Skip to main content

Pierwszy Bike Park w północnej Polsce

Autor: mat. partnera
Kurzętnik (fot. Grupa Pingwina)
Kurzętnik (fot. Grupa Pingwina)

Zachodnia  część  województwa  warmińsko  –  mazurskiego  to  obowiązkowy  punkt  na  mapie rowerzystów  uwielbiających  ekstremalną  jazdę.  Otwarcie  w  piątek  29  lipca  2022,  tego  dnia rowerzyści będą mogli kupić karnet całodniowy za 1 zł.

 

Na Kurzej Górze, w Kurzętniku, powstał pierwszy w północnej części kraju profesjonalny Bike Park. Nowa inwestycja całorocznego ośrodka to atrakcja rowerowa dla lubiących parki rowerowe. Jest tak samo przygotowana jak Bike Parki zlokalizowane na południu Polski.

Brakowało nam atrakcji typowo letniej, która będzie odpowiadała na potrzeby osób chcących spędzać czas aktywnie, uprawiając sportmówi Grzegorz Błaszkowski, wiceprezes ośrodka Kurza Góra Ski&Bike Park. — Bike Park był więc naturalnym wyborem.

Do  dyspozycji  rowerzystów  są  trzy trasy:  zielona,  niebieska  i  czerwona.  Zróżnicowanie  poziomu trudności na poszczególnych trasach pozwoli korzystać z Bike Parku rowerzystom prezentującym różne  umiejętności,  od  początkujących  po  zaawansowanych,  dla  których  żadna  z  przeszkód  nie będzie stanowiła trudności. — Najłatwiejsza i najłagodniejsza jest trasa zielona — mówi Błaszkowski. — Dla zawodników średniozaawansowanych odpowiednia będzie trasa niebieska, a najtrudniejsza jest oczywiście czerwona — wyjaśnia wiceprezes.  

  • Trasa  zielona,  czyli  łatwa,  jest  zlokalizowana  po  zachodniej  stronie  ośrodka  i  wije  się  obok drewnianej  ścieżki  prowadzącej  na  Wieżę  widokową.  W  jej  przebiegu  mamy  liczne  bandy (profilowane zakręty) oraz muldy i niewielkie skocznie. Jej średni spadek to około 6%. Trasa zielona przeznaczona jest dla początkujących zawodników, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą odmianą jazdy rowerem. 
  • Kolejna pod kątem trudności jest trasa niebieska, która jest bardziej wymagająca niż zielona a w jej przebiegu znajdziemy wysokie bandy oraz przeszkody do szlifowania techniki skakania oraz muldy. Jej średni spadek to około 8,5%.
  • Najtrudniejszą trasą w Bike Parku na Kurzej Górze jest trasa czerwona. Jest to jumpline, do którego dotrzemy dojazdówką wspólną z trasą niebieską. Na początku trasy znajdziemy przeszkodę „Shark Fin”,  a  następnie  do  dyspozycji  mamy  duży  step  downy  oraz  step  upy  z  długimi,  szerokimi lądowaniami, a także bardzo wysokie i długie bandy. Średni spadek na trasie czerwonej to około 10%.

Wszystkie trzy trasy są utwardzone. Aby bezpiecznie i komfortowo transportować rowerzystów na stację górną, skąd startują trasy Bike Parku, na Kurzej Górze zainstalowano szeroki na 120 cm wyciąg taśmowy.
—  To  najdłuższa  tego  typu taśma w  Europie  — mówi wiceprezes  Błaszkowski.  —  Latem będzie wykorzystywana do transportu rowerzystów, zimą będzie woziła narciarzy i snowboardzistów. Bike Park na Kurzej Górze to nie jedyna atrakcja na terenie ośrodka, z której można skorzystać latem.
Na  przełomie  zimy  i  wiosny  oddano  do  użytku  Wieżę  widokową,  która  jest  jedyną  tego  typu konstrukcją w północnej części kraju i jedną z największych budowli ciesielskich w Europie. Wieżę zbudowano z drewna robinii akacjowej, a prowadzi do niej niemal dwukilometrowa kładka. W jej przebiegu znajdują się instalacje edukacyjne nawiązujące do czasów średniowiecza.
Przypominamy historię bitwy, która w 1410 roku pierwotnie miała odbyć się w Kurzętniku, a nie pod  Grunwaldem  —  mówi  wiceprezes  Błaszkowski.  Kurza  Góra  to  także  największy  w  Europie kompleks zjeżdżalni tubingowych. Zjazdy na oponach odbywają się po specjalnie przygotowanych torach. Trzy tory są szybkie i proste, dwa kręte jak górskie serpentyny, a jeden jest z wyskocznią i miękkim lądowaniem na dużej pneumatycznej poduszce.
Kurza  Góra  należy  do  Grupy  Pingwina  skupiającej  pięć́  całorocznych  ośrodków  narciarsko  – rowerowych zlokalizowanych w Rzykach koło Andrychowa, Kasinie Wielkiej, Krynicy Zdroju, Wiśle i Kurzętniku na Warmii i Mazurach.