Szwajcaria: 52 propozycje na lato
Co może być jeszcze bardziej charakterystyczne dla Szwajcarii, niż czekolada, zegarki i Matterhorn? To bogactwo krajobrazowe tego kraju. Tutaj zebraliśmy 52 propozycje najciekawszych, mniej lub bardziej znanych, miejsc i wycieczek z całego kraju.
Propozycja 1. Szwajcarski Park Narodowy (Gryzonia)
W królestwie przyrody.
Dookoła Szwajcarskiego Parku Narodowego prowadzi jedna z najbardziej malowniczych tras w Szwajcarii. Cztery wymagające, całodzienne etapy prowadzą ze Scuol przez 140 km do ponad 4000 m wysokości wśród potężnych gór. Kto wolałby kontemplować dziewiczą przyrodę w bardziej spokojny sposób, może wybrać się na wędrówkę przez dziewiczą dolinę Cluozza.
Wycieczki w okolicy:
Zernez, wizyta w Muzeum Parku Narodowego
Scuol, kąpielisko termalne
Guarda, typowe, engadyńskie wioski
Val Müstair, wizyta w klasztorze św. Jana (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).
Propozycja 2. Lodowiec Aletsch (Wallis)
Śnieżnobiała wieczność.
Jęzor lodu o grubości ponad 900 m i do 1000 m szerokości elegancko wije się obok majestatycznych trzy- i czterotysięczników. Jego wyjątkowe piękno można bezpiecznie poznać z bliska podczas wędrówki, na przykład z Bettmeralp. Stąd już po dwóch godzinach dociera się do świata lodu.
Wycieczki w okolicy:
region Aletsch, trekking z przewodnikiem na trasie Jungfraujoch-Fiesch
Bettmerhorn-Eggishorn, wędrówka wysokogórskim szlakiem UNESCO
Riederalp, wizyta w Villa Cassel, gdzie mieści się centrum przyrodnicze
Propozycja 3. Jezioro Uri (Centralna Szwajcaria)
Całą parą przez historię.
Podczas rejsu parowcem z Lucerny do Flüelen w pobliżu Brunnen spotyka się historię Szwajcarii. Kolumna Schillera przypomina o twórcy narodowego eposu "Wilhelm Tell", a po chwili statek przystaje przy łączce Rütli, gdzie podpisano przymierze dające początek Konfederacji Szwajcarskiej. Tutaj rozpoczyna się "Szlak Szwajcarii" o długości 35 km.
Wycieczki w okolicy:
jezioro Uri, wędrówka "Szlakiem Szwajcarii" dookoła jeziora
Seelisberg, kąpiele w jeziorze
Seedorf, wizyta w Muzeum Kryształów
Propozycja 4. Dolina Verzasca (Ticino)
Nad zieloną wodą.
Pośród skał przeciska się zielony strumień wody. W Lavertezzo płynie on pod malowniczym, podwójnym mostem Ponte del Salti. Kto dalej pójdzie wzdłuż wody, znajdzie leżaki z kamienia i naturalne jacuzzi. Trudno jest znaleźć bardziej romantyczną okolicę do kąpieli. Z zapory Verzasca 220 metrów w dół skakał już na bungee agent 007. Dla tych, którzy chcieliby pójść w jego ślady: skok "007-Bungee-Jump" trwa dokładnie 7,5 sekund. Po nim z pewnością zasłużona kąpiel w Lago Maggiore.
Wycieczki w okolicy:
Verzasca, wędrówki szlakiem "Sentierone Della Val Verzasca"
Mogno, Valle Maggia, zwiedzanie kościoła San Giovanni Battista projektu Mario Botty
Ascona, spacery po nabrzeżnej promenadzie
Intragna-Loco, wysokogórskie wędrówki przez lasy kasztanowe
Propozycja 5. Ekspres Lodowcowy (Gryzonia)
Cała Szwajcaria w jednym pociągu.
291 mostów, 91 tuneli, 7 dolin: spod szczytu Piz Bernina pod Matterhorn pociąg Ekspres Lodowcowy przejeżdża przez dziewicze, alpejskie krajobrazy. Ze St. Moritz wyrusza jedną z najbardziej malowniczych na świecie tras kolejowych do Chur, przeciska się przez wąwóz Renu, czyli szwajcarski Grand Canyon, wzdłuż pionowych skał, wspina się na przełęcz Oberalp na wysokości 2033 m n.p.m. i pod koniec przez tunel Furka wjeżdża do słonecznego Wallis. Nie tylko ci, którzy w historycznym wagonie restauracyjnym delektują się świeżo przygotowanymi daniami otrzymają ekskluzywny deser na koniec 300-kilometrowej trasy najwolniejszego ekspresu na świecie: w Zermatt przez olbrzymie panoramiczne okna podziwia się słynny na cały świat szczyt Matterhorn.
