegląd bydła, "pokazy krowich piękności", tradycyjne przemarsze alpejskie i święta "Älplerchilbi", podczas których miejscowi ubrani są w tradycyjne stroje.
Region jest szczególnie przyjazny rodzinom. Górny Toggenburg i wolna od ruchu samochodowego wioska Braunwald w Glarnerland otrzymały znak "Families willkommen".
W skrócie.
Region Appenzell: największy park Nordic Fitness w Szwajcarii
Säntis: najwyższy szczyt we Wschodniej Szwajcarii z widokiem na sześć krajów
Świat Dźwięków w Toggenburgu za siedmioma górami
Mały świat całkiem duży: raj dla rodzin w Toggenburgu
Do góry po 19 trasach dla rowerów górskich i ponad 300 km szlaków wędrownych
Śladami Heidi, nieustannie popularna historia Joanny Spyri
Wędrówka Szlakiem Pięciu Jezior na Pizol
Park rowerowy Filzbach na Kerenzerberg
Dolina Zegarków
Nieco inne oblicze Szwajcarii.
Jura i trzy jeziora. W regionie producentów zegarków między Genewą i Bazyleą pośpiech nie jest wskazany, Jeziora, góry i doliny przenikają się tworząc urozmaicony obraz przyrody. Tutaj można odnieść wrażenie, że każdemu widokowi należy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie za dużo i nie za mało.
Region w okolicach Neuchâtel: między jeziorami i górami. Brzeg jeziora z winnymi krzewami i wioskami. Wzgórza w okolicach La Chaux-de Fonds, które jest centrum przemysłu zegarkowego. Romantyczne wąwozy i pełne tajemnic doliny. Dzika rzeka Doubs z błękitnymi skałami nad brzegiem. Tutaj oczekuje urozmaicony krajobraz z licznymi śladami przeszłości: zamkami, pomnikami i muzeami z wyjątkowymi eksponatami, którymi mierzono upływ czasu.
Jura Berneńska, bogata w przyrodę i tradycję, na granicy dwóch kultur, z głębokimi dolinami i kwiecistymi łąkami jest idealnym miejscem, aby odetchnąć od pośpiechu dnia codziennego. Można tutaj znaleźć fantastyczne warunki do wędrówek. Na Chasseral, który jest najwyższym wzgórzem w okolicy, znajduje się regionalny park przyrodniczy. Ze szczytu roztacza się widok na jeziora i doliny.
Taka jest Jura. Między oczkami wodnymi i łąkami, dobrze zachowanymi wioskami, dzikimi potokami i dziewiczą przyrodą. Najmłodszy szwajcarski kanton jest rajem dla miłośników wędrówek, rowerów i konnych przejażdżek. W tym regionie spotyka się kultura, tradycja, gastronomia i wypoczynek.
W skrócie.
Renomowane, światowe marki zegarków
Skalna arena w Le Creux-du-Van
Chasseral, najwyższy punkt wzniesienia Jury
Wodospady Doubs, wyjątkowe widowisko stworzone przez przyrodę
Ser Tete de Moine z Bellelay
Konie fryburskie, czyli jedyna miejscowa rasa koni
La Chaux-de-Fonds, najwyżej w Europie położone miasto, centrum Jungendstil
Największa centrala energii odnawialnej w Europie
Koleje Jury, czyli w drogę czerwonym pociągiem
- Szwajcaria: 52 propozycje na lato
- Słowacja - jazda konna