Wycieczki w okolicy:
Piz Corvatsch, St. Moritz, widok na Piz Bernina i Engadynę
Andermatt, przejazd przez wąwóz Schöllenen, gdzie miejscowi zawarli pakt z diabłem
Gornergrat, Zermatt, kolejką zębatą po widok na Matterhorn i Monte Rosa
Saas-Fee, wycieczka do wioski lodowcowej
Propozycja 6. Jezioro Genewskie (Region Jeziora Genewskiego)
Wszystkie drogi prowadzą do wina.
St-Saphorin, Dézaley, Epesses: miłośnicy wina cenią winnice rozciągające się nad Jeziorem Genewskim. Również rowerzyści będą zadowoleni, gdyż bardziej malownicze widoki i równocześnie łatwiejsze trasy trudno w Szwajcarii znaleźć. Bardzo dobrze oznakowane trasy rowerowe prowadzą łagodnie w górę i w dół przez tereny uprawy winorośli. Jeszcze wygodniej można je podziwiać z niebiesko-żółtego "Winnego pociągu", który kursuje między Vevey i Puidoux-Chexbres pośród winnych krzewów.
Wycieczki w okolicy:
Jezioro Genewskie, rejsy statkiem
Lozanna, Muzeum Olimpijskie nad brzegiem Jeziora Genewskiego
Vevey, wędrówki przez winnice Lavax
Vevey, wizyta w "Alimentarium" (Muzeum Odżywiania)
Propozycja 7. Gruyeres (Region Fryburg)
Smakowa podróż.
Najpierw kusi hostel des Chevaliers, następnie restauracja des Remparts, a dalej czeka Auberge de la Halle. Droga przez średniowieczne Gruyeres jest prawdziwie kusząca. Wspaniale smakują lokalne specjały, jak jeżyny ze śmietaną, które należą do miejscowych klasyków tak, jak słynny na cały świat ser. Produkowany jest on w małej, lokalnej serowarni, ale delektować się nim można w różnych krajach. Koniecznie należy też odwiedzić potężny zamek Gruyeres.
Wycieczki w okolicy:
Gruyeres, Pringy, nowoczesna serowarnia pokazowa w aison du Gruyere
Moléson, alpejska serowarnia u stóp Moléson
Charmey, wąwóz Jaunbach z Lac de Montsalvens do Broc
Les Paccots, szlak smakoszy
Propozycja 8. Freiberge, Jura (Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska)
Dzika kraina łąk.
Przez Freiberge prowadzi wiele tras rowerowych, ale należy koniecznie zatrzymać się obok koni, które często tu można spotkać. Zwierzęta cieszą się tutaj szczególnymi przywilejami. Dumna, półdzika rasa Freiberger pasuje do ceniącego swobodę charakteru mieszkańców. Również swobodnie zwierzęta pasą się na rozległych łąkach, gdzie tylko niewysokie kamienne murki rozdzielają pola. Obok nich przebiegają trasy rowerowe i szlaki wędrowne. A kto miałby ochotę może jeździć konno i spędzać noce na sianie.
Wycieczki w okolicy:
Saignelégier, spacery dookoła Etang de la Gruere, który jest największym obszarem torfowym w Szwajcarii
Saignelégier, wizyta na targu końskim
Watch Valley, wędrówki szlakiem producentów zegarków
Propozycja 9. Jungfraujoch (Berneński Oberland)
Top of Europe.
Kolejka jedzie we wnętrzu góry. Potem zatrzymuje się i przez okno w skale można zobaczyć północną ścianę Eigeru oraz Morze Lodowe (Eismeer). A potem na górze roztacza się panorama złożona z niezliczonych górskich szczytów dookoła trójcy Eiger, Mönch i Jungfrau. Z drugiej strony rozciąga się rzeka lodu, czyli lodowiec Aletsch. Widok z wysokości 3571 m przy rozrzedzonym powietrzu jeszcze mocniej zapiera dech w piersiach. Pałac z lodowymi rzeźbami, przejażdżka psim zaprzęgiem, czy wędrówka do schroniska Mönchsjoch zapewniają dodatkowe atrakcje.
Wycieczki w okolicy:
Grindelwald, na piechotę przez romantyczny Wąwóz Lodowcowy
Kleine Scheidegg, szlak Eiger, wędrówka pod północną ścianą Eigeru
Wilderswil, wędrówka Schynige Platte-Faulhorn-First
Mürren, w restauracji obrotowej Schilthorn - Piz Gloria 007
Propozycja 10. Ebenalp (Wschodnia Szwajcaria / Liechtenstein)
W siódmym niebie.
Kto z ostatniej jaskini wyjdzie na zewnątrz, znajdzie się przy Wildkirchli w siódmym niebie. Niepozorna kapliczka przytulona jest do skały. Pobliska gospoda Aescher zaprasza do wypoczynku na tarasie. To, co roztacza się dalej jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej dramatycznych widoków w Szwajcarii. Łatwo tutaj można dojechać kolejką linową z Wasserauen na Ebenalp, a następnie 15 min na piechotę z dwiema jaskiniami po drodze. Łatwe oraz wymagające szlaki wędrowne prowadzą do doliny.
Wycieczki w okolicy:
Appenzell, przez wioskę i serowarnię
Hoher Kasten, tajemnice alpejskich kamieni
Gontenbad, szlak torfowy z Gontenbad do Jakobsbad
Urnäsch, wizyta w muzeum tradycji Appenzell
Propozycja 11. Jezioro Toma (Gryzonia)
Gdzie Ren bierze swój początek.
Z 1320 km długości Ren jest jedną z największych europejskich rzek. Swój początek bierze w spokojnym i romantycznym jeziorze Toma. Jezioro jest wyjątkowe nie tylko ze względu na idylliczne położenie. Prawdziwą tajemnicę stanowią źródła, z których tworzy się potężny Ren. Z jego biegiem można jechać rowerem legendarną już trasą. Dużo krótsza jest wędrówka do schroniska Maighels.
Propozycja 12. Via Spluga (Gryzonia)
Wzdłuż dawnych dróg handlowych.
W ciągu czterech dni z zimnej północy na ciepłe południe: Via Spluga prowadzi przez kajobrazowe atrakcje. Już przed 2000 lat Via Spluga była najlepszą drogą z miasta Thusis do Rzymu. Dzisiaj podzielona jest na cztery etapy. Prowadzą one przez wąwozy Viamala i Roffla, a następnie przez przełęcz Splügen (2115 m n.p.m.) do Włoch. A tam przez malowniczą dolinę Val San Giacomo do Chiavenny.
Propozycja 13. Ekspres Bernina (Gryzonia)
Mały czerwony pociąg.
Kolej Retycka kursująca między Chur i Tirano jest perełką budownictwa kolejowego. Pociągi jeżdżą po jednej z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Z okien wagonu panoramicznego roztacza się niezapomniany widok na lodowiec Morteratsch. Pociąg wspina się też na najwyżej położoną w Europie przełęcz, przez którą kursują pociągi, przełęcz Alpen (2328 m), a na koniec dojeżdża do doliny Val Poschiavo, gdzie czuć powiew Italii.
Propozycja 14. Soglio (Gryzonia)
Czarująca Bregalia.
Giovanni Segantini z pewnością musiał siedzieć w ogrodzie Palazzo Salis, gdy szeptał, że wioska Soglio jest "progiem do raju". Dwa drzewa mamucie, barokowy ogród różany i śródziemnomorski powiew. Wokół Palazzo Salis można znaleźć spokój, a w pobliskich restauracjach lokalne specjały. Można wybrać się również na spacer przez największy w Alpach las kasztanowy.
Propozycja 15. Arosa (Gryzonia)
Przystanek z widokiem.
Tutejsze pole golfowe jest jednym z najwyżej położonych w Europie. W rozrzedzonym powietrzu na wysokości 1850 m n.p.m. piłeczka golfowa leci wyjątkowo daleko. Nie tylko zające i lisy, ale również golfiści i krowy mówią sobie na łąkach Maran "dobranoc". Po godzinie 19.00 część pola golfowego (18 dołków, 65 par) zamienia się w pastewną łąkę. Co zresztą nie umniejsza przyjemności z gry. Dołków jest wystarczająco dużo. Polecamy kursy dla początkujących.
Propozycja 16. Maienfeld (Gryzonia)
U Heidi w domu.
Wioska Heidi, dom Petera i łąka Alpöhis - na szlaku Heidi w okolicach Maienfeld można zobaczyć prawdziwą ojczyznę Heidi. Szlak Heidi prowadzi z Heididorf (660 m n.p.m.) przez Luvawald i obok domku Petera na Ochsenberg (1111 m n.p.m.), gdzie jeszcze dziś dziadek Heidi chętnie fotografuje się z dziećmi. Kto chce, może wyruszyć szlakiem Heidi do Kaltboden, cieszyć się widokiem i dotrzeć do Jenins, gdzie Johanna Spyri w 1880 roku napisała powieść o Heidi.
Propozycja 17. Allalin (Wallis)
Czterotysięcznik dla każdego.
Z 3454 m na 4027 m w ciągu dwóch godzin. Zdobycie tego czterotysięcznika nie trwa długo, a z przewodnikiem nie jest to też trudne. Raz w życiu stanąć na czterotysięczniku. To możliwe jest z Allalinhorn. Doświadczeni przewodnicy pewnie poprowadzą ambitnych wspinaczy przez pola śniegowe w ciągu dwóch godzin ze stacji metra Allalin na położony 500 m wyżej szczyt. Wysiłek będzie nagrodzony widokiem gór od Mont-Blanc, przez Matterhorn po masyw Jungfrau.
Propozycja 18. Val d'Anniviers (Wallis)
Pokoje pełne uroku.
Położone z dala od dużych dróg wioski w dolinie Val d'Anniviers zachowały swoją autentyczność. To dotyczy w szczególności hotelu Bella Tola w St. Luc, który pochodzi z Belle Epoque. Jest on też idealnym miejscem wyjściowym do wycieczek w dolinie. Na przykład do Grimentz, wioski czarnych chat, czerwonych pelargonii i słynnego wina lodowcowego. Albo do kilkudniowych wędrówek, podczas których spotkać można narodowy kwiat, alpejską szarotkę.
Propozycja 19. Emosson (Wallis)
Alpejskie kolejki.
Z Martigny do sztucznego jeziora Emosson prowadzą cztery wyjątkowe kolejki górskie. Jedna z nich, jeżdżąca z Le Châtelard jest rekordowa w światowej skali. Kolejka za kolejką kursują w górę do sztucznego jeziora Emosson. Najpierw wąskotorowy pociąg Ekspres Mont Blanc, następnie najbardziej stroma na świecie dwukabinowa kolejka linowo-szynowa (87% nachylenia), dalej w malutkim wagonie panoramicznym przez Parc d'Attractions i na koniec na wysokość 2000 m n.p.m. kolejką "Minifunic" do jeziora. Na końcu tej kolejowej przygody oczekuje jeszcze podroż w czasie łącznie z prehistorycznymi śladami skorupiaków.
Propozycja 20. Zermatt (Wallis)
Matterhorn w centrum uwagi.
Żadna inna góra na świecie nie jest częściej fotografowana niż Matterhorn: na końcu "pięciu jezior" prezentuje się on szczególnie wyjątkowo. Pięć jezior w pięć godzin i cały czas Matterhorn przed oczyma. Podczas wędrówki z Blauherd do Sunnegga szwajcarski symbol ukazuje się w całym swoim majestacie. Ale i lodowiec dobrze do niego pasuje. Aby to sprawdzić należy wjechać kolejką zębatą na Gornergrat (3089 m n.p.m.) lub kolejką gondolową na Klein Matterhorn, która jest najwyżej położoną stacją kolejki górskiej w Europie, na wysokości 3883 m.
Propozycja 21. Nendaz (Wallis)
Wzdłuż starych kanałów irygacyjnych.
Pieszczone przez słońce i często trudno dostępne doliny w Wallis nawadniane były kanałami, które nazywano suonen. Wzdłuż nich prowadzą wyjątkowe szlaki wędrowne. Suonen są wykopane w ziemi, wykute w skałach lub do nich przyczepione. Wyglądają niczym ślady walki górskich gospodarzy z suchym klimatem. Wiele szlaków wędrownych wzdłuż suonen prowadzi w okolicach Nendaz. Z doliny na szczyt Mont Fort (3300 m n.p.m.) wjeżdża kolejka gondolowa, a stamtąd roztacza się widok na ponad 50 czterotysięczników łącznie z Matterhornem i Mont-Blanc.
Propozycja 22. Pilatus (Centralna Szwajcaria)
Wysokie wrażenia.
Szczyt nosi słusznie taką nazwę. "Złota Podróż Okrężna" gwarantuje wspaniałe widoki dookoła góry smoków, jaką jest Pilatus. Statek parowy płynie z Lucerny do Alpnachstad, a potem najbardziej stromą na świecie kolejką zębatą przez skały na Pilatus. Szczyt ma wysokość 2132 m n.p.m. i króluje nad Centralną Szwajcarią. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć 73 alpejskie szczyty. Powrót do doliny kolejkami gondolowymi.
Propozycja 23. Entlebuch (Centralna Szwajcaria)
Spotkanie z Kneippem.
Torfowiska Entlebuch są tak piękne, że znalazły się pod ochroną UNESCO. Wycieczka do basenów Kneippa przy Schwandalpweiher na pewno będzie ciekawą propozycją. Po wejściu do zbiorników z wodą i po polewaniach z pewnością smakować będzie kawa z likierem. Od stacji kolejki gondolowej Rossweid prowadzi ścieżka do torfowiska.
Propozycja 24. Muotathal (Centralna Szwajcaria)
Wycieczka wśród jaskiń.
Bardziej kontrastowo niż w dolinie Muotathal nie można zapoznać się z pierwotną Szwajcarią. W Muotathal niedaleko Schwyz organizowane są trekkingi w jaskiniach (także dla początkujących), które prowadzą malowniczymi trasami przez system jaskiń o łącznej długości 190 km obok fantastycznych form skalnych.
Propozycja 25. Titlis (Centralna Szwajcaria)
Szczyt wielu atrakcji.
Położony na wysokości 3020 m szczyt Titlis jest najwyższym szczytem Centralnej Szwajcarii i też najbardziej modnym. Park lodowcowy na szczycie oferuje wiele atrakcji. Już wjazd pierwszą na świecie obrotową kolejką gondolową z Engelbergu na Titlis jest wielkim wydarzeniem. Na górze znajdują się najnowsze urządzenia do zwariowanych rodzajów sportów, które można przetestować. Najbardziej odważni mogą spuścić się na linie do lodowcowej szczeliny. A poza tym grota lodowcowa, przejazd na "Ice Flyer" lub walka na śnieżki pośrodku lata.
Propozycja 26. Dolina Göschener (Centralna Szwajcaria)
Dziki świat wody.
Z dala od autostrady i wśród przyrody: doliny boczne w pobliżu masywu Gottharda zapewniają odrobinę górskiego świata o autentycznym uroku. Dydaktyczny szlak wodny z naturalnej zapory w dolinie Göschener do wioski jest prawdziwie orzeźwiającym przeżyciem. Szlak opowiada o historii dolin, które od zawsze były zdominowane przez wodę. Podczas wędrówki również można nacieszyć się widokami. A kto ulegnie urokowi doliny, może przedłużyć wędrówkę o pobliską dolinę Maderaner.
Propozycja 27. Przełęcz Tremola, Gotthard (Ticino)
Fascynacja zakrętami.
Tremola nie jest zwykłą, alpejską drogą prowadzącą przez przełęcz, tylko brukowanym fragmentem mitycznego szlaku Gottharda, który serpentynami ciągnie się do doliny. Jest wyzwaniem nie tylko dla kierowców motorów, ale również i prawdziwym przeżyciem. Zajrzeć można też do muzeum w Hospiz lub spędzić noc w hotelu La Claustra wewnątrz góry.
Propozycja 28. Leventina (Ticino)
Łatwy triathlon.
Jazda na rowerze, pływanie kajakiem i zdobywanie zamków. Z Airolo do Bellinzony prowadzi trasa naszego triathlonu, która z pewnością zagwarantuje emocje dla wszystkich. Dzięki 585 m różnicy wysokości między Airolo i Biasca rower zjeżdża na dół bez wysiłku. Po 40 km przy brzegu czekają kajaki, którymi przez malowniczą Leventinę dopływa się do Bellinzony. Tutaj znajdują się trzy średniowieczne zamki Castelgrande, Sasso Corbaro i Montebello otoczone murami obronnymi.
Propozycja 29. Jezioro Ritom (Ticino)
Prawdziwa przyjemność.
Kieliszek wina, trochę sera alpejskiego, słońce i wygoda. Nad Ritom prowadzi wyjątkowa kolejka linowo-szynowa, a celem jest górskie schronisko. Z Piotta prowadzi jedna z najbardziej stromych kolejek linowo-szynowych na świecie nad sztuczne jezioro Ritom na wysokość 1800 m n.p.m. Malownicze grotti i górskie chaty zapraszają na swoje tarasy. W schronisku górskim "Capanna Cadagno" serwowana jest smakowita polenta brasato przyprawiona legendarnym, lokalnym serem "piora". Kto chciałby jeszcze dalej wędrować, jeśli tyle smaków zachęca do pozostania?
Propozycja 30. Monte Tamaro - Monte Lema (Ticino)
Wędrując po grani.
Wędrówka z Monte Tamaro do Monte Lema rozpoczyna się dźwiękiem dzwonów kościoła Santa Maria degli Angeli, który został zaprojektowany przez Mario Bottę. Gondolka kołysze się docierając niemal do nowoczesnej kaplicy z betonu, która jednak sprawia wrażenie lekkości. Mistyczne dzieło Mario Botty pochyla się przed wspaniałością natury, która na górze z każdym krokiem wydaje się coraz bardziej imponująca. Podczas czterogodzinnej wędrówki wysokogórskiej z Monte Lema (1624 m n.p.m.) roztacza się widok na całe południowe Ticino aż po Matterhorn.
Propozycja 31. Dolina Muggio (Ticino)
Powrót do przyszłości.
Prawie groziło jej wymarcie. Ale przypomniała sobie o swojej przeszłości i teraz jako skansen ma przed sobą ciekawą przyszłość. Kto z Monte Generoso dochodzi do mało znanej doliny Muggio, ten podróżuje w przeszłość. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu przed 200 laty. Wioski niczym jaskółcze gniazda przyczepione są do skał, a szlaki wędrowne prowadzą obok odrestaurowanych świadków dawnego życia chłopskiego. Dolina Muggio niedaleko Mendrisio uważana jest za wzorcowy przykład żyjącego skansenu.
Propozycja 32. Pociągi przedalpejskie (Berneński Oberland)
Złote czasy dla miłośników kolei.
Można jechać dwa razy szybciej, ale dziewięciogodzinna podróż przez Szwajcarię zapewnia wyjątkowe wrażenia nie tylko miłośnikom kolei. Kto w pociągu GoldenPass, czyli w Ekspresie Złotej Przełęczy z Montreux do Zweisimmen, skorzysta z miejsc VIP położonych nad kabiną motorniczego, będzie mieć wrażenie szybowania w powietrzu. A to dopiero początek. Podróż w poprzek Szwajcarii między Jeziorem Genewskim i Bodeńskim zapewnia najlepsze widoki.
Propozycja 33. Pays d'Enhaut (Region Jeziora Genewskiego)
Co za ser!
Aby mleko nie straciło swojej jakości podczas transportu, ser Etivaz w kantonie Vaduz produkowany jest na górskich łąkach. Widzowie są tutaj mile widziani. Ser jest pełen zapachu, dojrzały w smaku przypominającym orzechy. Produkowany jest według starej recepty, nad otwartym ogniem. Ciekawa jest również ścieżka dydaktyczna mrówek, która rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki górskiej w Château-dOx.
Propozycja 34. Zamek Chillon (Region Jeziora Genewskiego)
Niebo na ziemi.
Montreux przyciąga nie tylko najładniejszą w Szwajcarii promenadą nad jeziorem, ale również dwoma całkowicie różniącymi się zamkami. "This must be Heaven" śpiewał Freddie Mercury. Kto podczas zachodu słońca stoi obok pomnika Freddiego może to sobie wyobrazić. Rabaty z kwiatami prowadzą do zamku Chillon, który odwiedzającym opowiada o swojej 2000-letniej historii. Kolejka zębata wspina się do zamku Rochers-de-Naye, skąd roztacza się wspaniały widok na jezioro i okoliczne Alpy.
Propozycja 35. Les Diablerets (Region Jeziora Genewskiego)
W wiecznym śniegu.
Na lodowcu Les Diablerets można przyjemnie spacerować. Podczas niepogody diabły używają go jako toru do gry w kręgle. Nie należy się obawiać śniegu i lodu. "Glacier 3000", który położony jest na wysokości prawie 3000 m n.p.m. proponuje też atrakcje w postaci spacerów, przejażdżek psimi zaprzęgami czy autobusem śnieżnym. Ambitni miłośnicy wędrówek z przyjemnością odpoczną w schronisku Prarochet przy winie ze szczepu johannisberg.
Propozycja 36. Parc Jurassien Vaudois (Region Jeziora Genewskiego)
Fascynująca samotność.
Turystyka w pierwotnym otoczeniu. Na przykład Parc Jurassien Vaudois. Samotne lasy, mistyczne torfowiska i poszarpane skały. Między przełęczą Givrine (1228 m n.p.m.) i przełęczą Marchairuz (1447 m n.p.m.) region Jury jest najbardziej autentyczny i dziki. To raj dla samotnych wędrówek. Komu bardziej odpowiadają kwiaty i zapachy może wybrać szlak kwiatowy Jury, który jest szczególnie kolorowy w czerwcu i lipcu.
Propozycja 37. Jeziora Schwarzsee (Region Fryburg)
Wypoczynek na sianie.
Pośrodku autentycznego krajobrazu Brecca powyżej idyllicznego jeziora Schwarzsee pielęgnowane są jeszcze różne tradycje. Rzadkie rośliny, ciekawy krajobraz. Mieszkańcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i stylem życia ze swoimi gośćmi. Opowiadają lokalne legendy i objaśniają leczniczą moc ziół.
Propozycja 38. Szlak Jakobinów (Region Fryburg)
Podróżowanie jest celem.
Nie musi to być zawsze Santiago de Compostella. Malowniczy fragment Szlaku Jakobinów prowadzi ze Schwarzenburga do Fryburga, a jego przejście trwa około czterech godzin. Te kamienne płyty wiele już widziały. Szczególnie w średniowieczu szlak w okolicy Fryburga, czyli "Fryburg stras" był uczęszczany przez pielgrzymów, którzy podążali do Santiago de Compostella. Świadkami przeszłości są również przydrożne kaplice.
Propozycja 39. Region Trzech Jezior (Region Fryburg)
Podróż bez pośpiechu.
Od średniowiecznego Murten do 2000-letniego Avenches i z powrotem. Trasa rowerowa o długości 39 kilometrów prowadzi przez pagórki i dookoła idyllicznego jeziora, przez historię. Liczy sobie ona 800 lat w Murten, na które można spojrzeć z korony murów obronnych wokół miasta. Ponad 2000 lat liczy rzymskie miasto Avenches, w którym dzisiaj już nie występują gladiatorzy, ale gwiazdy muzyki.
Propozycja 40. Ajoie (Region Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska)
Na koniu i wozie.
Nie całkiem Szwajcaria, ale jeszcze też nie Francja. Ajoie jest idealnym regionem, gdzie konno i na wozie można jeszcze w spokoju posmakować życia nomadów. Takie życie jest wesołe. Po krótkim przeszkoleniu w gospodarstwie należy wziąć wodze w swoje ręce i wyruszyć w podróż przez pełne tajemnic lasy, rozległe pola i po samotnych dróżkach. Posiłki można przygotowywać przy ognisku, a nocować można w gospodarstwach. W Réclere zapraszają malownicze groty i park dinozaurów.
Propozycja 41. Creux du Van (Region Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska)
Wolna scena dla natury.
W Creux du Van powyżej jeziora Neuchâtel przyroda stworzyła własną scenografię. W gigantycznym amfiteatrze i z koziorożcami jako publicznością. Całkiem na górze, na Krete des Creux du Van stoi człowiek, który podziwia ten niesamowity spektakl przygotowany przez przyrodę. Dwugodzinne podejście z Noiraigue lub rowerem z Boudry przez dziki wąwóz Areuse są z pewnością bardzo atrakcyjne. Na dodatek trudno zapomnieć o słynnych na cały świat kopalniach asfaltowych w Val de Trawers.
Propozycja 42. Doubs (Region Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska)
Rzeka wszystko opowie.
Wspaniale prezentuje się rzeka Doubs między Les Brenets i Maison Monsieur. Całodzienna wycieczka jest pełna niespodzianek. Raz pokazuje się niczym malowniczy fiord, raz niczym dziki potok, a także jak romantyczne jezioro lub idylliczna rzeka graniczna między Francją i Szwajcarią. Rzeka Doubs zmienia nieustannie swój wizerunek. Jeszcze inne niespodzianki czekają podczas pieszej wycieczki lub rejsu statkiem z Les Brenets do Maison Monsieur, jak podziemne młyny przy Col-des-Roches niedaleko stolicy przemysłu zegarmistrzowskiego Le Locle.
Propozycja 43. Chasseral (Neuchâtel / Jura / Jura Berneńska)
Kraina mlekiem i miodem płynąca.
"Szlak smakoszy" przez Chasseral prowadzi przez 57 przystanków kulinarnych. Czekolada Ragusa, ser
tete-de-moine, terrine, pinot noir. Znawcy smaków chętnie dowiadują się, gdzie znajdują się korzenie ich pasji. "Szlak smakoszy" wiedzie od serowarni do pasieki, od gospodarstwa ekologicznego do restauracji, gdzie potrawy przygotowywane są z regionalnych produktów.
Propozycja 44. Emmental (Szwajcarski Mittelland)
Podróż w czasie.
W mistycznej krainie Emmental czas jakby zatrzymał się przed 200 laty. Materac wypełniony jest sianem, ręczniki są z lnu, naczynia i meble z czasów pradziadków. Sportową atrakcją w Emmental jest wędrówka na Napf, na który można wejść tylko na piechotę. Na górze stoi prosty, samotny hotel górski ze wspaniałym widokiem na pagórkowaty Emmental.
Propozycja 45. Dolina Gastern (Berneński Oberland)
Nienaruszony skarb.
Dzika i romantyczna. W położonej na uboczu dolinie Gastern powyżej Kanderstegu cywilizacja jest mało znana. Raclette topione jest nad ogniem, posiłki spożywa się przy świecach, a drogę do pokoju oświetlają naftowe lampki. W hotelu Waldhaus nie ma prądu, ale jest dużo romantyki. Autentyczna jest także sama dolina Gastern. Soczyste łąki ciągną się nad rzeką Kander, a nad jej piaszczystym brzegiem budowano nostalgiczne zamki.
Propozycja 46. Lenk (Berneński Oberland)
Źródło energii.
Przez dolinę Simmen przepływa energia, która w wellnessowym hotelu Lenkerhof łączy ciało, ducha i zmysły. Tutaj powinno się nic nie robić. Niedaleko Lenk w spektakularny sposób wypływa Simme. Z energii wody korzysta także hotel Lenkerhof, który został uznany za najlepszy hotel wellness w Europie (Gala Spa Award 2004). Między nostalgią i nowoczesnością pielęgnowane są zmysły, między innymi dzięki wyśmienitej kuchni. Tutaj można pozwolić się ponieść fantazji, a potem odnaleźć drogę do własnego ja.
Propozycja 47. Dolina Lauterbrunnen (Berneński Oberland)
Gdzie spada woda.
Do miejsca, gdzie rozpoczyna się dolina Lauterbrunnen szlak UNESCO prowadzi obok potężnych wodospadów. Tutaj przyroda znajduje należne sobie miejsce. Szlak UNESCO zwraca uwagę na dzikie górskie potoki, lecznicze zioła i rzadkie zwierzęta, a także na 72 wodospady. Jako światowe dziedzictwo przyrody nie tęskni za dobrodziejstwami cywilizacji. W oświetlonym świecami hotelu Obersteinberg czas zatrzymał się przed 200 laty.
Propozycja 48. Gstaad (Berneński Oberland)
Z wizytą u możnych.
W Gstaad spotyka się śmietanka towarzyska. Ważniejsze niż malownicze krajobrazy jest spacerowanie po najkrótszym pasażu handlowym w Szwajcarii. Ma on długość 300 m i ciągnie się między dworcem kolejowym i miejscową mleczarnią. Światowej klasy są nie tylko butiki, ale także ich klienci, którzy później spotykają się podczas turnieju tenisowego, polo cup lub Tygodnia Muzycznego Menuhina. Ale także dla miłośników wędrówek i kajakowania Gstaad może coś zaoferować. Na przykład rafting do Château d'Oex, jezioro Lauenen lub szlak meteorologiczny.
Propozycja 49. Oberhasli (Berneński Oberland)
Na linach nad lodowcem.
Nieco Nepalu w Szwajcarii. Spektakularny most wiszący wskazuje zapalonym miłośnikom wędrówek drogę do schroniska górskiego. Wiszący most o długości 102 m rozciąga się na wysokości 70 m nad jeziorem utworzonym z topniejącego lodowca Trift. Dzięki temu do schroniska można dotrzeć już w ciągu 3 godzin. W wysokie góry można dojechać kolejką linową z szosy prowadzącej do przełęczy Susten. Rekordowa jest też najbardziej stroma na świecie kolejka linowo-szynowa z Handegg do jeziora Gelmer, która ma 106% nachylenia.
Propozycja 50. Braunwald (Wschodnia Szwajcaria / Liechtenstein)
Po prostu magicznie.
Dla kóz jest most "Złota koza", dzieci zjeżdżają z piętra na piętro, a wieczorem dyrektor opowiada bajki. W hotelu Bellevue w wolnym od ruchu samochodowego Braunwaldzie najmłodsi się prawdziwymi królami. Meldują się na recepcji dziecięcej, bawią się na zamku i wspinają się na ściany. Pozwala się im niemal na wszystko, gdyż jest to bajkowy hotel ze wszystkimi atrybutami. Także dla dorosłych.
Propozycja 51. Flumserberg (Wschodnia Szwajcaria / Liechtenstein)
Podróż do przeszłości.
Już bardziej zwyczajnie nie można. Wakacje na łąkach alpejskich we Flumsbergu są prawdziwą radością dla rodzin szukających wypoczynku pełnego przygód, które chciałyby mieszkać jak przed laty. Bez światła, bez bieżącej wody, gotowanie na otwartym ogniu i spanie na sianie, a to wszystko w przytulnej chacie Lauiboden. Pół godziny jazdy samochodem od Flumsbergu można mieszkać jak za czasów Heidi. U gospodarzy można kupić ser, mleko i chleb, a przed domami nienaruszona przyroda z ponad 100 km szlaków wędrownych.
Propozycja 52. Podróż przez cztery przełęcze (Berneński Oberland)
Pocztowym autobusem przez góry.
Autobusy pocztowe to szwajcarska instytucja. Docierają one do najbardziej oddalonych zakątków kraju. W ciągu jednego dnia można nimi przejechać przez przełęcze Grimsel, Furka i Susten. Powód do świętowania. W 2006 roku mija dokładnie 100 lat odkąd autobusy pocztowe wyruszyły na szwajcarskie drogi. Jedna z najbardziej malowniczych tras przez góry i przełęcze prowadzi w nowoczesnym autobusie z Meiringen przez skalistą Grimsel (2163 m n.p.m.), Furkę z wieloma lodowcami (2431 m n.p.m.) i Susten (2148 m n.p.m.) z 25 mostami i 23 tunelami.
- Golf na Słowacji
- Szwajcaria: regiony na lato